Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 14:37 Bu haber 441 kez okundu
 
BÜTÜN TEDBİRLER PLANLANDI
24 Haziran seçimleri öncesinde seçim güvenliği toplantısında konuşan Vali Seddar Yavuz, “Şu andan itibaren seçim öncesi, seçim sırası ve sonrası olmak üzere bütün tedbirlerimizi planlamış bulunmaktayız.” dedi.
Siyaset Haberi


24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin, Ordu'da huzur ve güven ortamında geçmesi için alınacak tedbirlerin ve yapılacak çalışmaların görüşüldüğü Seçim Güvenliği Toplantısının ikincisi gerçekleştirildi. 

Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen Seçim Güvenliği Toplantısına, Vali Yardımcıları Adem Öztürk, Ahmet Arık, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, İl Emniyet Müdür Vekili Özler Özer, ilçe kaymakamları ve güvenlik birimlerinin yetkilileri katıldı.

 “En Önemli Görevimiz; Seçimin Güven Ortamında Gerçekleşmesini Sağlamaktır”

Seçim Güvenliği Toplantısının açılışında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “24 Haziran 2018 günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri ile ilgili olarak alınacak güvenlik tedbirlerini görüşmek üzere ikinci kez bir araya gelmiş bulunuyoruz. Daha önce kaymakamlarımızın, güvenlik birimlerimizin, il müdürlerimizin katılımıyla daha geniş kapsamlı bir değerlendirme toplantısını icra etmiştik. O toplantıda kamu kurum ve kuruluşlarımızın özellikle 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde yapması gereken görev ve sorumlulukların bir kez daha hatırlatılmış, özellikle seçim takvimiyle ilgili detaylı bilgilendirilme ve sunumlar gerçekleştirilmiştir. Valilik olarak en önemli görevimiz; seçimin güven ortamı içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Halkımızın özgür ve hür iradesini, herhangi bir baskıya, herhangi bir yönlendirmeye ya da tercihini zorlamaya yönelik, her türlü tehdidin ya da baskının ortadan kaldırılması ve seçimlerin hür bir ortamda gerçekleşmesini sağlamaktır” dedi.

“Önemli Olan Özgürlüktür”

Son zamanlarda, ‘özgürlük-güvenlik dengesi’ diye bir kavram ortaya atıldığını ifade eden Vali Yavuz, “Son zamanlarda bazı kişiler, ‘özgürlük-güvenlik dengesi’ diye bir kavram ortaya attılar. Böyle bir kavramın doğruluk payı yoktur. Önemli olan özgürlüktür. Özgürlüğü garanti edecek şey de güvenliktir. Maalesef böyle bir tartışma gündeme geldi. Önemli olan özgürlüktür, asıl olan özgürlüktür. Ama özgürlüğü koruyabilmeniz içinde güvenlik almanız gerekir” diye konuştu.

“Demokratik Ortamın Tesis Edilmesi Noktasında Gayret Sarf Edeceğiz”

Seçim sürecinde, tüm siyasi partilerin ve adayların kendilerini tanıtmalarına demokratik bir ortam sağlanması konusunda ilçe kaymakamlarına uyarılarda bulunan Vali Yavuz, “Özellikle propaganda döneminde tüm siyasi partilerin ve adayların kendilerini tanıtmalarına, demokratik ortam sağlanmasında azami gayret göstereceğiz. Dolayısıyla yetkilerimizi kullanırken, seçim olduğunu ve en önemli unsurun propaganda olduğunu hepimizin bilmesi gerekir. Dolayısıyla yetkilerimizi kullanırken daraltıcı değil, aksine genişletici ve demokratik ortamın tam tesis edilmesi noktasındaki gayretlerimizi sarf edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Türkiye, Demokratik Olgunluğa Ulaşmıştır”

Türkiye’nin demokratik olgunluğa ulaştığını ifade eden Vali Yavuz, “Dünyada en şaibesiz seçim yapabilen bir devlet ve milletiz. Bu yönüyle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Aziz Milletimizin, demokratik olgunluğa ulaştığını söylemek isterim. Amerika’da yapılan başkanlık seçiminde bile tartışmalar yapıldı. Bizim seçimlerimizde, seçim sonuçları açıklandığı tarihten itibaren herkes sonuçlara itibar eder. Çünkü, yargı denetimi ve gözetimi altında yapılan seçimler, herkes tarafından özümsenir ve benimsenir. Bu yönüyle de demokrasimizin olgunlaştığını, demokratik kültürün belli bir aşamaya geldiğini de tespit etmiş oluyoruz. Bu seçimde de yine aziz milletimizin feraseti, demokrasiye olan inancı ve bağlılığı sayesinde, siz değerli meslektaşlarımızın alacağı güvenlik tedbirleri ve demokratik ortamın gelişmesine yönelik katkılarıyla birlikte sorunsuz bir seçim geçireceğimizi düşünüyorum” dedi.

