Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 15:38 Bu haber 1544 kez okundu
 
KÖTÜ ANILARINIZLA BARIŞIN
Psikolog Nagihan Akarsu, “EMDR, geçmişte yaşadığınız ve yaşadığınız haliyle işlenmemiş bir şekilde sakladığınız anılara ulaşmamızı ve o anıları yeniden işleyip olumsuz etkilerine karşı doğru davranışlar geliştirmemizi sağlayan bir yöntemdir.” dedi.
Sağlık Haberi


Psikoterapist Francine Shapiro'nun geliştirdiği, ABD'de 1987 yılında yaratılan travma sonrası tedavi yöntemine EMDR denilmektedir. Daha açık ifadeyle sağlıklı olarak yönetilememiş bilgiyi veya yaşanmış olayları sağlıklı bir şekilde yönetebilmeye ve kullanmaya yarıyor. Günümüzde, oldukça popüler bir terapi yöntemi olmaya başlayan EMDR yönteminin ayrıntılarını, Medical Park Ordu Hastanesi Psikoloji Bölümü’nde görevli Psikolog Nagihan Akarsu anlattı…

EMDR Terapisi nedir?

EMDR’nin Türkçe açılımı göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme’dir. Son yıllarda kullanılan en etkin ve bilimsel terapi yöntemlerinden biridir. Başlangıçta travma sonrası stres bozukluğu için bir tedavi seçeneği olarak kabul edilen EMDR’nin daha sonra bir çok psikolojik rahatsızlıkta iyi sonuçlar elde edilmesini sağladığı kanıtlanmıştır. 

Gündelik hayatımızdaki kaygı veya korkularımızın nedeni geçmişimizde yatıyor olabilir mi?

Korku ve kaygı yaşadığınız birçok duygu veya davranış geçmişte yaşanılan olaylarla doğrudan ilgili olabilir. Onları kilitli yerlerinden çıkarıp, yüzleşmek ve artık barışmak gerekebilir. Siz isteseniz de istemeseniz de o rahatsız edici anılar bugünkü yaşantınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

EMDR Terapisi Hipnoz benzeri bir uygulama mıdır?

EMDR bir hipnoz değildir. Kendinizi tamamen bilinçaltı sürecine teslim ettiğiniz bir trans hali yoktur. Bilinçli bir şekilde gözlerinizle takip ettiğiniz ya da kulaklıklardan gelen sesi işiterek beynin iki yönünün uyarıldığı ve işlendiği bir yöntemdir. Her şeyin farkında ve algılarınız açıktır. Ancak yaşadığınız olaya en az yüzde 50 oranında odaklanmış olmanız beklenir. 

EMDR geçmişteki anılarınızı silmez. Henüz geçmişi silen bir yöntem yoktur. Böyle bir yöntemin çok ciddi riskleri olduğu düşünülmektedir. EMDR, geçmişte yaşadığınız ve yaşadığınız haliyle işlenmemiş bir şekilde sakladığınız anılara ulaşmamızı ve o anıları yeniden işleyip olumsuz etkilerine karşı doğru davranışlar geliştirmemizi sağlayan bir yöntemdir. Anılar yine vardır ancak artık anı yüzünden hissedilen öfke, korku, üzüntü gibi duygular ve bakış açımız bu değişim sayesinde iyileşmiştir. 

EMDR beyinde nasıl işliyor?

Beynimiz günde yaklaşık 20 bin anıyı (görsel imaj, kelimeler, bedensel duyum) kayıt eder. Olumsuz ve travmatik anılar, zihninizin trafik kazası gibidir ve bu işleyişi bozar, bilginin sağlıklı işlemesini engellerler. Olumsuz anı, sadece geçmişte yaşamakla kalmıyor, daha yeni yaşanmışçasına anıyı tutuyor, beyinde kilitliyor ve canlı kalmasını sağlıyor. EMDR, bu tür anıların sağlıklı işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapidir. Terapi sırasında, beynin sağ ve sol yarımküreleri uyarılarak, zamanında yapamadığı işlemin yapılmasını, kilitli kalmış anı ile diğer anı ağları arasında ilişki kurulmasını sağlıyor.

Kaç seansta rahatsız edici anılarımızla barışabiliyoruz?

Sadece birkaç seansta mümkün olabiliyor. Bazen yaşanılan olayın tek ve travmatik olması bir seansta işlenirken, bazen 4-6 seans sürebiliyor. Bu kişinin nasıl algıladığına ve o konuyla bağlantılı başka anıları olup olmadığına bağlıdır

EMDR’nin diğer psikolojik rahatsızlıkların hangilerinde başarılı olduğunu söyleyebiliriz?

Aşağıda ifade ettiğim birçok şikâyet veya sorunla baş etme konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir:

· Travma sonrası stres bozukluğu

· Rahatsız edici anılar

· Depresyon

· Bağımlılıklar

· Fobiler ve korkular

· Performans kaygıları (okul, iş vs.)

· Yeme bozuklukları

· İlişki problemleri, boşanma

· Şiddet ve cinsel istismar

· Vajinusmus 

EMDR tekniğinin uygulandığı günlük hayata dair birkaç örnek verebilir misiniz?

Elbette…

İkili ilişkilerde hep yanlış insanları buluyorum, ilişkilerimi sürdüremiyorum ve sonu hep istemediğim şekilde bitiyor diyorsanız,

Şiddete maruz kaldınız ve yaşadığınız anları unutamıyorsanız, 

Kalp krizi geçirdiniz, daha sonra “ya tekrar olursa” diye sık sık aklınızdan geçiriyorsanız, 

Emar, tünel ve asansör gibi kapalı alanlara girmekten korkuyor, uçağa binemiyorsanız, 

Sosyal ortamlarda, çekimser kalıyor, karar verirken başkasının onayına ihtiyaç duyuyorsanız, 

Sigara ve alkolü bırakamıyor ve artık tüm bunlarla yüzleşmek ve barışmak istiyorsanız, EMDR TEKNİĞİ en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
 
Etiketler: Psikolog, Nagihan, Akarsu, “EMDR, geçmişte, yaşadığınız, yaşadığınız, haliyle, i
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Ordu Fındık Piyasası

Gazeteniz
Alıntı Yazarlar
Anketler
ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
21
14
1
3
6
10
2
Kasımpaşa
19
23
3
1
6
10
3
Galatasaray
19
17
3
1
6
10
4
Beşiktaş
18
19
2
3
5
10
5
Antalyaspor
17
13
3
2
5
10
6
Ankaragücü
16
12
4
1
5
10
7
Trabzonspor
15
18
3
3
4
10
8
Yeni Malatyaspor
15
13
3
3
4
10
9
Göztepe
15
12
5
0
5
10
10
Konyaspor
13
15
3
4
3
10
11
Kayserispor
12
9
4
3
3
10
12
Bursaspor
12
8
2
6
2
10
13
Alanyaspor
12
6
6
0
4
10
14
Sivasspor
10
12
4
4
2
10
15
Fenerbahçe
9
7
5
3
2
10
16
Çaykur Rizespor
8
12
4
5
1
10
17
Akhisar Bld. Spor
8
10
6
2
2
10
18
Bb Erzurumspor
7
7
5
4
1
10
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı