Bugün - 21 Ekim 2018 Pazar
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Yazar Detayları

Abdullah Yılmaz

Abdullah Yılmaz - TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…

TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Yazı Tarihi: 26 Şubat 2015 Perşembe

Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Eygi; yazılarında, sohbetlerinde özellikle gençlerle ilgili nasihatlerini sıralarken mürüvvet ve fütüvvet değerlerimizden sıkça bahseder ve bunu çeşitli örneklerle izah etmeye çalışır.

Üstad’la İstanbul içinde yaptığımız kısa gezintide bir lokantanın camında ‘Nefis Tereyağlı Mercimek Çorbası’ yazısını görünce; eğer o çorba tabelada yazıldığı gibi nefis veya tereyağlı değilse o esnafın halkı kandırmış olacağını ifade etmişti. Kendisinden sıkça duyduğum bir örneğin de kesinlikle not edilmesi gerekir. Bir adam orta halli bir esnaf lokantasına yemeğe gittiğini ve yer olmadığı için bir başkasının oturduğu masaya oturduğunu düşünelim. İşte o oturduğu masadaki diğer kişi ucuz bir yemek yerken o kişinin pahalı bir yemek (öğrenin İskender) siparişi vermesinin yanlış olacağından bahseder. Müthiş bir incelik!

Yine Geçtiğimiz aylarda vefat eden Merhum Prof. Dr. Osman Öztürk Hoca’nın vefatında kendisinden duyduğum bir anıyı da yeri geldiğinde aktarmak isterim. Vakti zamanında Osman Öztürk Hocanın ailesi Karaköy’de İnşaat Malzemeleri satan bir işletme sahibiymiş. 1960’lı yıllarda o işletmede mal veya hesap kontrolü yaparken kendilerinden alışveriş yapan birinden yanlışlıkla fazla ücret aldıklarını tespit etmişler ve adamı bulup o fazla aldıkları ücreti iade etmişler. Bundan çok duygulanan müşteri (yanlış hatırlamıyorsam gayr-ı Müslim) o dönemde bu mütedeyyin aileye gazeteye verdiği ilan vasıtasıyla teşekkür etmişler. İşte Merhum Osman Öztürk Hoca böyle bir aileden yetişen biri demişti.  Toplumun başına bela olmayan, hayırlı bir insan olan bireylerin yetişmesinde bu hassasiyetle yetiştirilmiş olmalarının büyük önem taşıdığına inanan biriyim. Haram kazançlarla yetiştirilmiş bir insanın bela bir insan olma ihtimali bana göre çok yüksek. Toplumsal Ahlak başlığı altında verilebilecek en güzel örneklerden biri budur bence.

Neden insanların zaten yapması gereken bir hareketini görünce şaşırıp bu devirde bunlardan kaldı mı sorusu aklımıza geliyor? Neden bulduğu yüklü miktardaki parayı polise veren insanlar Tv’lerde gazetelerde haber oluyor?  Geçtiğimiz günlerde bir yakınımın tanıdığı araç almış. Almadan önce herhangi bir sıkıntısı var mı diye baktırmış ve kayıtlarda bir problemin olmadığı görülmüş. Alışveriş sonrası sigorta işlemleri sırasında aracın yeni sahibi aracın pert kaydının olduğunu öğrenmiş. Tabii pert kaydı olan bir araba normalden daha ucuz olması gerekirken normal araba fiyatına satış gerçekleşmiş oluyor.  Karşıdaki adama aracın ne kusuru olduğunu söyleyecek yerde elli türlü alavere dalavere ile sistemde görülmesi gereken pert kaydını bile değiştirilebiliyor. Bunun adı kepazelikten değildir de nedir?

Netice itibariyle Günümüzde kandırmaca, göz boyama tam manasıyla moda oldu. Reklam sektörü de daha iyi nasıl kandırabilirim mantığı üzerine kurulmuş. Dürüstlük moda olmaktan çıkmış. Vatandaş kendisini kandırana daha fazla pirim verdiği için kandırmaca bu arada moda oluyor. Zor olanı seçmek lazım. Diyelim ki araba pazarında veya internetten bir araba satışı yapacağız. Aracın kusurlarını alıcıya söylemeden çok daha kârlı ve hızlı bir satış yapılabilir ama o kazancın yüzde yüz helal bir kazanç olduğunu kimse iddia edemez. Herkes bozuk diye biz de bozuk olmak zorunda değiliz. Hele bir Müslüman İslam Ahlâkına aykırı hareket edemez. Madde ile Mananın ayrımını yapamayan veya yapmak istemeyen bir Müslüman eksik Müslüman’dır.  5 vakit üstüne 5 vakit namaz kılıp arkasından sövdüren bir Müslüman o vebalin altında kalır. Hele üzerinde İslam şiarını taşıyan bir kimse dürüst bir adam değilse İslam’ın karalanmasına sebep olduğu için ekstra sorumlu olur benden söylemesi.

Kıymetli Okurlarım

Bahsettiğim olumsuzlukların bir kısmı da utanma duygusunu yitirmiş olmaktan kaynaklanıyor. Allah (C.C) her insanı İslam ve İnsan fıtratı üzerine yaratır. İslam fıtratında da utanma duygusu vardır. Bir insan, hakkı olmayan bir menfaate insanların gözünün içine baka baka saldırıyorsa utanma duygusunu kaybetmiş demektir. Bu yanlış fıtrata sahip olmamak ve Allahın verdiği büyük bir nimet olan utanma duygusunu muhafaza etmek için çok gayret etmeliyiz. Muhafaza edemezsek her türlü yamukluğu yapma potansiyeline sahip olmuşuz demektir. Allah hepimizi utanmazlık belasından korusun.

 
İletişim E-Posta: abyilmaz@hotmail.com - Telefon: Okunma Sayısı: 6742
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
ANAMIN OĞLUYUM DEMEK!
İNADINA SOYUNMAK 28 ŞUBAT’I GERİ GETİRİR Mİ?
Diğer Yazarlar

ORDU VE VALİSİ
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
ASLA, ASLA DEMEYİN!
KÖYLER VE İNSANLAR
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
HAYRET Kİ HAYRET!
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Fındık Piyasası

Ordu'da Serbest Piyasada Fındık Fiyatı

50 randıman 12.00

12.10.2018

Anket

TMO'NUN FINDIK ALMAMA KARARI SİZCE DOĞRU MU?


  EVET38 Kişi (% 25 )
  HAYIR104 Kişi (% 69 )
  FİKRİM YOK1 Kişi (% 0 )
  İLGİLENMİYORUM7 Kişi (% 4 )

Toplam 150 Kişi


Yazarlar
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
KÖYLER VE İNSANLAR
Köyler; doğup büyüdüğüm&u...
Nuri KAHRAMAN
HAYRET Kİ HAYRET!
Zalimler ardından, yırtıp bağrını; Ağıt yakanlara...
Erdoğan DEMİR
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
Yüce Mevlamız yaratmış olduğu biz insanlara k...
Ahmet ÇELENK
ORDU VE VALİSİ
Artık yazmak için elimizde yeterince veri b...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
YOLLARDA BİR ULU ÇINAR: ORHAN YAVUZ
TRT Haber'de yayınlanan Hacı Ali Konuk’un sunduğu Gönül Dağı programında Ordulu yılların şoförü olan Orhan Yavuz, yol hikayesini anlat...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(15851 Online) 0,23