Bugün - 21 Eylül 2018 Cuma
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Haber Detayları

ORDU ANCAK BU KADAR GÜZEL ANLATILABİLİRDİ!

Ordu izlenimlerini yazan Haberler.com Yazarı Serra Timur, “Siz hiç denizin, sisin, şehrin ve gökyüzünün birleştiğine şahit oldunuz mu? Peki bu muhteşem 4'lünün dansını izlediniz mi? Cevabınız hayır ise sizi Ordu'ya alalım.” diyor.

Ordu Gündemi Haberi - 08 Mayıs 2018 Salı - 14:42
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Medya Kurultayı kapsamında Ordu’ya gelen Haberler.com Yazarı Serra Timur’un Ordu izlenimlerini kaleme aldığı yazıyı okuyanlar, ‘Ordu ancak bu kadar güzel anlatılabilir’ demekten kendilerini alamıyor.

Halit Tunç’un muhteşem fotoğraflarıyla süslenen yazıda Serra Temur’un Ordu’yu anlattığı ve okuyanların bir solukta okuduğu yazı şöyle;

Siz hiç denizin, sisin, şehrin ve gökyüzünün birleştiğine şahit oldunuz mu? Peki bu muhteşem 4'lünün dansını izlediniz mi? Cevabınız hayır ise sizi Ordu'ya alalım. Ben gördüm ve izledim.

Güzel bir organizasyon güzel bir şehir. Anadolu Yayıncılar Derneği'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte Ordu'da düzenlediği Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Programı dahilinde Ordu'yu, bu güzel şehri tanıma fırsatım oldu. Tarih boyunca kültür ve medya ayrı ayrı insanlık tarihinde çığır açan kilometre taşı oldu. Biri sanat diğeri medya. Toplumların ilerlemesine kapı açtılar her daim. İşte bu iki lokomotif Ordu'da bir araya geldi. Ordu'nun gözdesi Boztepe'nin zirvesindeki otelde gerçekleşen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, ünlü yönetmen Osman Sınav, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye'nin birçok ilinden gelen yayıncılar ile yerel medya temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

KARADENİZ'İN SAHİL KENTİ

İşte bu muhteşem programın yapıldığı Ordu, Karadeniz kıyısında, büyükşehir statüsünde bir şehir. 1920 yılında, bağlı olduğu Trabzon'dan ayrılarak il, 2013'te ise büyükşehir belediyeli bir vilayet oluyor. 1963-64 yıllarında yapılan kazılarda ilk yerleşimin M.Ö. 15 bin yıllarında başladığına dair kalıntılara rastlanmış. Tarih boyunca bölgeye Kimmerler, Miletliler, Persler, Makedonyalı İskender, Pontuslar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar hakim olmuş. Günümüzde ise Karadeniz bölgemizin bir sahil kenti olarak haritadaki yerini alıyor.

SİSİN AZİZLİĞİNE MARUZ KALDIK

2 gün sürecek programın ilk günü, Ordu Havalimanı'na sis nedeniyle iniş-kalkış yapılamadığı için etkinlikler yapılamadı. Katılımcılar ancak Trabzon veya Samsun Havaalanı'nı kullanarak gelebildiler. (Ben de dahil) Bu konuda organizasyon ekibi bir hayli yoruldu, ama bana göre değdi.

MASALSI GÖRÜNTÜYLE ÇARPILDIM ADETA

Benim uçağım gece indiği için ilk girişte bir şey göremedim. Ancak sabahın ilk ışıklarıyla odanıza dolan kuş cıvıltıları adeta "Günaydın, hoş geldin " diyordu. O cıvıltıların geldiği pencereye gittiğimdeyse gözlerim kamaştı adeta. Sisin vadiyi doldurduğu bir sis denizi, tepede kalan yeşil bir çizginin yarattığı masalsı görüntüyle çarpıldım adeta. Bu nasıl bir görüntüydü Allah'ım? Benim bildiğim sis bana hep çocukluğumda kirliliği, boğucu bir havayı hatırlatırdı. Sisin eşsiz bir doğa güzelliği yarattığına ilk defa şahitlik ettim .

"YEŞİLİN VE MAVİNİN ALABİLDİĞİNCE GÜZELLİĞİNE HAYRAN KALDIK"

Kahvaltıdan sonra topluca şehir merkezine gittik. Otobüsümüz bayır aşağı indikçe gözümüze çarpan yeşilin ve mavinin alabildiğince güzelliğe hayran kaldık. Her virajın ardından bir başka tablo misali manzarayla karşılaştık.

"İNSANIN İÇİNE HUZUR VERİYOR ADETA"

Sonra ilk durağımız Ordu'nun en büyük yerel televizyonu, Altaş TV'nin stüdyolarını ziyaret ettik. Birçok ulusal tv kanalına gıpta ettiren modern stüdyosu muhteşem bir bahçe içinde bulunuyor. Bahçede bizi bir süre misafir ettiler. Tabi ki yeşilin her tonu burada da bizi karşıladı. Ayrılmak istemedik doğrusu. Sonrasında şehirde kısa bir tur atıyoruz, tertemiz denizi bir çizgi çizen bisiklet yolu ve tesislerden arındırılmış ferah parkları insanın içine huzur veriyor adeta.

