Bugün - 21 Ekim 2018 Pazar
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Haber Detayları

'UĞUR KİRLİLİĞE BULAŞMAMIŞ BİR GAZETECİYDİ'

Oktay Ekşi, geçtiğimiz günlerde ebediyete uğurladığımız Uğur Gürsoy’u anlattı. Uğur Gürsoy’dan övgüyle bahseden Ekşi, “Uğur’da hakikaten onurlu, kalemini satmayan, eli temiz kalmış yani hiçbir kirliliğe eli bulaşmamış bir ciddi ve iyi gazeteci kimliği var.” dedi.

Ordu Gündemi Haberi - 15 Temmuz 2017 Cumartesi - 16:22
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Dünya Basın Konseyi eski başkanı Oktay Ekşi ile geçen hafta 88 yaşında ebediyete uğurladığımız Uğur Gürsoy’u konuştuk. Nasıl tanıştıklarını, beraber hangi haberleri takip ettiklerini sorduk. Uğur Gürsoy’un nasıl bir mana taşıdığını yakalamaya çalıştık. Daha da önemlisi hartasının yatışması için Ordu’da neler yapılması gerektiğini sorduk. İşte o mini röportaj:             

Soru: Uğur Gürsoy’u uğurladık. Kendisiyle zaman zaman yaptığımız sohbetlerde sizden de bahsederdi. Nasıl tanışmıştınız?

Rahmetli babası Ali Rıza Gürsoy -ki o da gazeteciydi Gürses isimli bir gazetesi vardı- babamın arkadaşıydı. Sonra aradan yıllar geçti, Ali Rıza Bey ebediyete intikal etti. Uğur gazetenin başına geçti. Uğur benim tanıdığım yıllar -ki 1950’li yıllardan bahsediyorum- genç bir gazeteciydi ama o Gürses Gazetesini Ordu’daki diğer meslektaşlarına örnek olabilecek kalitede, güçte, dinamizmde bir gazete haline getirdi.

Soru: Sanırım bir mesleki dayanışmanız da oldu?

Evet, ben o zamanlar Ankara’da Dünya Gazetesi’nin temsilcisiydim. O dönemde de siyasi gerilim her zaman yada sık sık görüldüğü gibi fazlaydı. Ordu’ya ve o yöreye gelen gazetelerde de günlük gazetenin ulaşması için en az iki üç gün geçmesi gerekiyordu. Yani Ordu’ya haftada iki kere gazete gelebiliyordu. Böyle bir durumda Uğur’un habere çok ihtiyacı vardı, taze habere. Ben de Uğur’u iyi bir meslektaş, iyi bir kardeş olarak gördüğüm için ona Dünya Gazetesi’ne İstanbul’a gönderdiğim haberleri oradan izin alarak Ordu’ya Gürses Gazetesi’ne postaneden telgraf halinde gönderirdim.            

Soru: Bu Ordu için çok önemli tabi çünkü iki gün beklemeden haberi görebiliyorsunuz.

Evet. Bu Uğur’un Gürses Gazetesi’nin o tarihler için büyük bir rakam olması lazım günde 3 bin falan satmasına yol açtı. Sonraki yıllarda Uğur’la bizim arkadaşlığımız devam etti. Baktım ki ben Uğur’da hakikaten onurlu, kalemini satmayan, eli temiz kalmış yani hiçbir kirliliğe eli bulaşmamış bir ciddi ve iyi gazeteci kimliği var. O nedenle de Uğur’la olabildiği kadar yakın bir çalışma içinde olmaya çalıştım.

Soru: Nasıl oldu sonraki süreçte birlikteliğiniz?

Onu da anlatayım. Dediğim gibi Uğur’la temiz ve kaliteli bir gazeteci olduğu için olabildiği kadar yakın bir çalışma içinde olmaya çalıştım. Nitekim daha sonraki yılarda bin Hürriyet Gazetesi’nin başyazarı olunca rahmetli Erol Simavi benden Hürriyet Haber Ajansı’nın da genel müdürü olarak görev yapmamı istedi. Bu sırada Uğur’dan rica ettim tekrar nur içinde yatsın diye söylüyorum bizim Samsun büro şefimiz olup olmayacağını sordum kabul etti. Samsun büromuzun başında uzun bir süre görev yaptı.

