Bugün - 19 Ekim 2018 Cuma
Ordu 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ordu Gündemi Fındık Sağlık Yaşam Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Karadeniz'den Gündem İlçeler Diğer »
Yazar Detayları

Ayten YÜKSEL

Ayten YÜKSEL - KADININ KIYMETİ!

KADININ KIYMETİ!
Yazı Tarihi: 07 Mart 2018 Çarşamba

          Bir yazarımız Kadınlar Günü için şöyle söylemiş: Ne kadar acıdır ki, ezilen insanların ezildiklerinin anısına özel bir gün tahsis edilmiş, aslında çok utandırıcı değil midir, böyle bir günün oluşmasına sebep olan nedenler? Çok haklı! Keşke Kadınlar Günü, bir fabrikada haklarını savunmak için grev yapan bayan işçilerin fabrikada çıkan yangın sonucu hayatlarını kaybettiği acıdan dolayı değil de, haklarını alabildikleri mutluluktan dolayı anılsaydı.

Maalesef kadınlarımız, cahiliye devrinden çıkamayan zalimler tarafından, ezelden beri işkenceye, itilip kakılmaya, tacize, tecavüze, zulme maruz kalmış, aşağılanmış. Güçlünün zayıfı ezdiği bu dünyada kadın, hep ikinci sınıf muamele görmüş. Zayıflıkta kastım, kadının erkekten fiziksel olarak güçsüzlüğüdür. Yoksa kadın, ruhen erkekten çok daha güçlüdür. Eşinden boşanan veya eşi ölen dul kadınların sayısı, erkeklerin dört katı. Neden? Çünkü kadınlar tek başına ayakta durabilir, erkek ise bunda çok zorlanır. Aslında kadının erkekten daha fazla bir desteğe ihtiyacı varken, kadın yeniden evlenmek yerine, kendini çocuklarına adamayı tercih eder. Duygularını, mantığından ön planda tutar. Maddi manevi her türlü sıkıntıya göğüs gerer. Gecesini gündüzüne katar, ama mücadeleyi bırakmaz. Bu sırada el âlemin de dedikodularıyla uğraşır, fakat bu onu hayata tutunmaktan yıldıramaz. Kadın, bazen ana, bazen baba, bazen doktor, bazen topraktır.

Halk arasında şöyle basit ibareler vardır: Kızlar toplum içinde konuşmaz, öyle ya onların fikirlerini söylemeye hakkı yoktur, saçı uzun aklı kısadır! Kızlar gülmez, ağlasa ya da somurtsa daha iyi tabi! Kızlar okumak istese, okuyup ta profösör olacak değilsin ya denir. Yoksa, cahil kalması işinize mi gelir?! Helal yoldan çalışmak istese, senin paraya ihtiyacın yok ki, kır dizini otur evde denir. Sanki her şey, para demek midir?! Evlenirken kızların rızasını almaya gerek yoktur. Onlar hissiz, duygusuzdur zaten! Evlenince tanır, seversin nasıl olsa! Diye ufak bir nasihatle çocuk denilecek yaşta evlendirilir. Böyle sığ zihniyetler olduğu sürece bizler bir adım ilerleyemeyiz. Kadına değer vermekten yoksun insanları Allah ıslah etsin! Elinin hamuruyla işe karışmasını sorun görmek yerine, kadının elinin dokunduğu yerde güller açmasına müsaade ediniz!!!

Sözde teknoloji çağındayız! Yeri geldiğinde medeniyetten, haktan adaletten, namustan şereften bahseder, kadınlara toz kondurmaz, kadının kıymetini bildiğinizi savunur ama beş karış toprak hakkını vermekten korkarsınız. Sizler bu yükle öbür dünyaya nasıl gideceksiniz? Evlendikten sonra bile hem kendi ailesine, hem eşinin ailesine koşturan fedakâr kız evlatlarınızın hakkını vererek hem kendi vicdanınızı rahatlatır; hem de onu, eşinin ve çocuklarının yanında yüceltir, başını dik tutarsınız. Ama ne gerek var, payları azaltmayın! Saygıdeğer büyüklerim sizden ricam; siz ölmeden önce evlatlarınızın haklarını “kız/erkek ayırt etmeden” eşit oranda paylaştırınız. Ne yazık ki sizden sonra amcalar, dayılar bu hassas görevi yerine getiremiyor.

Erkek çocuklarınıza kadınlara yaklaşımları konusunda; benim kız kardeşim olsa ne yapardım, benim ablam olsa nasıl davranırdım diyerek, hareket etmeleri gerektiğini öğretiniz. İleride çocuklarının annesi olabileceklerini, kırılgan bir yapıya sahip olduklarını, kadınlara asla zarar vermemelerini ve nazik davranmak gerektiğini aşılayınız. Hz. Fatıma odaya girdiğinde ayağa kalkıp, kızına yer verdikten sonra oturan Peygamberin nesilleriyiz. Sandalyesini çekip oturtarak incileriniz dökülmez!

Kadın olmak zor, ama etrafınızdaki insanlar tarafından değer ve destek görüyorsanız, kadın olmak paha biçilemez. Kadınların hemcinslerinin desteğine de ihtiyacı var. Nasıl mı? Kayınvalide ben çok çektim, o da çeksin diye gelinini yermek yerine, tecrübeleriyle ona ışık tutmalı, yön göstermeli. Gelin yaşını başını almış, devir değişti artık deyip kayınvalidesini hiçe saymak yerine, ona saygı göstermeli, onu önemsemeli. Görümce yengesine, yenge görümcesine; abla kız kardeşine, kız kardeşi ablasına; elti eltiye; hala teyzeye, teyze halaya destek olmalı… Öyle sözde değil, özde yanında olduğunu göstermeli.

Kendinize yapılmasını istemediğiniz hiçbir şeyi başkasına yapmaz, karşınızdakine değer verirseniz daha sağlıklı, daha güçlü kadınlar olursunuz. Biz önce birbirimize destek olalım. Bu konuda kendi adıma müsterih olarak, hepinizi kendinizi çek etmeye davet ediyorum.

Günümüzde herkesten değer görmek zor, görebildiği kadarı ile de yetinmesini bilen güçlü kadınlar var ya hani, işte onlar etraflarına mis gibi bahar kokusu saçıyor: Şu anda evinde oturup oğlunun ayağı üşümesin diye çorap örmekte, çocuklar okuldan aç gelecek diye çorbasını kaynatmakta, işine şık gitsin diye eşinin gömleğini ütülemekte, küçük kızının dersleriyle ilgilenmekte olan tüm kadınlarımızı takdir ediyorum. Soğuklara aldırmadan her gün sokak köşesinde simit satan, elinde işlediği oyaları, boncukları sergileyerek evine helal para götüren kadınlarımızı takdir ediyorum. Sabahtan akşama kadar pamuk elleriyle bulaşık yıkayan çaycı ablamızı takdir ediyorum. Soylu ve varlıklı olduğu halde, paraya tamah etmeyip, topluma faydalı insanlar yetiştirmek için öğretmenlik yapan tüm kadınlarımızı, başarılı olabileceği alanda ilerlemek amacıyla mesleğini icra eden, aynı zamanda yuvasına da yetebilen tüm kadınlarımızı takdir ediyorum. Boş durmak yerine okuyan, kendini yenileyen tüm kadınlarımızı takdir ediyorum. Kadınların kıymetini bilen tüm erkekleri, özellikle takdir ediyorum.

Her günümüzün kıymeti bilinsin, her gün kadınlarımız değer görsün…

NOT: “Kadın Erkeğin Gelincik Çiçeğidir” başlıklı yazımı okumadıysanız, okumanızı tavsiye ederim.

 
İletişim E-Posta: aytenyuksel78@hotmail.com - Telefon: Okunma Sayısı: 956
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

ASLA, ASLA DEMEYİN!
OTİZMİN FARKINDA MISIN?
KADININ KIYMETİ!
TAMDA OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ
ÖĞRENMENİN YAŞI YOK
EN KUTSAL MESLEK
OKULLAR AÇILDI
HAYAT KISA
AŞK İLE YAPILAN İŞ
AKŞAM OLDU YANIYOR DA ORDU'NUN IŞIKLARI
EKMEK DEĞİL ELMAS OLSA
ASİL KUYUMCULUK AÇILIYOR
AZI KARAR; ÇOĞU ZARAR
DİN VE İNANÇ
KIRMIZI IŞIK
BİTMEYEN ACILAR
BÜYÜYORLAR
KEŞKE SAVAŞLARA SON VEREBİLEYDİM
RÜYAMIN HİKMETİ, DEMOKRASİ ZAFERİ
ESNAF OLABİLMEK
ÖMÜR DEDİĞİN
ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU
KUTLU OLSUN
MAZERETİ BIRAK, OKUMAYA BAK!
'VATAN SANA CANIM FEDA'
YALAN DÜNYA
İNSANLIK AYIBI
HAYAT BİR SINAV
BİR TUTAM EMPATİ, BİR AVUÇ TAHAMMÜL, GÖZ KARARINCA HOŞGÖRÜ
“GÖZÜN ARKADA KALMASIN”
VİCDAN MUHASEBESİ
“ELLER”
BİR YANDA ACI, BİR YANDA UTANÇ
İÇİNDEKİ İYİLİĞE SARIL
ACI HABER
BOĞAZIMIZDA BİR DÜĞÜM
HOŞGELDİN KUTLU AY
YETER Kİ SAĞLIK OLSUN
BİR ELMANIN İKİ YARISI OLMAK ZORDUR
ANNE OLMAK
BİR GÜZEL KÖY VE BİR GÜZEL İNSAN
ANADİLİMİZ TÜRKÇE
KALBİM ÇANAKKALE’DE KALDI
BAHARIN AYAK SESLERİ
KADIN ERKEĞİN GELİNCİK ÇİÇEĞİDİR
OKUL VE TATİL
ASKIDA EKMEK
ERKEN KALKAN, YOL ALIR
KİM DEMİŞ BAYRAMLARIN ESKİ TADI YOK DİYE?
GERİ DÖNÜŞÜM; SONSUZ KAYNAK
EMANETİMİZİ KORUYALIM VE DUYARLI OLALIM
ÇİÇEK AÇMAYAN TOPRAK GAZZE
OSMAN BAŞKAN
GÜNLER NASILDA GEÇİYOR
BENCE SOMA
Diğer Yazarlar

