Haber Detayı
24 Kasım 2018 - Cumartesi 15:56 Bu haber 349 kez okundu
 
ÖĞRETMENLER GÜNÜN KUTLU OLSUN ÖĞRETMENİM
24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen kutlama programında konuşan Vali Seddar Yavuz, “Benim öğretmenim, benim il müdürlerimle eşit statüdedir. Kapılarımız sizlere daima açıktır.” dedi.
Eğitim Haberi


24 Kasım Öğretmenler Günü, Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’nde yapılan etkinliklerle kutlandı.

 

Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa Vali Seddar Yavuz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş,  İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bayram Gencer, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Mehmet Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, daire müdürleri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde yapılan kutlama programında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Böylesine güzel anlamlı bir günde sizlerle olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bana göre dünya üzerindeki en  değerli, en kutsal mesleklerden biri olan  öğretmenler gününde siz değerlimeslek mensupları ile  birarada olmak ayrı bir onur ve şereftir.Gününüzü kutluyor,hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

sizler dünya üzerindeki en zor mesleği icra ediyorsunuz.30 yıldır bu millete ve devlete hizmet eden birisi olarak dünya üzerindeki en zor mesleklerden bir tanesini yada bir kaçını say deseniz onun başına öğretmenlik mesleğini yazarım. Çünkü, öğretmenlerimizin sabırla, günde 8 saati bulan ve sürekli bir şeyler öğretmeye uğraşan ve eve geldiğinde de o seslerin çınladığı bir meslek olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaman zaman öğretmenlik mesleğinin çok kolay basit olduğunu da söyleyenlerde vardır. Ancak, hiçbir iş başarmamış yada bu zorluklarla yüzleşmemiş insanların bu tür değerlendirmelerini de yadırgadığımı söylemek isterim” şeklinde konuştu.

 

“Sizleri seviyor, sizleri sayıyor, minnet ve şükran duyuyoruz ve bu minnet ve şükran duygularımızı sadece sözle değil eylemlerimizle, davranışlarımızla da sizlere göstermeye gayret ediyoruz” diyen Vali Yavuz, “Yıllar önce söylediğim bir sözü buradan tekrarlamak istiyorum. Benim öğretmenim, benim il müdürlerimle eşit statüdedir. Kapılarımız sizlere daima açıktır. Sadece kapılarımız değil gönül kapılarımızı da açmamız sizlerin bir sanatkar olduğunu unutmadan moral ve motivasyonunuza katkı sunarak sınıflara ve derslere girmenizi istiyoruz. Bürokratik devletten emreden buyuran devletten gönül alan devlete doğru bu evrilme sürecimizde kendimizi daha fazla değiştirmeliyiz. Yöneticilerimiz profesyonel anlamda yönetici olmayı gönül almayı insanları daha iyi çalışabilir hale getirebilmenin yollarını bulmalıdırlar. Eğitim dünya üzerinde en stratejik alandır. Uluslararası rekabetteki ulusların yerini belirler. Sizin yürüyüşünüzü, masada oturuşunuzu ve gücünüzü temsil eder. Dünya üzerinde en çok tartışılan konu eğitim sistemidir. En gelişmiş ülkelerde bile televizyon programlarında en çok tartışılan konu eğitim ve eğitim sistemleridir. Bizde eğitimi tartışıyoruz, deniyoruz, inanıyoruz, tekrar deniyoruz. Çünkü,  denemek zorundayız. Biz dünyadaki evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibiyiz. Bugünkü bulunduğumuz yer bizi tatmin etmiyor, mutlu etmiyor. 95 yılda çok büyük mesafeler katettik, yeniden bir devlet inşa ettik. Osmanlı küllerinden ama geldiğimiz yer hala bizim büyüklüğümüze, gücümüze, kudretimize, geçmişimize uygun değil. Biz yeniden dünyada lider olmak, hakka hukuka haykırmak, zalimin zulmüne dur demek, akan gözyaşını silmek ve insanların yüzündeki tebessümün sebebi olmak istiyoruz. Biz gücü ezmek, sömürmek ve öldürmek için istemiyoruz. Biz insanlığa hizmet etmek, insanlığın içinde bulunduğu bu buhrana çözüm üretmek istiyoruz. İşte eğitimin tam amacıda budur. Eğitim insanlara zarar vermeyi, insanları öldürmeyi katletmeyi yada başka bilgileri veriyorsa insanlar bunlarla karşılaştığında çekinmeden bunları kullanabiliyorsa o zaman eğitim ahlak ilişkisini sorgulamak gerekir. Bugün dünyada yaşanan buhranın sebeplerinden bir tanesi budur. Üretilen Bilginin insanlığı faydasına değil, başka amaçlarla kullanılıyor olmasıdır” şeklinde konuştu.

