'KURALLARA UYARSAK 10 GÜNDE BİTER'
Haber
17 Kasım 2020 - Salı 13:00 Bu haber 1911 kez okundu
 
'KURALLARA UYARSAK 10 GÜNDE BİTER'
Ordu’da ciddi sayıda vaka artışı olduğunu belirten Ordu Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Fatih Aydın, maske, mesafe ve doğru temaslı bilgisini verilmesi durumunda 10 gün içinde korona virüsün kontrol altına alınacağını söyledi.
Sağlık Haberi
'KURALLARA UYARSAK 10 GÜNDE BİTER'

Ordu Olay Gazetesi, Ordu Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Fatih Aydın ile korona virüsün Ordu’daki durumunu konuştu. Çok çarpıcı bilgiler edindi. İşte o röportaj: 

 

CİDDİ ARTIYOR CİDDİ TEDBİR GEREKİYOR

SORU: Bugün itibariyle Ordu’da günlük kaç korona vakası görülüyor acaba?  

Günlük sayı veremiyoruz. Bu kesinlikle uygun görülmüyor. Gerek valimiz tarafından gerek devletimiz tarafından gerek bakanlığımız tarafından. Bizim diyebileceğimiz şu; artıyor. Çok fazla olduğunu düşünüp ona göre tedbirlerimizi almamız lazım. Ancak paniğe de gerek yok. Panik yapacak bir şey yok. Alabileceğimiz tedbirler belli ama ciddi arttığını da bilirsek ona göre de tedbirlerimiz ciddi olur.

 

YAYILMANIN NEDENİ İZOLE OLUNMAMASI

SORU: Ordu’da korona virüsün artmasındaki en önemli etken nedir? Gurbetçiler midir, fındıkçılar mıdır ya da başka şeyler midir?  

En önemli etken sosyal mesafenin korunmaması. Fındıkçıların gelmesi gitmesi falan bunlar bile değil asıl esas problem şu sosyal mesafe. Sosyal mesafe korunmadığı için yani toplu halde bulunma özellikle kapalı ortamlarda toplu halde bulunma olduğu için vakamlar artıyor. Bu nedir evin içerisinde, toplu taşıma araçlarında, taziye evlerinde, cenazelerde, düğünlerde toplu olarak bulunmadır.  Bizi en çok mahveden yerler düğünler oldu.

 

TOPLU ORTAM VİRÜSE YAYILMA ORTAMI OLUŞTURDU

SORU: Ordu’da toplu halde bulunulması yani izole olunmaması virüse yayılabileceği ortam oluşturdu diyorsunuz… 

Kısaca evet. Toplu halde bulunma bizi en çok mahveden durum oldu. Onun dışında iş yerlerinde mesela toplu halde bulunan yerlerde sosyal mesafe korunmadığında bu sefer iş yerlerinde vaka çıkıyor. Mevzu bu. Özellikle sosyal mesafeye dikkat edilmediği için vaka çıkıyor. Hiç oraya buraya suçlamaya gerek yok. Buradaki mesele sosyal mesafeye dikkat edilmemesi.

 

MESAFEYE DİKKAT EDERSEK 10 GÜNDE BİTER

SORU: ne yapmalı peki?

Yani insanlar mıknatısın 2 ayrı kutbu gibi olmalı. 2 artı kutup birbirlerini iter ya onlar gibi olmadıkça 1- 1,5 metre birbirlerinden uzak olmadıkça korona virüs bitmez. Ama insanlar 1- 1,5 metre uzak dursa, maskesini taksa bir haftaya bitecek bir şey bu. Sosyal mesafe kurallarına uyarsak, maske kullanmaya dikkat edersek sosyal mesafeye dikkat edersek 1 hafta 10 güne en fazla 2 haftaya biter bu mesele ama bütün insanların harfiyen tek tek buna dikkat etmesi lazım.

 

HER YAŞTA VAKA VAR

SORU: Ordu’da vakalar belli yaş guruplarında toplanıyor mu?