Soru: Bu arada çok önemli bir gelişme oldu galiba?

Evet. Asıl önemlisi de bu. 1961 yılında daha doğrusu 60 yılının etkim ayında Yassıada’da demokrat parti iktidarı mensuplarının yargılanması sürece başladı. O zaman ben Uğur’dan bizim adımıza iki o tarihte Dünya Gazetesi’nden istifa ederek ayrılmıştım Ankara’da Öncü isminde bir gazete kurmuştuk. Öncü Gazetesi adına Yassıada duruşmalarını takip etmeyeceğini sordum.  Önce cesaret edemem gibi hisseti ama sonra razı oldu. Biraz da ben bastırdım. Çünkü Uğur’un kalitesini biliyordum.

Soru: Biz Uğur Gürsoy’u Anadolu’dan Yassıada duruşmalarını takip eden tek gazeteci olarak biliyoruz. 

Şu kadarı söyleyeyim Uğur, Yassıada duruşmalarına gittiği zaman o ürkek gazeteci Yassıada duruşmalarını takip eden öteki gazetecilerin  ‘ne oldu Uğur Bey yada Uğur Bey kim ne dedi? Diye sorduğu bir gazeteci haline geldi. Çok dikkatle duruşmaları takip etmesi, gerçeğe bağlı olması nedeniyle çok saygı duydukları bir gazeteci oldu. Uğurla ben onun o dönemini hep iftiharlı birbirimize aktardık, andık.

Soru: Peki ya gazeteciliği dışında Uğur Gürsoy kimdir, diye sorsak?

Uğur bunun dışında bütün Ordulu bilir bilmem kaç kişi takdir eder ama Orduya tiyatro sanatını getiren, orada çok varlıklı bir belediye tiyatrosu Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunu hayata geçirdi. Muhsin Ertuğrul’u falan da Ordu’ya getirecek kadar başarılı işler yaptı. Ama ömrü bu kadarmış maalesef. Mesudiye’ye de çok sevgisi vardı. Kendisinin gençlerden kurduğu tiyatro ekibini zaman zaman buraya getirerek oyunları sergiledi.

Soru: Evet gerçekten bizim için de sıra dışı bir kişilikti?

Uzatmak istemiyorum ama bir şeyi söylemem lazım. Uğur çok kaliteliydi. Uğur hastalanmadan önceki dönemlerinde Ordu Tribün Gazetesi’nde yazı yazıyordu. Orada Ordu ile ilgili anılarını yayınladı. O anılar kitap haline getirilmesi gerekecek anılardır. Fakat halen maalesef öyle bir şey olmadı diye biliyorum. Eğer öyle bir şey olursa Ordu’nun hafızası orada var. Ve Uğur’un son bir hizmeti de odur diye düşünüyorum.

Soru: Peki Uğur Gürsoy’un adı, hatırası, ruhu Ordu’da nasıl yaşatılabilir?  

Ordu’da tiyatronun önünde -inşallah duruyordur- yıllar önce Uğurun büstü vardı.  Buna iyi dedim kadir bilir insanlar varmış ki Uğur’un bu tarafına sahip çıktılar. İkincisi eğir belediye kadirşinaslık yaparsa Uğur’un adını bence bir yere önemli bir yere bir bulvara vesaireye koyarsa anmaya değer.

Soru: Evet ilk uygulamalardan biri bu olabilir.

Bakın Ordu’da eski gazetecilerden bir de Erol Ataşan vardır. Onun da adı bildiğim kadarıyla bir bulvarda yaşatılıyor. Eğer Erol Ataşan için bu yapılıyorsa Uğur için bu 50 kere fazla yapılmamsı lazım. Erol iyi bir gazeteciydi, onu da söyleyeyim. Dürüst, gerçekten çok saygıdeğer bir gazeteciydi. Çok erken gitti Erol. Ama Erol’un gözünde Uğur onun ustasıydı. Erol, Uğur’a öyle bakardı. Zaten yanından da Erol’u ayırmazdı. Benim kanaatimce Uğur ismi yaşatılacak kalitede bir Orduludur, gazetecidir ve sanat adamıdır.                      