 

Vali Seddar Yavuz, “Bu çağın en büyük sorunu temel olarak ahlak sorunudur. Bu sorunu tartışmadan, çözmeden yolumuza devam edemeyiz. Daha yakın dönemde 12 milyon Müslüman katledildi hepimizin uhvileştirdiği çağdaş medeni diye önümüze koyan batı 12 milyon Müslüman’ı katlederken sadece istatistikten ibaret kaldı. Avrupa yada dünyanın başka yerinde başka inançtan insan öldüğünde insan hakları savunucularının ortalıkta gezdiği başka söylemler içine girdiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu iki yüzlülük bu ahlaksızlık dünyanın şu andaki buhranının en büyük sebebidir. Bizim bu kadar iddialı olmamızın, çalışmamızın bu kadar gayret etmemizin yegane sebebi de bu bozuk düzene durmak demektir. Bu düzene dur diyecek yegane milletlerden bir tanesi biziz. Sizler bunu en iyi şekilde gerçekleştirecek başta ülkemizde olmak üzere dünyada bu çarpıklığa bir çare olabilecek reçete yazabilecek nesiller yetiştireceksiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş ise yaptığı konuşmada, “Öğretmenlerimiz, yapraklarını hiç dökmeyen köklü ağaçlar gibi;  vatan ormanının en yeşili, en nefes dolusu oldu her zaman. Bu ülkeyi her gün bir adım daha ileri götürmek vazifesinde, en ağır yük de öğretmenlerimizin. Öğretmenler olarak bu görevi yürütmenin tek yolu her gün yeni adımlar eklemektir bu mücadeleye. Bu gün atacağımız bir adım, ertesi gün atılması gereken iki adım anlamına geldiğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu adımların atılması, öğretmenin kendini yenilemesi ve ülke adına sorumluluğunu üstlendiği öğrencilerinin üzerinde etkili olup onları iyiye, doğruya,  ülkesini ve milletini seven ve bu vatanın sorumluluğunu her hücresinde hisseden bireylere dönüştürmek için şarttır.  Bu savaşı kazanmanın tek yolu da budur. Çok kıymetli ve elleri öpülesi öğretmenlerim, bugün sizlere verecek milyonlarca çocuğumuz var, daha başka da bir hediyemiz yok” dedi.

 

Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi Hasbi Tut günün anlam ve önemiyle ilgili yaptığı konuşmada, “İlk emri OKU olan yüce kitabımıza iman etmiş ilim Çin’de de olsa gidin alın buyruğu düstur edilmiş, bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum sözünü yol belemiş bir inancın temsilcileri dünyaya boyun eğdiren ancak, hocaların önünde eğilmekten ictinap etmeyen cihan sultanlarının gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür nesiller yetiştireceksiniz” sözüyle öğretmenlerimizi baş üstünde tutan ecdadın torunları olarak bu yüzyılda ülkemizi ve dünyayı yönetecek nesilleri ülkemizin değerlerine uygun olarak bizler yetiştireceğiz, bundan hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu.

 

Emekli öğretmenler adına söz alan İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Emekli Şube Müdürü Halil İnce ise yaptığı konuşmada, 1981 yılından bu yana 24 Kasım tarihinin öğretmenler günü olarak kutlandığını söyleyerek, “Atatürk’ün biz öğretmenlerden istediği beklediği fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmemizdir. Türk milli eğitimi bu temel üzerinde kurulmuştur. Öğretmen ve eğiticiden yoksun insanlar henüz millet olma vasfını kazanamamıştır bu bahtiyarlığa erişememiştir” diye buyurmuştur” diyerek duygularını dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından aday öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi ve emekliye ayrılan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri ile yaptığı hizmetlerden dolayı para ödülü alan ve proje ekibinde yer alan öğretmenlere de ödülleri Vali Yavuz tarafından verildi.

 

Programda ayrıca, kitap yazım komisyonunda görev alan öğretmenlerle Ar—Ge de görev yapan öğretmenlere de başarı belgesini Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş verdi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen Kompozisyon, şiir ve resim dalında  dereceye giren  öğrencilere ödülleri ise   İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş tarafından verildi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı  “Öğretmene Vefa”adlı video gösterimi ve Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo sunumu ile sona erdi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
 
Etiketler: ÖĞRETMENLER, GÜNÜN, KUTLU, OLSUN, ÖĞRETMENİM,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Ordu Fındık Piyasası

Gazeteniz
Alıntı Yazarlar
Anketler
İDAM CEZASI GERİ GELSİN Mİ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
21
14
1
3
6
10
2
Kasımpaşa
19
23
3
1
6
10
3
Galatasaray
19
17
3
1
6
10
4
Beşiktaş
18
19
2
3
5
10
5
Antalyaspor
17
13
3
2
5
10
6
Ankaragücü
16
12
4
1
5
10
7
Trabzonspor
15
18
3
3
4
10
8
Yeni Malatyaspor
15
13
3
3
4
10
9
Göztepe
15
12
5
0
5
10
10
Konyaspor
13
15
3
4
3
10
11
Kayserispor
12
9
4
3
3
10
12
Bursaspor
12
8
2
6
2
10
13
Alanyaspor
12
6
6
0
4
10
14
Sivasspor
10
12
4
4
2
10
15
Fenerbahçe
9
7
5
3
2
10
16
Çaykur Rizespor
8
12
4
5
1
10
17
Akhisar Bld. Spor
8
10
6
2
2
10
18
Bb Erzurumspor
7
7
5
4
1
10
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı