Bugün - 21 Ekim 2018 Pazar
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Yazar Detayları

Batur ÇANAKÇI

Batur ÇANAKÇI - TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?

TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Yazı Tarihi: 16 Şubat 2014 Pazar

Kendimi Türk derin devletine güvenmek zorunda hissediyorum. Ama dahası bu zorunluluktan da öte Türk derin devletine güveniyorum. Ancak bu durum, onun bütün eylem ve tasarruflarına teslim olduğum anlamına gelmez. Onun bir gün dünyadaki sömürüyü kırıp kaldıracağını, bizi Robinson'a Cumalık yapmaktan çıkaracağına inanıyorum.

Ancak ben her zaman devletçi değil daha sivil bir yaklaşımı benimsiyor, seviyor ve tercih ediyorum. Çünkü robotlaşan her şey beni ürkütüyor. 

Benim de çoğu zaman kendi kendime 'bu devlet bizim mi? sorusunu sorduğu oldu. Hatta çok çok oldu. Ancak 'ne olursa olsun işgal edilmiş bir derin devlet bile devletsizlikten iyidir' diyorum. 

Peki ben ben bir kanaat oluştururken, bir şeyin kıymet ve değerini belirten hep en kötüsü ile kıyaslama yapmak zorun damıyım? Artık değil...

Her ne olursa olsun gözleri kapalı, kalıplara uygun değerlendirme yapanları sevmem ve beğenmem. Bu tavrın kendim için de geçerlidir. Ben gerçekleri görenleri, görebilenleri ve gösterenleri severim.

Ancak gerçeklerin sınırında kalanları, onun da mahkumu olanları sevmem. Onların sınırlarını zorlayanları hatta değiştirenleri severim. Ben bir ideal uğrunda dünyayı yoğurmayı yada dünyaya maya çalmayı düşünebilenleri severim. Ancak bu işi de gerçeklerden kopuk yapanları sevmem.

Bu zamana kadar çeşitli tarihlerde Türkiye dışında 3 yerden Türkiye'nin geleceğine, kaderine baktım. Türkiye’nin sorunlarını ve fırsatlarını görmeye çalıştım. Benim gördüğüm sonuçlar hem çok ümit verici hem de çok ürpertici.

Türkiye'nin geleceği çok ümit verici çünkü eğer başarırsa bu kez etkisi belli başlı bazı kıtalarda değil bütün dünyada görülür. Ancak bu durum aynı zamanda ürpertici çünkü başarılı olması kıldan ince kılıçtan keskin sırat köprüsünü geçmek kadar zor ve güç. Gerçekten başarı için çok çetin bir mücadelenin çok dikkatlice verilmesi gerekiyor.

Peki, Türkiye'nin istikbaline karartabilecek sorunları nedir? Benim gözlerimi ufka dikerek yaptığım rasata göre adına Kürt sorunu dedikleri olay o kadar da büyük bir sorun değil. O elbette bir sorun ancak bundan daha büyük bir sorun Türk sorunu.

Evet, yanlış yazmadım, Türk sorunu. Biraz daha açarak ifade etmeye çalışırsam Türk'ün Türk gibi olmaması olamaması -bu zamana kadar- olmasına izin verilmemesi sorunu. Çünkü Türk, Türk gibi olduğunda başka başkalarının hem sevgisini hem saygısını hem de itaatini kendine kazanacaktır, sağlayacaktır.

Türk'ün Türk gibi olmasını belki ileride fırsat bulur açarım ama eğer açamaz isem şu kadarını belirtip geçeyim. Türk'ün Türk olması bütün evren çapında hakikati, hikmeti, hürriyeti, adaleti ortaya koyması adaletsizliği sömürü ortadan kaldırmasıdır. Yada mazlumun gözyaşını silerken zalimin elini kolunu kırmasıdır.

Peki bunun ardından gelen sorunlar nedir? Hem belki bu sorunlar Türk'ün Türk olmasını da bi şekilde engelliyordur. Aslında bana göre çok şekilde engelliyor yada yavaşlatıyor.

Önem sırasına göre değil ancak daha serbest bır sıraya göre benim gözlemlerime görne Türkiye'nin hayatına kastedilecek sorunlar şunlar:

Bir Türk sanayisi ve teknolojisi yok. Evet ne yazık ki bir Türk üretimi yok. Evet bir şeyler var tamamen sıfır değil ancak gezegende Türkiye'nin önünü, yolunu açacak bir teknoloji yok. Ayrıca bu iş hayatına içinde yer alan elle tutulur kişilerin çoğu, Türkiye için dışarıya hamle yapabilecek insanlar değil aksine dışarıdan içeriye Türkiye aleyhine hemle yapabilicek insanlar. 

Bu konu Türkiye için gerçekten yaşamsal önem taşıyor.