YEMYEŞİL DAĞLARIYLA BİR DE ÜNYE VAR

Programdan sonra, hiç vakit kaybetmeden Ünye'ye hareket ettik. Yemyeşil dağlar eşliğinde nasıl geçti 1 buçuk saatlik yol anlamadık. Ünye'nin misafirperver halkını ise bir yere mutlaka not edin derim. Herkesi beklediklerini söylediler.

GÖRDÜĞÜM MANZARA KORKUYU UNUTTURDU BANA

Ertesi gün program bittiğinde ve hava biraz daha açıldığında bize gelirken sürekli tavsiye edilen teleferiğe bindik. Çok fazla teleferik görmemiş biri olarak önceleri biraz tereddüt ettim. Ancak bindikten sonra teleferik Boztepe'ye doğru yol aldıkça gördüğüm manzara korkuyu unutturdu bana .

KUŞLAR, RENKLER VE TABİ Kİ DENİZ...

Ordu'yu kuş bakışı gören Boztepe'ye doğru ağır ağır ilerleyen teleferikten geride bıraktığı şehir, kuşlar, renkler, ve tabi ki denizi izliyoruz hayran hayran. Ama bu rüya gibi yolculuk sadece 8 dakika sürüyor.

ŞİMDİ ÇAYINIZI ALIN VE DOĞANIN DANSINI İZLEYİN

Teleferikle şehri kuş bakışı gören Boztepe'nin zirvesine çıkıyoruz. Burada yer yer restoranlar, doğa sporları yapabileceğiniz ATV'ler var. Restoranlardan birine geçip çayımızı alıyoruz ve şehri izlemeye koyuluyoruz. Doğa adeta izlendiğini bilircesine size göz kırpıyor. Yeşil ve mavi birleşiyor, gökyüzünden akıp gelen sisle birleşiyor. Kah sis hafif aralanıyor, denizin mavisi gösteriyor yüzünü, kah kaybolup gidiyor beyazlık içinde derya. Bazen beyaz bir örtü gibi hafif hafif dağların yamaçlarına çıkıyor, sonra bir bakıyorsunuz ki yeşil dağların yamaçlarından yeşiller akıp gülümsemiş size. Dalıp dalıp gidersiniz.. Alıp alıp götürür sizi.. Sonra bir bakarsınız yüreğinizde bir sevimli bir kıpırtı, yüzünüzde gayri ihtiyari bir tebessüm… O nasıl bir terapi öyle?...

 
Anahtar Kelimeler:Ordu, izlenimlerini, yazan, Haberlercom, Yazarı, Serra, Timur, “Siz, hiç, denizi,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 585

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ordu Gündemi Haberleri
GÜNDOĞDU İLÇE TURLARINDA
BÜYÜKŞEHİRDE GENEL SEKRETER DEĞİŞTİ
TÖRENLERLE KUTLANIYOR

TÖRENLERLE KUTLANIYOR
TEKİNTAŞ BUGÜN GÖREVİNE BAŞLADI
ENVER YILMAZ'IN ARDINDAN ODA İSTİFA ETTİ
BAŞKANLIĞA ENGİN TEKİNTAŞ ATANDI
ENVER YILMAZ İSTİFA ETTİ
Diğer Başlıklar

SERİ KATİLLE İLGİLİ ŞOK DETAY
FINDIK FİYATLARI BAKIN NEDEN YÜKSELMİYORMUŞ
ÖLÜ SAYISI İKİYE YÜKSELDİ
'TMO FINDIK ALMAYACAK'
VİCDANSIZ BABA GÖZALTINA ALINDI
KARDEŞ YILMAZ'DAN FLAŞ AÇIKLAMA
GÜNDOĞDU İLÇE TURLARINDA
MAHİR HANCAR SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
350 KİLO FINDIK ÇALDILAR
1 KİŞİ ÖLDÜ 2 KİŞİ AĞIR YARALANDI
Fındık Piyasası

Ordu'da Serbest Piyasada Fındık Fiyatı

En Düşük 11,50

En Yüksek 13,00 TL

12.09.2018

Anket

SİZCE FINDIK FİYATI KAÇ LİRA OLUR?


  12 LİRA OLUR188 Kişi (% 22 )
  13 LİRA OLUR51 Kişi (% 6 )
  14 LİRA OLUR34 Kişi (% 4 )
  15 LİRA OLUR559 Kişi (% 67 )

Toplam 832 Kişi


Yazarlar
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI
 17/09/2018 Pazartesi günü yeni eği...
Nuri KAHRAMAN
ALMA MAZLUMUN AHINI
"Alma mazlûmun âhını Çıkar &ac...
Erdoğan DEMİR
DEVLETİN İKİ KANADI
Orhan Gâzî, Geyikli Baba nâmıyla...
Ahmet ÇELENK
ORDU VE VALİSİ
Artık yazmak için elimizde yeterince veri b...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
ORDULU BÜROKRATTAN ÇARPICI TESPİTLER
TSK denetlenmiş olsaydı 15 Temmuz yaşanmayabilir miydi? TSK 2019’dan itibaren denetlenecek peki rahatsızlar mı? ByLock yerine örgüt ne kullanıyo...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(4110 Online) 0,25