Soru: Pek bize Uğur Gürsoy’la unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız? İstersiniz bu mimi söyleşiyi böyle kapatalım.   

Unutamadığım anım çok da birini söyleyeyim. Ben Öncü’deydim galiba. Ordu’nun Perşembe ilçesi civarında bir otobüs deniz tarafına uçuruma düşmüştü. Şoförün hatası mıydı tam hatırlamıyorum ama maalesef 20 kadar kişi hayatını kaybetmişti. Ordu ile biz ilk defa o zaman irtibat kurduk. Tabi o zaman bugün olduğu gibi teknolojik imkanlar yoktu. O zamanlar telefoto diye bir cihaz vardı. Olay yerinden fotoğraf almak için. Tabi o zamanlar o cihaz ne Uğur’da var ne de gazetede var. Biz Uğur’la şöyle yaptık. Onun telefonla anlattığını gazetede çizebilecek bir arkadaş çizdi ve Öncü Gazetesi’nde haber sanki o olayın fotoğrafı çekilmiş gibi bir başarıyla çıktı. Tabi bunlar sınırları zorlayan çabalardı. O başarısı hiç unutmam. Daha çok var da benim açımdan zihnimde kalan bu oldu.

 
Anahtar Kelimeler:Oktay, Ekşi, geçtiğimiz, günlerde, ebediyete, uğurladığımız, Uğur, Gürsoy’u, anl,
Kaynak / EditörYasin ÇANAKÇIOkunma Sayısı: 3001

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ordu Gündemi Haberleri
ORDU'YA 21 HAKİM 19 SAVCI ATANDI
KALDIRIM İŞGALCİLERİ YANDI
9 KİŞİ TUTUKLANDI

9 KİŞİ TUTUKLANDI
4 ÇOCUKLU AİLEYE YARDIM YAPILMIYOR MU?
VALİ YAVUZ YOROZ'A ÇIKTI
SELDE YIKILAN KÖPRÜ ULAŞIMA AÇILDI
POYRAZ GÜVEN TAZELEDİ
Diğer Başlıklar

HAMARAT ADAY ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLADI
İŞE ALINACAK KİŞİ ÖNCEDEN BELİRLENDİ Mİ?
BAHADIR BEDİR EVİNE DÖNDÜ
MUHTAR ADAYI KAYA'DAN İDDİALI PROJELER
AKDENİZ CHP'DEN ADAY ADAYI OLDU
İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLADI
İNSAN MÜSVEDDESİ BU HALE GETİRDİ
İNŞATTAN DÜŞÜP HAYATINI KAYBETTİ
2019 BÜTÇESİ 150 MİLYON LİRA
TMO ELİNDEKİ FINDIĞI SATIYOR MU?
Fındık Piyasası

Ordu'da Serbest Piyasada Fındık Fiyatı

50 randıman 12.00

12.10.2018

Anket

TMO'NUN FINDIK ALMAMA KARARI SİZCE DOĞRU MU?


  EVET38 Kişi (% 25 )
  HAYIR104 Kişi (% 69 )
  FİKRİM YOK1 Kişi (% 0 )
  İLGİLENMİYORUM7 Kişi (% 4 )

Toplam 150 Kişi


Yazarlar
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
KÖYLER VE İNSANLAR
Köyler; doğup büyüdüğüm&u...
Nuri KAHRAMAN
HAYRET Kİ HAYRET!
Zalimler ardından, yırtıp bağrını; Ağıt yakanlara...
Erdoğan DEMİR
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
Yüce Mevlamız yaratmış olduğu biz insanlara k...
Ahmet ÇELENK
ORDU VE VALİSİ
Artık yazmak için elimizde yeterince veri b...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
YOLLARDA BİR ULU ÇINAR: ORHAN YAVUZ
TRT Haber'de yayınlanan Hacı Ali Konuk’un sunduğu Gönül Dağı programında Ordulu yılların şoförü olan Orhan Yavuz, yol hikayesini anlat...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(15417 Online) 0,27