Bir başka tehlike yada Türkiye'nin sorunu iş hayatının yada bilinen büyük iş adamlarının Türkiye'nin hayalleri için mücadele edecek vasıfta insanlardan oluşmaması. Hem yerli bir teknoloji yok hem de yerli bir iş hayatı. Yani hem teknolojinin olmaması hem de o teknolojiyi üretip yaymak isteyen idealist girişimcilerin olmaması büyük tehlike.

Türkiye'nin kendi silah sanayisinin ve teknolojisinin olmaması da büyük tehlike.

Yine bir başka tehlike başta Amerika olmak üzere bazı güçlerin çok fazla Türkiye'nin içine girmiş girebilmiş olması. Belki de onların Türkiye'nin ciğerlerine nüfuz etmiş olması.

Türkiye için bir başka yaşamsal tehlike insanların ayrışmış olması. Eskisi gibi bir araya getirmenin oldukça güç olması. Dahası insanlar dünyevileşsin derken insanların tamamen rahata, konfora, keyfe esir hale gelmesi. Esir insanlar ile bir hürriyet mücadelesinin verilemeyecek oluşu gerçeği...

Türkiye'nin başını ağırtabilecek birçok konuda insanların kendi çıkarlarını daha büyük ideal ve hayallerin önüne koyabilmesi. Midelerinin, vicdanlarının bunu kabullenebilmesi...

Bir başka yaşamsal sıkıntı ise bizden değil denilerek çok fazla kusuru olmayan yetişmiş insanların harcanması. Bunun için bazı olayların hatta haklı olayların gerekçe gösterilmesi. Herkesin hain ilan edilmesi, herkesin samimiyetsiz bulunması...

Bir başka sıkıntı medyanın, yazarların, sanatçıların, sinemacıların değer üretmemesi, Bunun yerine başkalarının ürettiği değerlerin taşıyıcısı olması. Daha geniş bir ifade ile dünyanın gerçeğini okumayan, araştırmayan gazeteler ve yazarlar...

Türkiye için güçlü bir istihbarat teşkilatı şart. Burası öyle pembe oyunların oynandığı kendi halinde topraklar değil. Dünyanın bütün ve büyük güçlerinin iktidar mücadelesi yaptıkları, oyunlar oynadıkları bir coğrafya.

Bu coğrafyada tutunabilmek için güçlü bir istihbarat teşkilatı şart. Ancak Türkiye'nin yönetiminde ordunun da geri planda kalması doğru. Ordunun daha büyük ve coğrafya dışı güçlere karşı hazırlık yapması daha doğru...

Türkiye'nin bu coğrafyada tutunması için güçlü bir istihbarat teşkilatı şart ancak sadece buna güvenmek büyük ve yaşamsal hata olur. Çünkü toplum güçlü ve olgun olmalı yada olgunlaşmış kişilerden olmalı ki yaşamsal tehlike çok uzaklara atılabilmiş olsun...

'Aşkın rengi kırmızıdır' demişti bir yazar. Yani ateşin rengi... Yani aşk yakar, kavurur... Türkiye için büyük hayaller kuranların, Türkiye için büyük aşkla yanıp tutuşanlar için tek rengin hatta bütün renklerin kırmızı olduğunu biliyorum...

Onlara dayanma, direnme ve fethetme gücü diliyorum...  

 
İletişim E-Posta: orducuhaber@hotmail.com.tr - Telefon: Okunma Sayısı: 9588
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Diğer Yazarlar

ORDU VE VALİSİ
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
ASLA, ASLA DEMEYİN!
KÖYLER VE İNSANLAR
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
HAYRET Kİ HAYRET!
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Fındık Piyasası

Ordu'da Serbest Piyasada Fındık Fiyatı

50 randıman 12.00

12.10.2018

Anket

TMO'NUN FINDIK ALMAMA KARARI SİZCE DOĞRU MU?


  EVET38 Kişi (% 25 )
  HAYIR104 Kişi (% 69 )
  FİKRİM YOK1 Kişi (% 0 )
  İLGİLENMİYORUM7 Kişi (% 4 )

Toplam 150 Kişi


Yazarlar
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
KÖYLER VE İNSANLAR
Köyler; doğup büyüdüğüm&u...
Nuri KAHRAMAN
HAYRET Kİ HAYRET!
Zalimler ardından, yırtıp bağrını; Ağıt yakanlara...
Erdoğan DEMİR
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
Yüce Mevlamız yaratmış olduğu biz insanlara k...
Ahmet ÇELENK
ORDU VE VALİSİ
Artık yazmak için elimizde yeterince veri b...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
YOLLARDA BİR ULU ÇINAR: ORHAN YAVUZ
TRT Haber'de yayınlanan Hacı Ali Konuk’un sunduğu Gönül Dağı programında Ordulu yılların şoförü olan Orhan Yavuz, yol hikayesini anlat...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(15411 Online) 0,28