Vakalar her yaş grubunda görülmekte aşağı yukarı hemen hemen aynı yaş grupları olarak.10 ar yaş aralıkları alırsanız da diyelim ki 10-20 30-40 40-60 diye alırsanız da çok fazla değişen bir şey yok. Bütün yaş gruplarında aynı oranda vakalarla karşılaşıyoruz.

 

SOĞUK HAVA ÇOK VAKA

SORU: havalar soğuyor insanlar dışarı daha çıkabilecek. Bu virüsün yayılımını nasıl etkiler? 

Havaların soğuması şöyle bir risk oluşturuyor. Sıcaklıkta insanlar birbirlerine daha çok yaklaşabilirler. Daha kapalı ortamlarda birbirleriyle daha fazla vakit geçirebilirler. Bu bizim için bir tehdit. Çok gerekli olmadıkça dışarıda insanların fazla bir arada bulunması lazım. Soğuk havanın böyle bir dezavantajı var bizim için. Bir de henüz daha fizyopatalojisi açıklanmamış olsa bile virüs diğer insan korumasını yavaşlatacağı için insan vücuduna mikroorganizmaların girişlerinde kolaylık söz konusu. O nedenle enfekte olacak kişi sayısı artabilir.

 

VAKA ARTIŞI BEKLENİYOR

SORU: bununda kendine göre riskleri var galiba…

Evet. Damlacık yoluyla bulaşan grip ve benzeri gibi hastalıklar aynı korona virüsün bulaşma yolu gibi bulaşmaktadır. Kış aylarına doğru özellikle ocak ayına doğru diğer solunum yoları hastalıklarının pik yaptığını düşünürsek korona virüs aynı yolla bulaştığını düşünecek olursak vaka artış beklememiz normal.

 

MASKE BURNU KAPATMALI ÇÜNKÜ VİRÜS ORADAN GİRİYOR

SORU: Ordu olarak sosyal mesafe konusunda sıkıntımız var peki maske kullanımında da sıkıntılı mıyız?

Maske takıyoruz. Bırakın Ordu’yu tüm ülke olarak da maske takılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sadece maskenin doğru takılması konusunda bazı eksiklikleri görüyoruz. Sizler de n gözlemliyorsunuz. Bazen ağzına takıyor, burnunu açık bırakıyor. En çok gördüğüm şey bu. Asıl burundan zaten virüs kapabiliyoruz. Onun dışında çenede oluyor, kolda oluyor. Enteresan yerlerde maskeler olabiliyor. Maskenin asıl olabileceği yer ağızı burunu kapatacak şekilde yüzümüzde olabilmesi gerekiyor. Maske kullanımı var ama doğru kullanımı konusunda hala bazı sıkıntılarımız var.

 

İSTER KIRSALDA İSTER ŞEHİRDE İZOLE HAYAT TERCİH EDİLMELİ

SORU: Korona virüs ortaya çıkınca insanların bir kısmı kırsala çekildi. Şimdi havalar soğumaya başlayınca şehre dönmeyi düşünüyor? Ne dersiniz dönsünler mi kalsınlar mı? 

Tabi ki zaruret varsa nerede yaşamak istiyorlarsa orada yaşasınlar. Ona bir şey dediğimiz yok. Ama mümkünse çok fazla mobilize olmasın insanlar. Bulunduğu yerde kalmayı tercih etsinler. Şehre de geldiklerinde dışarıya kalabalık ortamlara özellikle gitmesinler. Komşuya ziyarete gidelim demesinler. Hasta ziyaretine gidelim demesinler. Evinde dursunlar. İster kırsalda ister şehirde evinde dursunlar.

 

ALTINORDU-ÜNYE-FATSA DİKKAT

SORU: Ordu’da diğerlerinden farklı bir durumda olan enteresan bir yer var mı?

