Yazı Detayı
16 Şubat 2014 - Pazar 13:37 Bu yazı 11202 kez okundu
 
TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NEDİR?
Batur ÇANAKÇI
orducuhaber@hotmail.com.tr
 
 

Kendimi Türk derin devletine güvenmek zorunda hissediyorum. Ama dahası bu zorunluluktan da öte Türk derin devletine güveniyorum. Ancak bu durum, onun bütün eylem ve tasarruflarına teslim olduğum anlamına gelmez. Onun bir gün dünyadaki sömürüyü kırıp kaldıracağını, bizi Robinson'a Cumalık yapmaktan çıkaracağına inanıyorum.

Ancak ben her zaman devletçi değil daha sivil bir yaklaşımı benimsiyor, seviyor ve tercih ediyorum. Çünkü robotlaşan her şey beni ürkütüyor. 

Benim de çoğu zaman kendi kendime 'bu devlet bizim mi? sorusunu sorduğu oldu. Hatta çok çok oldu. Ancak 'ne olursa olsun işgal edilmiş bir derin devlet bile devletsizlikten iyidir' diyorum. 

Peki ben ben bir kanaat oluştururken, bir şeyin kıymet ve değerini belirten hep en kötüsü ile kıyaslama yapmak zorun damıyım? Artık değil...

Her ne olursa olsun gözleri kapalı, kalıplara uygun değerlendirme yapanları sevmem ve beğenmem. Bu tavrın kendim için de geçerlidir. Ben gerçekleri görenleri, görebilenleri ve gösterenleri severim.

Ancak gerçeklerin sınırında kalanları, onun da mahkumu olanları sevmem. Onların sınırlarını zorlayanları hatta değiştirenleri severim. Ben bir ideal uğrunda dünyayı yoğurmayı yada dünyaya maya çalmayı düşünebilenleri severim. Ancak bu işi de gerçeklerden kopuk yapanları sevmem.

Bu zamana kadar çeşitli tarihlerde Türkiye dışında 3 yerden Türkiye'nin geleceğine, kaderine baktım. Türkiye’nin sorunlarını ve fırsatlarını görmeye çalıştım. Benim gördüğüm sonuçlar hem çok ümit verici hem de çok ürpertici.

Türkiye'nin geleceği çok ümit verici çünkü eğer başarırsa bu kez etkisi belli başlı bazı kıtalarda değil bütün dünyada görülür. Ancak bu durum aynı zamanda ürpertici çünkü başarılı olması kıldan ince kılıçtan keskin sırat köprüsünü geçmek kadar zor ve güç. Gerçekten başarı için çok çetin bir mücadelenin çok dikkatlice verilmesi gerekiyor.

Peki, Türkiye'nin istikbaline karartabilecek sorunları nedir? Benim gözlerimi ufka dikerek yaptığım rasata göre adına Kürt sorunu dedikleri olay o kadar da büyük bir sorun değil. O elbette bir sorun ancak bundan daha büyük bir sorun Türk sorunu.

Evet, yanlış yazmadım, Türk sorunu. Biraz daha açarak ifade etmeye çalışırsam Türk'ün Türk gibi olmaması olamaması -bu zamana kadar- olmasına izin verilmemesi sorunu. Çünkü Türk, Türk gibi olduğunda başka başkalarının hem sevgisini hem saygısını hem de itaatini kendine kazanacaktır, sağlayacaktır.

Türk'ün Türk gibi olmasını belki ileride fırsat bulur açarım ama eğer açamaz isem şu kadarını belirtip geçeyim. Türk'ün Türk olması bütün evren çapında hakikati, hikmeti, hürriyeti, adaleti ortaya koyması adaletsizliği sömürü ortadan kaldırmasıdır. Yada mazlumun gözyaşını silerken zalimin elini kolunu kırmasıdır.

Peki bunun ardından gelen sorunlar nedir? Hem belki bu sorunlar Türk'ün Türk olmasını da bi şekilde engelliyordur. Aslında bana göre çok şekilde engelliyor yada yavaşlatıyor.

Önem sırasına göre değil ancak daha serbest bır sıraya göre benim gözlemlerime görne Türkiye'nin hayatına kastedilecek sorunlar şunlar:

Bir Türk sanayisi ve teknolojisi yok. Evet ne yazık ki bir Türk üretimi yok. Evet bir şeyler var tamamen sıfır değil ancak gezegende Türkiye'nin önünü, yolunu açacak bir teknoloji yok. Ayrıca bu iş hayatına içinde yer alan elle tutulur kişilerin çoğu, Türkiye için dışarıya hamle yapabilecek insanlar değil aksine dışarıdan içeriye Türkiye aleyhine hemle yapabilicek insanlar. 

