Bugün - 23 Ekim 2018 Salı
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Haber Detayları

ORDU'DA FİYATLAR İKİ KAT ARTTI

Arap yatırımcıların son gözdesi olan bölge Karadeniz’de gayrimenkul fiyatları yükseliyor. Doğal güzelliğin Araplar’ın Son iki ayda 39 gayrimenkul satın aldığı Ordu'da il genelinde ortalama m2 fiyatları 2014 yılında 972 TL İken 2017 yılında bin 752 TL oldu.

Ekonomi Haberi - 12 Şubat 2018 Pazartesi - 15:34
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Doğu Karadeniz, doğal güzellikleriyle gayrimenkulde özellikle Arap yatırımcının merceğinde yer alıyor. Bölgede Trabzon ile başlayan yabancı yatırımcı ilgisi Ordu, Giresun gibi illere de yansıdı. Bu da gayrimenkul fiyatlarında yükseliş getirdi.

Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleriyle turist çekmenin yanı sıra Mütekabiliyet Yasası'yla birlikte daha fazla yabancı yatırımcı almaya başladı. Yabancı yatırımcı İstanbul, Antalya, Muğla gibi kentler dışında Trabzon, Ordu gibi kentleri de keşfetti. Hürriyet Emlak'ın Ekonomist Dergisi'ne özel yaptığı Doğu Karadeniz analizi, bölgede son dört yıllık süreçte yaşanan değişimi ortaya koyuyor. Analizin sonuçlarına göre, son dönemde Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon gayrimenkul hareketliliğiyle öne çıkan iller arasında yer alıyor.

FİYATLAR NE OLDU?

Örneğin Giresun merkezde 2014 yılında 640 TL olan gayrimenkul m2 fiyatları 2017 yılında bin 161 TL seviyelerine çıktı, il genelinde ise ortalama m2 fiyatları 2014'te 401 TL İken 2017 yılında bin 422 TL'ye ulaştı.

Son dönemde Ortadoğulu yatırımcıların keşfettiği kentlerden biri olan ve tersine göç almasıyla öne çıkan Ordu'da il genelinde ortalama m2 fiyatları 2014 yılında 972 TL İken 2017 yılında bin 752 TL oldu. Bu gelişimde göç alan kentte artan talebe karşın arza uygun konut üretiminin olmayışının etkili olduğuna dikkat çekiliyor.

Doğu Karadeniz'in bir diğer öne çıkan kenti olan Rize'nin kent ortalamasında 2015 yılında bin 400 TL olan m2 fiyatları 2017 yılında bin 717 TL'ye ulaşmış durumda.

Doğu Karadeniz'in gayrimenkul piyasası en çok gelişen kenti olan ve son beş yıldır Ortadoğulu yatırımcının gözdesi olan Trabzon'da ise 2014 yılında bin 178 TL olan m2 fiyatları 2017 yılında bin 700 TL'ye ulaşmış bulunuyor. Yabancı yatırımcılar, Trabzon'da Uzungöl'den Yomra'ya kadar birçok ilçede arazi alıyor. Ayrıca Arap turist sayısının artması da bölgenin gelişimine katkı sağlıyor.

ARAP YATIRIMCI İLGİSİ

Doğu Karadeniz Bölgesi, yaylaları, dereleri ve yeşil dokusuyla özellikle Arap yatırımcının ilgisini çeken bir bölge konumunda. Trabzon'dan Arap ülkelerine direkt uçuşların olması, bölgeye yabancı yatırımcı ilgisini artırıyor. Son yıllarda faaliyete geçen ORDU-GİRESUN Havalimanı da bölgeye ulaşımın kolaylaşmasıyla ilginin Ordu ve Giresun'a kaymasına da neden olmuş durumda. Yaylalardan araziler almayı tercih eden yatırımcılar, gayrimenkul yatırımları da yapıyor. Trabzon'da Arapça tabelaların yaygınlaşması da Arap nüfusundaki artışı doğruluyor.

Uzmanlar, son dönemde bölgeye yabancı ilgisinde azalma görülse de bölgenin hala yabancı yatırımcı için potansiyel taşıdığı görüşünde. Doğru tanıtım stratejileri üretilmesi halinde Avrupalı yatırımcıların da bölgeye İlgi duyabileceklerine işaret ediliyor.

ARTIŞ SÜRÜYOR

Doğu Karadeniz'de satılık konutlarda fiyat artışının istikrarlı bir şekilde sürdüğüne dikkat çeken Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, verilerden Doğu Karadeniz'e yapılan konut yatırımının isabetli bir yatırım olacağı sonucunun çıktığını söylüyor. Giresun'da satılık konut fiyatlarının son üç yılda ortalama yüzde 55 arttığına vurgu yapan Çelik, sözlerine şöyle devam ediyor: "Satılık konutlarda 2014 yılında 401 TL olan ortalama m2 fiyatlarının 2017'de bin 422 TL'ye kadar yükselmesi ildeki canlılığın uzun vadede de devam edeceğini gösteriyor. Giresun dışındaki diğer Doğu Karadeniz illerine baktığımızda Ordu, Rize ve Trabzon'daki ortalama m2 fiyatlar arasındaki denge dikkat çekiyor. Bu illerdeki satılık konut fiyatları ortalama bin 700 TL iken, Ordu'nun Altınordu ilçesinde bin 870 TL'ye kadar yükseldiğini görüyoruz."

