ADIGÜZEL'DEN ERDOĞAN'A: '55 DEYİP KAÇAMAZSIN'
Haber
30 Temmuz 2022 - Cumartesi 13:10 Bu haber 2231 kez okundu
 
ADIGÜZEL'DEN ERDOĞAN'A: '55 DEYİP KAÇAMAZSIN'
Siyaset Haberi
ADIGÜZEL'DEN ERDOĞAN'A: '55 DEYİP KAÇAMAZSIN'

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bugün Ordu’ya gelecek ve fındık fiyatını da açıklayacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “55 deyip kaçamazsın.” dedi.

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık fiyatını açıklamak üzere bugün Ordu’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu.  

 

Mustafa Adıgüzel konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Fındık fiyatını açıklamak için Ordu’ya gelecek olan Erdoğan’a sesleniyorum. Fındıktaki taban fiyat beklentisi için demişsin ki; “Bay Kemal'le ortağı Hanımefendi'nin sırtında küfe yok. Benim sırtımda küfe var. Erdoğan senin sırtındaki küfede kimlerin olduğunu iyi biliyoruz. İtalyan Kartel, yol arkadaşın Zapsu, fındık baronları, alivreciler var. Peki, kimler yok; senin sırtındaki küfede çiftçi yok, alın teri yok, ziraat odası yok, üretici birlikleri yok, milli sanayici yok!

 

Fındıkta taban fiyat geçen yıl 27 TL, 3,15 dolar bazında şimdiki 55 TL'dir. Ancak mutfak ve pazar daha fazla artmıştır. Geçen yıl fındık fiyatı 27 TL açıklandığında 1 litre süt markette 4,5 lira idi şimdi 20 lira, 1 kilo şeker 10 lira idi şimdi 30 lira, bir ekmek 2 lira idi şimdi 5 lira, 1 litre mazot 8 lira idi şimdi 25 lira. Mutfakta çarşı pazarda sokakta en az 3-4 kat fiyat artışı var.

 

Yani geçen yıl 27 TL’ye 6 litre süt alınıyordu. Süte göre bugün fındık 162 TL olmalı. Ekmeğe göre 67,5 TL, şekere göre 81 TL, mazota göre 90 TL.

 

Biz fındıkçı olarak her şeyimizi fındıktan kazanıyoruz. O yüzden geçen yıl 3.15 Dolar 27 TL idi şimdi de 55 lira diyerek kaçamazsın! Fındık 55 deyip gideceksen sütü 9, mazotu 16, gübreyi 4 liraya vereceksin kardeşim.

 

Bugün 3 dolar karşılığı vereceğin fiyat Ekimde 2 dolara düşecek. O yüzden kur koruması diyoruz. AKP politikalarını fındık üreticisine göre değil fındık tefecisine göre belirliyor. Bizim rotamızı ABD'deki karanlık odaklar değil fındık dalındaki potaklar belirliyor.

 

Zapsu Nisan 2006'da ABD'ye gidip masadakilere “Erdoğan'ı deliğe süpürmeyin” dedi, ABD ile arasını buldu. Bunun karşılığında da Erdoğan Zapsu'ya fındıkçıyı teslim etti. O günden bu yana Zapsu da fındıkçının alın terini kendi kumbarasının deliğine süpürüyor.

 

O yüzden Sayın Erdoğan, Ordu'ya gelip de 3 dolar 15 cent karşılığı 55 TL deyip kaçamazsın!

 

Emeğin hakkını çalışanın alın teri kurumadan vereceksin. Kur korumalı 4 dolar karşılığı bugün itibariyle en az 70 TL vermezseniz iki elimiz yakanızdadır.

 

Üreticiye verilen hiçbir fiyat devleti zarara uğratmaz. Geçen yıl TMO 27’den alınan fındığı 44 liraya sattı. Üreticinin üzerinden bir de kar yaptı. Yani bu fındıktan herkes kar sağlıyor. Yabancı kartel, elin adamı, tefeciler, hatta devlet kar etti. Bir tek üretici kazanamadı. Elin oğlu 100 milyar dolar kazanırken Türkiye sadece 2,5 milyar dolar yani 40'da birini alıyor.

 

Benim ürettiğim fındığın neredeyse tamamını onlar yerken fındıkçıya kala kala çuvalın dibindeki ezik büzük, kırık, koruk kalıyor. Artık önce üretici kazanacak.

 

Zaten yolcusunuz, her türlü gidiyorsunuz, ama giderken 70 TL üstünde güzel bir fiyatla gidin. Zaten geliyor gelmekte olan!” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ADIGÜZEL'DEN, ERDOĞAN'A:, '55, DEYİP, KAÇAMAZSIN',
Yorumlar
Haber Yazılımı