Bu konu Türkiye için gerçekten yaşamsal önem taşıyor.

Bir başka tehlike yada Türkiye'nin sorunu iş hayatının yada bilinen büyük iş adamlarının Türkiye'nin hayalleri için mücadele edecek vasıfta insanlardan oluşmaması. Hem yerli bir teknoloji yok hem de yerli bir iş hayatı. Yani hem teknolojinin olmaması hem de o teknolojiyi üretip yaymak isteyen idealist girişimcilerin olmaması büyük tehlike.

Türkiye'nin kendi silah sanayisinin ve teknolojisinin olmaması da büyük tehlike.

Yine bir başka tehlike başta Amerika olmak üzere bazı güçlerin çok fazla Türkiye'nin içine girmiş girebilmiş olması. Belki de onların Türkiye'nin ciğerlerine nüfuz etmiş olması.

Türkiye için bir başka yaşamsal tehlike insanların ayrışmış olması. Eskisi gibi bir araya getirmenin oldukça güç olması. Dahası insanlar dünyevileşsin derken insanların tamamen rahata, konfora, keyfe esir hale gelmesi. Esir insanlar ile bir hürriyet mücadelesinin verilemeyecek oluşu gerçeği...

Türkiye'nin başını ağırtabilecek birçok konuda insanların kendi çıkarlarını daha büyük ideal ve hayallerin önüne koyabilmesi. Midelerinin, vicdanlarının bunu kabullenebilmesi...

Bir başka yaşamsal sıkıntı ise bizden değil denilerek çok fazla kusuru olmayan yetişmiş insanların harcanması. Bunun için bazı olayların hatta haklı olayların gerekçe gösterilmesi. Herkesin hain ilan edilmesi, herkesin samimiyetsiz bulunması...

Bir başka sıkıntı medyanın, yazarların, sanatçıların, sinemacıların değer üretmemesi, Bunun yerine başkalarının ürettiği değerlerin taşıyıcısı olması. Daha geniş bir ifade ile dünyanın gerçeğini okumayan, araştırmayan gazeteler ve yazarlar...

Türkiye için güçlü bir istihbarat teşkilatı şart. Burası öyle pembe oyunların oynandığı kendi halinde topraklar değil. Dünyanın bütün ve büyük güçlerinin iktidar mücadelesi yaptıkları, oyunlar oynadıkları bir coğrafya.

Bu coğrafyada tutunabilmek için güçlü bir istihbarat teşkilatı şart. Ancak Türkiye'nin yönetiminde ordunun da geri planda kalması doğru. Ordunun daha büyük ve coğrafya dışı güçlere karşı hazırlık yapması daha doğru...

Türkiye'nin bu coğrafyada tutunması için güçlü bir istihbarat teşkilatı şart ancak sadece buna güvenmek büyük ve yaşamsal hata olur. Çünkü toplum güçlü ve olgun olmalı yada olgunlaşmış kişilerden olmalı ki yaşamsal tehlike çok uzaklara atılabilmiş olsun...

'Aşkın rengi kırmızıdır' demişti bir yazar. Yani ateşin rengi... Yani aşk yakar, kavurur... Türkiye için büyük hayaller kuranların, Türkiye için büyük aşkla yanıp tutuşanlar için tek rengin hatta bütün renklerin kırmızı olduğunu biliyorum...

Onlara dayanma, direnme ve fethetme gücü diliyorum...  

 
 
 
Etiketler: TÜRKİYENİN, SORUNLARI, NEDİR
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Ordu Fındık Piyasası

Gazeteniz
Alıntı Yazarlar
Anketler
HANGİSİ ORDU İÇİN DAHA İYİ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
21
14
1
3
6
10
2
Kasımpaşa
19
23
3
1
6
10
3
Galatasaray
19
17
3
1
6
10
4
Beşiktaş
18
19
2
3
5
10
5
Antalyaspor
17
13
3
2
5
10
6
Ankaragücü
16
12
4
1
5
10
7
Trabzonspor
15
18
3
3
4
10
8
Yeni Malatyaspor
15
13
3
3
4
10
9
Göztepe
15
12
5
0
5
10
10
Konyaspor
13
15
3
4
3
10
11
Kayserispor
12
9
4
3
3
10
12
Bursaspor
12
8
2
6
2
10
13
Alanyaspor
12
6
6
0
4
10
14
Sivasspor
10
12
4
4
2
10
15
Fenerbahçe
9
7
5
3
2
10
16
Çaykur Rizespor
8
12
4
5
1
10
17
Akhisar Bld. Spor
8
10
6
2
2
10
18
Bb Erzurumspor
7
7
5
4
1
10
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı