Bugün - 15 Ağustos 2018 Çarşamba
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Haber Detayları

'ALIN TERİ ARTIK DAHA İYİ FİYATA PAZARLANACAK'

Ordu balının marka değerini artırmak için hayata geçirilen bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesissinde test üretimine başladı. Vali Seddar Yavuz, kurulan BALMER şirketi ile üretici alın terini en iyi fiyattan pazarlayacağını söyledi.

Ekonomi Haberi - 09 Ocak 2018 Salı - 23:46
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Vali Seddar Yavuz, Ordu Valiliği öncülüğünde yürütülen “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesissinde incelemelerde bulunarak, BALMER şirketi hakkında bilgiler aldı.

Beraberinde, BALMER şirketinin ortakları olan Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak ve diğer yetkililerle birlikte bal paketleme tesisini gezen ve analiz laboratuvarlarında incelemede bulunan Vali Seddar Yavuz, kampüsü içinde yapımı tamamlanan ve test üretimine başlanan bal paketleme tesisi ile analiz laboratuvarlarının son durumları hakkında Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgiler aldı.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen 10 Milyon Avro bütçeli “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında inşa edilen bal paketleme ve analiz laboratuvarını inceledikten sonra BALMER şirketi hakkında bilgiler alan Vali Yavuz, balda rekabet gücünün artması ve ürünün daha iyi değerlendirilmesi için Ordu Valiliği tarafından hazırlanan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen projede son aşamaya gelindiğini söyledi.

Vali Yavuz, tesisin işletilmesi noktasında Ordu’da farkındalık oluşturmak amacı ile Ordu Valiliği, Altınordu Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü ve bal üreticilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, proje değerinin yaklaşık 40 Milyon TL olduğunu ifade etti.

Yapılan toplantı sonrası bal üreticisinin motive olduğunun altını çizen Vali Seddar Yavuz, Ordu balında markayı garanti etmek istediklerini söyledi.

 “ÜRETİCİ ALIN TERİNİ EN İYİ FİYATTAN PAZARLAYACAK”

Vali Yavuz, “Arıcılık Enstitüsünün gözetim ve denetimindeki laboratuvar sistemlerimiz belki dünyada tektir. Bu denli bal analizi yapabilen laboratuvar sistemleri nerdeyse yok denecek kadar azdır. Bununla övünüyoruz, gurur duyuyoruz. Burada arının balı hangi çiçekten ürettiği, katkı maddesinin olup olmadığı dahil her türlü analiz yapılabiliyor. Bundan sonra bir sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Bunu yaptığımızda, balla ilgili insanların zihnindeki şüpheyi ortadan kaldıracağız. Yediğim bal hakiki bal mıdır? Yoksa şeker midir? İnsan sağlığına zararlı bir madde var mıdır? Tüm bu soru işaretlerinin tamamını bertaraf etmiş olacağız. Böylelikle üreticimizin alın terini ve ürünün en iyi fiyattan pazarlama, aynı zaman tüketiciyi de en kaliteli balla buluşturmak gibi önemli bir işlevi görmüş olacağız” dedi.

“BALMER ŞİRKETİ KURULDU”

BALMER Paketleme Pazarlama Analiz Ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş ünvanlıyla şirketin kurulduğunu da belirten Vali Yavuz, “Şirketimizin şu anda yönetim kurlu başkanı Ordu Arıcılar Birliği Başkanımızdır. Şirkette aynı zamanda Ticaret Sanayi Odası Başkanımız ve Altın Ordu Belediye Başkanımız da imza yetkili kurumlar olarak öne çıkıyor. Bunların haricinde Ordu, Giresun, Trabzon, Sinop, Samsun, Rize Arı Yetiştiricileri Birlikleri ile Esnafı Sanatkârlar Odalarımız da bu şirketin ortağı konumundadır. Dolayısıyla şu aşamada 1.350.000 TL sermayeli şirketi kurmuş bulunuyoruz. Bu şirketin başka bir avantajı da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca buradaki laboratuvar çalışanlarının ve analiz bedellerini karşılayacak olmasıdır. Bu da yaklaşık 2 Milyon TL civarında bir rakama tekâmül ediyor. Daha da önemlisi, bu tesiste çalışacak teknik elemanları, geçici görevlendirmek suretiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bize destek olacak. Dolayısıyla artık bu şirketin başarısız olma gibi bir şansı yok. Her türlü imkanı Avrupa Birliği fonlarımız sağlıyor. Bundan sonra profesyonel bir yönetim, gerçekçi bir yaklaşımla pazara odaklanma sağlanmalıdır. Şirket bünyesinde en önemli ürünlerimizden bal ve türevleri paketlenecek. Sadece baldan bahsetmiyoruz, burada arı sütünden de bahsediyoruz. Sadece baldan kazanma değil, baldan başka ürünlerden de kar getiren başka alanlarda var. Dolayısıyla bu alanlara yönelerek, zaten Türkiye’de bir marka olan Karadeniz balını, Ordu balını marka haline getirecektir. Bölgemizdeki bütün üreticilerimiz bundan yeteri kadar istifade edecektir” diye konuştu.

“KARADENİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN”

Vali Seddar Yavuz açıklamasının devamında, Karadeniz için önemli bir gün olduğunu belirterek, bal paketleme tesisinin bugün itibariyle test üretimine başlandığını müjdeledi.

Vali Yavuz, “Artık bundan sonra bu emaneti şirketimize teslim ediyoruz. Valiliğimizin gözetim ve denetimde, şirketimiz tamamen piyasa koşullarında hizmet edecek ve inşallah üreticimizin hak ettiği geliri de elde etmesini sağlayacak.  Aynı zamanda tüketimiz de sağlıklı ve gerçekten kaliteli bir bala ulaşmış olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Anahtar Kelimeler:Ordu, balının, marka, değerini, artırmak, için, hayata, geçirilen, bal, analiz, ,
Kaynak / EditörOrducu - Okunma Sayısı: 763

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
BU PROJE GENÇ ÇİFTÇİLERE DESTEK İÇİN
6 AYDA 4 BİN 775 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ
15 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI DOĞACAK

15 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI DOĞACAK
BU YIL 10'CUSU AÇILDI
TEKİNTAŞ UYARDI: FIRSATI KAÇIRMAYIN
BAŞVURU SÜRESİ NE KADAR UZATILDI?
'İŞADAMLARIMIZ İŞLERİNİ TAKİP ETMEYE MAHKÛMUZ'
Diğer Başlıklar

ENGİNYURT BAŞKAN ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA UYDU
ÜRETİCİNİN GÖZÜ KULAĞI REKOLTE VE FİYATTA
ORDU'DA YÜZDE 22 ARTTI
16 YAŞINDAKİ ÇOCUK KORKUNÇ KAZADA ÖLDÜ
SELİN MALİYETİ 164 MİLYON LİRA
VALİLİK SEL AFETİNİN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI
FERRERO KAÇ LİRADAN FINDIK ALACAK?
SEL MAĞDURLARINA 10 BİN LİRA BAĞIŞLADI
SELDE MAĞDUR OLAN HASTA ÖLÜMDEN DÖNDÜ
77 KİŞİ PANSİYONLARA YERLEŞTİRİLDİ
Fındık Piyasası

Ordu'da 50 Randıman Kabuklu Fındık Fiyatı

Net : 8,50 TL

22.08.2017

Anket

SİZCE FINDIK FİYATI KAÇ LİRA OLUR?


  12 LİRA OLUR64 Kişi (% 28 )
  13 LİRA OLUR16 Kişi (% 7 )
  14 LİRA OLUR10 Kişi (% 4 )
  15 LİRA OLUR136 Kişi (% 60 )

Toplam 226 Kişi


Yazarlar
Erdoğan DEMİR
BU ÇEŞMEDEN MÜSLÜMAN'A SU İÇMEK HARAM
Zamanımız öyle bir hale geldi ki, bana değmey...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Nuri KAHRAMAN
ABUK-NAME
Abuk-sabuk yönelişler, Hep kültüre...
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
EN HAREKETLİ AY, TEMMUZ
 Yazın tam ortası; Temmuz ayı. Gerek yurt i&c...
Ahmet ÇELENK
ORDU AŞKINA
Sosyolog bir arkadaşım, Ordu'ya geldiği bir seferi...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
ORDULU BÜROKRATTAN ÇARPICI TESPİTLER
TSK denetlenmiş olsaydı 15 Temmuz yaşanmayabilir miydi? TSK 2019’dan itibaren denetlenecek peki rahatsızlar mı? ByLock yerine örgüt ne kullanıyo...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(13382 Online) 0,27