ORDU VE VALİSİ
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
ASLA, ASLA DEMEYİN!
KÖYLER VE İNSANLAR
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
HAYRET Kİ HAYRET!
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Fındık Piyasası

Ordu'da Serbest Piyasada Fındık Fiyatı

50 randıman 12.00

12.10.2018

Anket

TMO'NUN FINDIK ALMAMA KARARI SİZCE DOĞRU MU?


  EVET36 Kişi (% 25 )
  HAYIR100 Kişi (% 69 )
  FİKRİM YOK1 Kişi (% 0 )
  İLGİLENMİYORUM7 Kişi (% 4 )

Toplam 144 Kişi


Yazarlar
Alâeddin YÜKSEL (Göz Terazi, El Kantar)
KÖYLER VE İNSANLAR
Köyler; doğup büyüdüğüm&u...
Nuri KAHRAMAN
HAYRET Kİ HAYRET!
Zalimler ardından, yırtıp bağrını; Ağıt yakanlara...
Erdoğan DEMİR
ZENGİN ETMEK Mİ ZENGİN OLMAK MI?
Yüce Mevlamız yaratmış olduğu biz insanlara k...
Ahmet ÇELENK
ORDU VE VALİSİ
Artık yazmak için elimizde yeterince veri b...
Ayten YÜKSEL
ASLA, ASLA DEMEYİN!
 Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkarım,...
Zeki GÖL
İNSANLIKTAN İSTİFA EDEBİLİYOR MUYUZ?
Eylül daha 8 yaşında bir ana kuzusuydu. Onun ...
Muzaffer GÜNAY
TARİHİMİZİN KARA LEKELERİ DARBELER
Tarihi geçmişi hayli derin olan hemen b&uum...
Onur ŞAHİN
FINDIĞI SOĞUK DEĞİL SAHİPSİZLİK YAKAR
Zira fındık konusunda ağzı olan herkes konuşuyor. ...
Samet KILIÇ
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan s&ou...
Abdullah Yılmaz
TOPLUMSAL AHLAK VE MODA OLAN UTANMAZLIK…
Kıymetli Üstad değerli hocam Mehmet Şevket Ey...
Batur ÇANAKÇI
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Kendimi Türk derin devletine güvenmek zo...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
15°C - 19°C
Perşembe
14°C - 18°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 24°C
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba

Röportajlar
YOLLARDA BİR ULU ÇINAR: ORHAN YAVUZ
TRT Haber'de yayınlanan Hacı Ali Konuk’un sunduğu Gönül Dağı programında Ordulu yılların şoförü olan Orhan Yavuz, yol hikayesini anlat...
»
»
»
Arşiv Arama
Ordu Haber Orduspor Haber Ordu Haberleri, Ordu Gazeteleri, Orduhaber, Ordusporhaber, Orducu Haber, Orducuhaber, Ordu Flaş, Orduflaş, Ordu Ajans, Orduajans, Ordu İlçe Haber, Orduilçehaber, Altınordu Haber Akkuş Haber Aybastı Haber Çamaş Haber Çatalpınar Haber Çaybaşı Haber Fatsa Haber Gölköy Haber Gülyalı Haber Gürgentepe Haber İkizce Haber Kabadüz Haber Kabataş Haber Korgan Haber Kumru Haber Mesudiye Haber Perşembe Haber Ulubey Haber Ünye Haber Orduhaber Altınorduhaber Akkuşhaber Aybastıhaber Çamaşhaber Çatalpınarhaber Çaybaşıhaber Fatsahaber Gölköyhaber Gülyalıhaber Gürgentepehaber İkizcehaber Kabadüzhaber Kabataşhaber Korganhaber Kumruhaber Mesudiyehaber Perşembehaber Ulubeyhaber Ünyehaber
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(7563 Online) 0,25