Enteresan olarak değil ama ön tarafa çıkan 3 ilçemiz var; Altınordu, Ünye ve Fatsa. Neden buralar? Çünkü nüfus fazlalığı demiyorum sadece, nüfus yoğunluğu da fazla. Çok fazlada yakınlaşıyor insanlar birbirlerine. Dolayısıyla temas fazla olduğu için haliyle diğer ilçelere göre daha fazla oluyor vakalar. Onun dışında ayrıca böyle enteresan öyle dikkati çeken bir şey yok. Vakalarda yer yer artışlar oluyor azalışlar oluyor. Toplu etkinliklerden bir anda bir bakıyorsun tak tak tak 10 tane hasta çıkmış bir anda. Diyorsunuz ki bu nereden şurada cenazeye katılmıştık. Hemen zaten tanıyı koruyorsunuz orada. Düğün sezonun kapanması kesinlikle bir avantaj oldu.

 

İHMAL İHBAR EDİLMELİ Kİ TEDBİR ALALIM

SORU: Geçen hafta muhtarlarla bir araya geldiniz…

Altınordu ve Ünye’de muhtarlarımızla bir araya geldik. Özellikle onlara sosyal mesafenin ihmal edildiği durumlarda yine İl Hıfzıssıhha Kurulunun ve bizim almış olduğumuz pek çok karar var. Bunları aktardık. Bu kararların ihmal edildiğini gördüklerinde yani suç işlendiğini gördüklerinde ihbar etmelerini istedik. İnsanlar gerçekten bu ihlalleri gördüklerinde ihbar etsinler. Bu çok önemli. Muhtarlarımızın desteğini istedik bu toplantılarda. Onlarda destek verdiler ve bu konuda. Bize destek olacaklarını açıkladılar. Bunun dışında fiilyasyon ekiplerimiz gece gündüz çalışıyorlar. Onlara destek olmalarını istedik.

 

KAPI KAPI DOLAŞSAM YALVARSAM…

SORU: Çok teşekkür ediyoruz. Bizim sormadığımız sizin özellikle söylemek istediğiniz neler olur?

Özellikle şu konu çok önemli. Değinmek  isterim. Siz pozitif vaka da çıkabilirsiniz bir pozitifi vaka ile temaslı da olabilirsiniz. Lütfen temaslı bilgisini doğru verin. Bu hayat memat meselesi. O kadar önemli bir konu bu. Bu çok hayati bir konu. Temaslı bilgisinin doğru verilmesi. Elimde olsa da bütün kapıları kapı kapı dolaşıp bunları Ordululara söylesem, yalvarsam. Desem ki lütfen doğru bilgi verin.

 

VİRÜSÜ YAYAN BİR BAŞKA NEDEN EKSİK BİLGİ 

SORU: Bu konuda suiistimal da oluyor mu?

Evet bunu suiistimal edenler oluyor. İşe gitmemek için karantinaya girmek isteyenler oluyor yada insanlar saklıyor işim sekteye uğrar diyor. Bir sıkıntı olur diyor. Etiketlenmeyeyim bir daha diyor. Doğru bilgi verilmediğinde bu sefer biz o kişileri yakalayamıyoruz ve o kişiler hastalığı yaymaya devam ediyorlar. Yani burada pozitifte olsanız pozitif vaka ile temaslıda olsanız sizinle fiilyasyon ekibimiz iletişime geçecek. Lütfen doğru bilgi verin. 5 kişi ise 5 kişi 10 kişi ise 10 kişi 100 kişi ise 100 kişi adını verin lütfen. Nerede olduğunuzu söyleyin.

 

BU ÜÇÜNÜ YAPALIM 10 GÜNDE BİTSİN

SORU: Maske ve mesafenin ardından bu mu geliyor?

Evet. Filyasyon ekibine bu bilgilerin verilmesi durumunda arkadaşlarımız o arkadaşımızı izolasyona alacaklar. Çok hızlı bir şekilde bu bilgilere ulaşabilirsek söylemiştim ya maske takarsak ve sosyal mesafeye uyarsak 2 haftaya bitiririz demiştim ya aynı şekilde bu doğru bilgi olursa belki çok daha kısa bir sürede korana virüsü bitiririz. O kadar mühim bir konu bu.  Kaynak: ORDU OLAY

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'KURALLARA, UYARSAK, 10, GÜNDE, BİTER',
Yorumlar
Haber Yazılımı