Bugün - 18 Haziran 2018 Pazartesi
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Haber Detayları

ÜRETİCİ FERRERO'NUN İNSAFINA BIRAKILDI

Dünyada fındığın yüzde 75'ini üreten Türkiye fındık fiyatını belirleyemez hale geldi. Fındıktaki monopol görmezden gelinerek çiftçi İtalyan şirketin insafına kaldı

Fındık Haberi - 21 Ağustos 2017 Pazartesi - 15:45
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Dünyada fındığın yüzde 75'ini üreten Türkiye fındık fiyatını belirleyemez hale geldi. Fındıktaki monopol görmezden gelinerek çiftçi İtalyan şirketin insafına kaldı

Beş bin yıllık bir geçmişe sahip olan fındık, Türk ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Yoğun olarak Karadeniz bölgesinde olmak üzere; 39 ilde üretilmekte ve toplam 8 milyon nüfusu ilgilendirmektedir. Ülkemizde fındık yetiştiriciliği aile işletmeciliği şeklinde yapılmakta olup, yaklaşık 400.000 aile, 700 bin hektar alanda fındık üretimiyle iştigal etmektedir. Ülkemiz dünyanın en önemli fındık üreticisi olup, dünya fındık üretiminin yüzde 70-75'ini tek başına sağlamaktadır. Üretilen fındığın yüzde 12'lik bölümü yurtiçinde tüketilmekte, kalan kısmı ihraç edilmektedir. Türkiye fındıkta en büyük ihracat gelirini 2015 yılında 2 milyar 827 milyon dolarlık satışla elde etmiştir. Cari açık problemi yaşayan ekonomimiz için, ithal girdisi olmayan fındıktan elde edilen her doların, ne kadar önemli olduğunu görmemiz gerekmektedir. Fındık, tarımsal ürün ihracatımızda yüzde 15-20'lik paya sahiptir.

ÇÖKÜŞÜN MİLADI 2009

Hükümet, 2009/15201 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile ortaya koyduğu yeni fındık stratejisinde ruhsatlı alanlarda üretim yapan fındık üreticilerine "Alan Bazlı Gelir Desteği", ruhsatsız alanlarda fındık yetiştiriciliği yapanlara ise, alternatif ürünlere geçmeleri halinde "Telafi Edici Ödeme" yapılmasını kararlaştırmıştır.

Burada alınan kararları yukarıdaki tabloda görüyorsunuz. Avrupa Birliği'nde üreticiler, kooperatifleri kullanarak pazar paylarını artırmakta ve yine kurulan Tarımsal Piyasalar Görev Gücü yardımı ile her türlü tarımsal üründe fiyat istikrarının sağlanması için çalışmalar yapılmaktadır.

FERRERO'NUN İNSAFINA BIRAKILDI

Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı olan Oltan Fındık 1.3 milyar cirosuna rağmen 2014 yılında dünyanın en büyük çikolata üreticisi olan İtalyan Ferrero'ya satıldı. Ferrero deyip geçmeyin; 53 ülkede varlığını sürdüren, ürünleri 170'den fazla ülkeye satılan ve cirosu 10.3 milyar Euro olan bir şirket. Türkiye'deki yıllık cirosu ise 1.2 milyar Euro'dur. Ferrero fındık ihtiyacının yüzde 80'ini Türkiye'den karşılıyordu, Oltan Fındık'ı alarak Türk fındığının hem ihracatçısı hem de ithalatçısı oldu. Fındıkta ortaya çıkan bu monopol piyasaya Rekabet Kurumu nedense hiç ses çıkarmadı. Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 40'ını tek başına Ferrero kullanıyor dersem, Türkiye açısından olayın vahameti daha iyi anlaşılır sanırım. Fındığın maliyeti 8.75 TL iken; hükümet, "üreticilerin mağdur olmaması ve fiyat istikrarının sağlanması için" 2017 ürünü Giresun kalite fındık için 10.5 TL, levant kalite fındık için 10 TL fiyat belirledi. Geçen yıl fiyatlar 9.5 -14 TL arasında oluşmuştu.

ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU

Bu arada Ferrero'nun, kabuklu fındık için kg başına 9.25 TL fiyat belirlediğini de belirtelim. Durum net ve açıktır. Öyle bir ürün düşünün ki; dünya üretiminin yüzde 75'ini tek başına üretiyor ama fiyatı belirleyemiyorsunuz. Türk fındık piyasasında piyasa yapıcılık görevini Ferrero firmasına vermiş, fındık üreticisinin perişan halini seyrediyorsunuz. Monopol piyasaya müdahale etmeyerek; hem çiftçinin perişan edilmesine, hem de ihracat gelirlerimizin düşmesine seyirci kalıyorsunuz. Milli ürün dediğimiz fındığı, bu tekelci piyasaya teslim ederek, çiftçinin ömür boyu köleliğinin yolunu açtınız. Devlet fındık piyasasında, piyasa yapıcı olarak yer almak zorundadır.

