Bugün - 22 Ekim 2018 Pazartesi
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Haber Detayları

'ALIN TERİ ARTIK DAHA İYİ FİYATA PAZARLANACAK'

Ordu balının marka değerini artırmak için hayata geçirilen bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesissinde test üretimine başladı. Vali Seddar Yavuz, kurulan BALMER şirketi ile üretici alın terini en iyi fiyattan pazarlayacağını söyledi.

Ekonomi Haberi - 09 Ocak 2018 Salı - 23:46
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Vali Seddar Yavuz, Ordu Valiliği öncülüğünde yürütülen “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesissinde incelemelerde bulunarak, BALMER şirketi hakkında bilgiler aldı.

Beraberinde, BALMER şirketinin ortakları olan Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak ve diğer yetkililerle birlikte bal paketleme tesisini gezen ve analiz laboratuvarlarında incelemede bulunan Vali Seddar Yavuz, kampüsü içinde yapımı tamamlanan ve test üretimine başlanan bal paketleme tesisi ile analiz laboratuvarlarının son durumları hakkında Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgiler aldı.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen 10 Milyon Avro bütçeli “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında inşa edilen bal paketleme ve analiz laboratuvarını inceledikten sonra BALMER şirketi hakkında bilgiler alan Vali Yavuz, balda rekabet gücünün artması ve ürünün daha iyi değerlendirilmesi için Ordu Valiliği tarafından hazırlanan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen projede son aşamaya gelindiğini söyledi.

Vali Yavuz, tesisin işletilmesi noktasında Ordu’da farkındalık oluşturmak amacı ile Ordu Valiliği, Altınordu Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü ve bal üreticilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, proje değerinin yaklaşık 40 Milyon TL olduğunu ifade etti.

Yapılan toplantı sonrası bal üreticisinin motive olduğunun altını çizen Vali Seddar Yavuz, Ordu balında markayı garanti etmek istediklerini söyledi.

 “ÜRETİCİ ALIN TERİNİ EN İYİ FİYATTAN PAZARLAYACAK”

Vali Yavuz, “Arıcılık Enstitüsünün gözetim ve denetimindeki laboratuvar sistemlerimiz belki dünyada tektir. Bu denli bal analizi yapabilen laboratuvar sistemleri nerdeyse yok denecek kadar azdır. Bununla övünüyoruz, gurur duyuyoruz. Burada arının balı hangi çiçekten ürettiği, katkı maddesinin olup olmadığı dahil her türlü analiz yapılabiliyor. Bundan sonra bir sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Bunu yaptığımızda, balla ilgili insanların zihnindeki şüpheyi ortadan kaldıracağız. Yediğim bal hakiki bal mıdır? Yoksa şeker midir? İnsan sağlığına zararlı bir madde var mıdır? Tüm bu soru işaretlerinin tamamını bertaraf etmiş olacağız. Böylelikle üreticimizin alın terini ve ürünün en iyi fiyattan pazarlama, aynı zaman tüketiciyi de en kaliteli balla buluşturmak gibi önemli bir işlevi görmüş olacağız” dedi.

“BALMER ŞİRKETİ KURULDU”

BALMER Paketleme Pazarlama Analiz Ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş ünvanlıyla şirketin kurulduğunu da belirten Vali Yavuz, “Şirketimizin şu anda yönetim kurlu başkanı Ordu Arıcılar Birliği Başkanımızdır. Şirkette aynı zamanda Ticaret Sanayi Odası Başkanımız ve Altın Ordu Belediye Başkanımız da imza yetkili kurumlar olarak öne çıkıyor. Bunların haricinde Ordu, Giresun, Trabzon, Sinop, Samsun, Rize Arı Yetiştiricileri Birlikleri ile Esnafı Sanatkârlar Odalarımız da bu şirketin ortağı konumundadır. Dolayısıyla şu aşamada 1.350.000 TL sermayeli şirketi kurmuş bulunuyoruz. Bu şirketin başka bir avantajı da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca buradaki laboratuvar çalışanlarının ve analiz bedellerini karşılayacak olmasıdır. Bu da yaklaşık 2 Milyon TL civarında bir rakama tekâmül ediyor. Daha da önemlisi, bu tesiste çalışacak teknik elemanları, geçici görevlendirmek suretiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bize destek olacak. Dolayısıyla artık bu şirketin başarısız olma gibi bir şansı yok. Her türlü imkanı Avrupa Birliği fonlarımız sağlıyor. Bundan sonra profesyonel bir yönetim, gerçekçi bir yaklaşımla pazara odaklanma sağlanmalıdır. Şirket bünyesinde en önemli ürünlerimizden bal ve türevleri paketlenecek. Sadece baldan bahsetmiyoruz, burada arı sütünden de bahsediyoruz. Sadece baldan kazanma değil, baldan başka ürünlerden de kar getiren başka alanlarda var. Dolayısıyla bu alanlara yönelerek, zaten Türkiye’de bir marka olan Karadeniz balını, Ordu balını marka haline getirecektir. Bölgemizdeki bütün üreticilerimiz bundan yeteri kadar istifade edecektir” diye konuştu.

“KARADENİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN”

Vali Seddar Yavuz açıklamasının devamında, Karadeniz için önemli bir gün olduğunu belirterek, bal paketleme tesisinin bugün itibariyle test üretimine başlandığını müjdeledi.

Vali Yavuz, “Artık bundan sonra bu emaneti şirketimize teslim ediyoruz. Valiliğimizin gözetim ve denetimde, şirketimiz tamamen piyasa koşullarında hizmet edecek ve inşallah üreticimizin hak ettiği geliri de elde etmesini sağlayacak.  Aynı zamanda tüketimiz de sağlıklı ve gerçekten kaliteli bir bala ulaşmış olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Anahtar Kelimeler:Ordu, balının, marka, değerini, artırmak, için, hayata, geçirilen, bal, analiz, ,
Kaynak / EditörOrducu - Okunma Sayısı: 820

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
GENELGEYE UYMAYANA CEZA GELİYOR
MAHKEME KAYYUM ATADI
VALİ YAVUZ'UN HEDEFİ 5 YILDA 3 MİLYON TURİST

VALİ YAVUZ'UN HEDEFİ 5 YILDA 3 MİLYON TURİST
LİSTELER 10 EKİM'E KADAR ASKIDA
BOYDAN PARA CEZASI YEDİLER
ÜRETİCİ UMUTLA HASADA BAŞLADI
8 AYDA 6 BİN 500 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ
Diğer Başlıklar

ZİYARETÇİ SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ
ORDU EKONOMİSİ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER
'FİYATI YÜKSELTMEK ORDU FINDIĞINA ZARAR VERİYOR'
HAMARAT ADAY ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLADI
İŞE ALINACAK KİŞİ ÖNCEDEN BELİRLENDİ Mİ?
BAHADIR BEDİR EVİNE DÖNDÜ
MUHTAR ADAYI KAYA'DAN İDDİALI PROJELER
AKDENİZ CHP'DEN ADAY ADAYI OLDU
İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLADI
İNSAN MÜSVEDDESİ BU HALE GETİRDİ
Fındık Piyasası

Ordu'da Serbest Piyasada Fındık Fiyatı

50 randıman 12.00

12.10.2018

Anket

TMO'NUN FINDIK ALMAMA KARARI SİZCE DOĞRU MU?


  EVET38 Kişi (% 25 )
  HAYIR105 Kişi (% 69 )
  FİKRİM YOK1 Kişi (% 0 )
  İLGİLENMİYORUM7 Kişi (% 4 )

Toplam 151 Kişi


Yazarlar
Nuri KAHRAMAN
ALLAH'IN İNDİRDİKLERİYLE HÜKMETMEYENLER…
Gençliğimizde bizim de aklımızı çok ...
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
KÖYLER VE İNSANLAR
Köyler; doğup büyüdüğüm&u...
Erdoğan DEMİR
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
Yüce Mevlamız yaratmış olduğu biz insanlara k...
Ahmet ÇELENK
ORDU VE VALİSİ
Artık yazmak için elimizde yeterince veri b...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
YOLLARDA BİR ULU ÇINAR: ORHAN YAVUZ
TRT Haber'de yayınlanan Hacı Ali Konuk’un sunduğu Gönül Dağı programında Ordulu yılların şoförü olan Orhan Yavuz, yol hikayesini anlat...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(551 Online) 0,25