Gayrimenkul Uzmanı Hakan Erilkun, Arap yatırımcısının bundan beş yıl öncesinde bölgeyi keşfettiğine dikkat çekiyor. Erilkun, "Trabzon'da binaların tamamına yakınında tabelalar Arapça olmuş durumda. Alımlar Vakfıkebir ve Beşikdüzü'ne kaydı. Son iki ayda Ordu'dan Araplara 39 gayrimenkul satışı yapıldı. Ordu'ya olan talep daha da artacaktır" diyor. Arap yatırımcının Giresun'u da keşfettiğine işaret eden Hakan Erilkun, Rize'de ise kayda değer bir Arap akını olmadığını söylüyor.

YENİ YATIRIMLAR GELİYOR

Özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistler ile turizmde yaşanan canlılık nedeniyle Trabzon'a 20 kilometre uzaklıktaki Yomra ilçesinde 50 milyon TL'lik yatırımla alışveriş merkezi, spor tesisleri, oteller ve golf merkezinden oluşan bir proje geliştiriliyor. Yomra Belediyesi'nce yürütülen projeyle 650 dönümlük deniz dolgusunun 300 dönümünde 18 çukurlu golf sahası yapılacak. Proje Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu tarafından da destekleniyor.

Yomra İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, "Trabzon'un parlayan yıldızı olan Yomra ilçemiz Arap turizminin de merkezi olacak, ilçemizde yabancı ilgisi yoğun, buraya yerleşen ve yatırım yapan Arap sayısı her geçen gün artıyor. Biz de taleplere karşılık verecek yatırımlar yapmaya çalışıyoruz" diyor.

"ULAŞILABİLİRLİK VE DOĞA İLGİ ÇEKİYOR"

Makbule Yönel Maya/TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü

"Sanayi yatırımları, göç, ulaşım projeleri şehirlerin değerini artırıyor. Trabzon'da Ortadoğu piyasası gelişmiş durumda. Onlara özel binalar yapılıyor. Bölgenin serin havası, orman havası onlara iyi geliyor. Tapu satışlarından da İlgiyi görüyoruz. Trabzon Havalimanı'ndan direkt uçuşların olması da ilgiyi artıran bir diğer etken. Yol ve havalimanı gibi projelerin olması Ordu'ya ve bölgeye de ilgiyi artırıyor."

"AVRUPALI YATIRIMCI DA İLGİLENEBİLİR"

Hakan Çelik/Hürriyet Emlak Genel Müdürü

"Doğu Karadeniz Bölgesi'nin sahip olduğu doğal güzelliklerin özellikle Arap yatırımcının ilgisini çektiğini gözlemliyorduk. Bu ilgide son dönemde biraz azalma görülse de bölge hala potansiyel taşıyor. Yakın gelecekte bu ilginin devam edeceğini öngörüyorum. Karadeniz Bölgesi, doğru tanıtımla sadece Arap yatırımcının değil Avrupalı yatırımcıların da ilgisini çekebilecek doğal zenginliğe sahip."

                                                              Levent Gökmen Demirciler/Ekonomist Dergisi

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:Arap, yatırımcıların, son, gözdesi, olan, bölge, Karadeniz’de, gayrimenkul, fiya,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 987

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
GENELGEYE UYMAYANA CEZA GELİYOR
MAHKEME KAYYUM ATADI
VALİ YAVUZ'UN HEDEFİ 5 YILDA 3 MİLYON TURİST

VALİ YAVUZ'UN HEDEFİ 5 YILDA 3 MİLYON TURİST
LİSTELER 10 EKİM'E KADAR ASKIDA
BOYDAN PARA CEZASI YEDİLER
ÜRETİCİ UMUTLA HASADA BAŞLADI
8 AYDA 6 BİN 500 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ
Diğer Başlıklar

10 BİN KİŞİ AYNI ANDA NAMAZ KILABİLECEK
YENİ İL BAŞKANI KİM OLACAK?
VALİ YAVUZ AVRUPA 2.OLAN GAMZE'Yİ ÖDÜLLENDİRDİ
HABERİ CEMAL ENGİNYURT VERDİ
'BU YOLUN ASKIYA ALINMASINI ASLA KABUL ETMEYİZ'
ZİYARETÇİ SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ
ORDU EKONOMİSİ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER
'FİYATI YÜKSELTMEK ORDU FINDIĞINA ZARAR VERİYOR'
HAMARAT ADAY ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLADI
İŞE ALINACAK KİŞİ ÖNCEDEN BELİRLENDİ Mİ?
Fındık Piyasası

Ordu'da Serbest Piyasada Fındık Fiyatı

50 randıman 12.00

22.10.2018

Anket

TMO'NUN FINDIK ALMAMA KARARI SİZCE DOĞRU MU?


  EVET41 Kişi (% 26 )
  HAYIR107 Kişi (% 68 )
  FİKRİM YOK1 Kişi (% 0 )
  İLGİLENMİYORUM7 Kişi (% 4 )

Toplam 156 Kişi


Yazarlar
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
SERİN HAVADA SICAK SOHBET
Önceden belirlenen 21 Ekim 2018 Pazar gü...
Erdoğan DEMİR
DEVLET ON SEKİZ YAŞINDADIR
Siyasetin mantarları kestiği gibi sert ve katı old...
Nuri KAHRAMAN
ALLAH'IN İNDİRDİKLERİYLE HÜKMETMEYENLER…
Gençliğimizde bizim de aklımızı çok ...
Ahmet ÇELENK
ORDU VE VALİSİ
Artık yazmak için elimizde yeterince veri b...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
YOLLARDA BİR ULU ÇINAR: ORHAN YAVUZ
TRT Haber'de yayınlanan Hacı Ali Konuk’un sunduğu Gönül Dağı programında Ordulu yılların şoförü olan Orhan Yavuz, yol hikayesini anlat...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(26211 Online) 0,26