2009 Fındık Stratejisi çökmüştür. Bu yıl yapılması gereken şey oldukça basittir. Hükümet fındık üreticilerinin bütün mahsullerini 17 TL'den alacağını açıklayacak ve alacaktır. Bu 17 TL'yi, Almanya teslim iç fındığın cuma günkü 5.8 dolar fiyatını baz alarak belirledim. Rekoltenin 600 bin ton olması sizi korkutmasın, bunun tamamı zaten devlete gelmeyecektir. Önceden yapılan satışlar, manav ve tüccar satışları ile bu rakam çok yüksek olmayacaktır.

FİNANSMAN KOLAY

Varlık Fonu'nda yaptığınız gibi, satın aldığınız fındıkları teminat gösterip, uzun vadeli finansmanı hemen temin edebilirsiniz. Stok fazlasını da depolar da bekletir, seneye satarsınız. Üreticiyi tembelliğe iten alan bazlı ödemeleri de. kaldırın olsun bitsin. Her konuda dünyaya racon kesip, fındık olunca suskun kalmanın bizim bilmediğimiz başka bir nedeni mi var?

                                                                                                Nedim TÜRKMEN/ SÖZCÜ GAZETESİ

 
Anahtar Kelimeler:Dünyada, fındığın, yüzde, 75ini, üreten, Türkiye, fındık, fiyatını, belirleyemez,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 831

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Fındık Haberleri
9 AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ
GÖRÜLDÜĞÜ YER KARANTİNAYA ALINACAK
'BİZİ TÜRK FINDIĞI DÜNYA MARKASI YAPTI'

'BİZİ TÜRK FINDIĞI DÜNYA MARKASI YAPTI'
FINDIK YÜZDE 14 DAHA AZ OLACAK
FINDIKTA REKOLTE 640 BİN TON AÇIKLANDI
'FINDIK TATLIDA DONDURMADA VAZGEÇİLMEZ OLSUN'
'FISTIK YERİNE FINDIK KULLANIN'
Diğer Başlıklar

YARDIMINA DOKTOR VEKİL ADAYI KOŞTU
'24 HAZİRAN ŞAHLANIŞIN ADIDIR'
1 KİŞİ ÖLDÜ 2'Sİ AĞIR 6 KİŞİ YARALANDI
GÜNDOĞDU BAYRAMDA DA HIZ KESMEDİ
12 BİN LİRA ÖDÜLLÜ TURNUVA BAŞLIYOR
GÖZLER ERDOĞAN'A ÇEVRİLDİ
'ZÜBEYDE HANIM CADDESİ ÇOK GÜZEL OLACAK'
'AK PARTİ KAZANIRSA ORDU KAZANACAK'
YEDİYILDIZ İLÇE İLÇE GEZMEYE DEVAM EDİYOR
GÖLKÖY VE MESUDİYE'Yİ SEL VURDU
Fındık Piyasası

Ordu'da 50 Randıman Kabuklu Fındık Fiyatı

Net : 8,50 TL

22.08.2017

Anket

24 HAZİRAN'DA YAPILACAK ERKEN SEÇİM KARARI DOĞRU MU?


  EVET DOĞRU148 Kişi (% 65 )
  HAYIR DEĞİL73 Kişi (% 32 )
  FİKRİM YOK5 Kişi (% 2 )

Toplam 226 Kişi


Yazarlar
Nuri KAHRAMAN
DERS VEREYİM DERKEN SINIFTA KALMA!...
Seçimin şakaya gelir yanı yok; Süre&c...
Ahmet ÇELENK
KAPİTALİZM
Televizyonda bir deterjan reklamı var. Ne zaman &l...
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
OKULLAR TATİLE GİRERKEN BİR İLKOKUL HATIRASI
 Yılmaz Yücel… Selimiye Mahallesi...
Erdoğan DEMİR
RAMAZAN BEREKET Mİ YOKSA İSRAF AYI MI?
Ramazan gerçekten bereket ayı mı? Evet rama...
Ayten YÜKSEL
OTİZMİN FARKINDA MISIN?
          Çok değe...
Zeki GÖL
YARIM KALAN HAYATLAR YARIM KALAN HAYALLER
Şehit Onur Tiken’in ateşi yine yüreğimi...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
ORDULU BÜROKRATTAN ÇARPICI TESPİTLER
TSK denetlenmiş olsaydı 15 Temmuz yaşanmayabilir miydi? TSK 2019’dan itibaren denetlenecek peki rahatsızlar mı? ByLock yerine örgüt ne kullanıyo...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(10052 Online) 0,30