“Seçime Yönelik Tüm Tedbirleri Planladık”

Seçime yönelik tüm tedbirlerin alındığını belirten Vali Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamuoyuna şunu ifade etmek isterim ki, şu andan itibaren seçim öncesi, seçim sırası ve sonrası olmak üzere bütün tedbirlerimizi planlamış bulunmaktayız. Dolayısıyla hangi saatte, nerede, nasıl bir faaliyet yapacağımızı, nasıl bir güvenlik önlemi alıp, bunu nasıl uygulayacağımızı detaylı bir şekilde arkadaşlarımız bütün planlamalarını yapıyor. Nitekim, geçmiş seçimlere baktığımızda Ordu’da seçimle ilgili suçların neredeyse olmadığını ya da çok az olduğunu görüyoruz. Bundan da anlaşılıyor ki, Ordu’da da Türkiye genelinde olduğu gibi büyük bir demokratik olgunluğun olduğunu, demokrasiye inancın olduğunu, halkın özgür iradesine sahip olduğunu görüyoruz. Bu da bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Ben bir kez daha 24 Haziran Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, adaylarımıza, ülkemize, aziz milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. “

“Katil İsrail’i ve Ona Bu Cesareti Veren Küresel Güçleri Şiddet ve Nefretle Kınıyoruz”

Toplantıda, İsrail’in, Filistinlilere yönelik saldırısını da kınayan Vali Yavuz, “Bu toplantı vesilesiyle, dün katledilen mazlum ve mağdur Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, katil İsrail’i ve ona bu cesareti veren küresel güçleri de şiddet ve nefretle kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Maalesef Osmanlı Devleti tarih sahnesinden çekildikten sonra, İslam dünyasında kan ve gözyaşı hiç durmamış ve Osmanlıyı koruyamamanın bedelini biz dahil bütün İslam hakları, Müslüman haklar ödemiştir ve ödemeye devam ediyor. Buradan bir ders çıkartıp, etnisite ya da başka ayrılıklar peşinde koşmak yerine tekrar medeniyet değerlerine dönmeyi ve bir ve beraber olmayı öğrenebilmemiz gerekir. Amin Maluf, ‘Araplar 150 yıldır utanç içinde yaşıyor’ diyor. Sadece Araplar mı yaşıyor, bence bütün Müslümanlar utanç içinde yaşıyor. Bu kadar insanın katledildiği bir ortamda sesimizi çıkaramayışımız, gerçekten acıların en büyüğü. Ama yine de hepiniz şunu iyi bilin ki, İslam’ın ve Müslümanın yegane lideri Türkiye’dir. Ve en gür sesi de çıkaran biz olduk. Bizim dışımızda insanlar gözleri kör, kulakları sağır oldu. Maalesef akılları dumura uğradı. O yüzden bir kez daha söylüyor ki, dünyadaki bu zulme dur diyebilecek, yegane millet biziz. Biz sadece Müslümanlar için değil, dünyadaki tüm inanç grupları için de garantiyiz. Onların haklarını teslim edebilecek, yegane adalete biz sahibiz. Geçmişte bunu dünyaya ispat etmiş bir milletin evlatları olarak, bu aleme nizam verme şuurundan, hedefinden, idealinden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyi düşünmüyoruz. Bedeli ne olursa olsun bunu ödemeye hazırız. Allah bu millete zeval vermesin, bu devleti muhafaza etsin ve korusun. Mevla’m, Türkiye’de yaşayan 81 milyon insanı daha şuurlu hale getirsin ki, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirelim ve bütün Müslümanlara ve bütün insanlığa da vicdanlı olmayı, acımayı, merhameti ve şefkati nasip etsin diye dua ediyorum” dedi.

Toplantıya katılan ilçe kaymakamlarından, seçim takviminin iyi takip edilmesini isteyen Vali Yavuz, seçim takviminde belirtilen ve mülki idare amirlerinin görev ve sorumluluğu altında bulunan iş ve işlemlerin eksiksiz yerine getirilmesini istedi.

Vali Yavuz, kamu hizmetlerinin daha etkin, hızlı ve verimli bir şekilde yürütülmesi konusunda ilçe kaymakamlarına bazı tavsiyelerde de bulundu.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
 
Etiketler: 24, Haziran, seçimleri, öncesinde, seçim, güvenliği, toplantısında, konuşan, Val
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Ordu Fındık Piyasası

Gazeteniz
Alıntı Yazarlar
Anketler
ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
21
14
1
3
6
10
2
Kasımpaşa
19
23
3
1
6
10
3
Galatasaray
19
17
3
1
6
10
4
Beşiktaş
18
19
2
3
5
10
5
Antalyaspor
17
13
3
2
5
10
6
Ankaragücü
16
12
4
1
5
10
7
Trabzonspor
15
18
3
3
4
10
8
Yeni Malatyaspor
15
13
3
3
4
10
9
Göztepe
15
12
5
0
5
10
10
Konyaspor
13
15
3
4
3
10
11
Kayserispor
12
9
4
3
3
10
12
Bursaspor
12
8
2
6
2
10
13
Alanyaspor
12
6
6
0
4
10
14
Sivasspor
10
12
4
4
2
10
15
Fenerbahçe
9
7
5
3
2
10
16
Çaykur Rizespor
8
12
4
5
1
10
17
Akhisar Bld. Spor
8
10
6
2
2
10
18
Bb Erzurumspor
7
7
5
4
1
10
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı