ADIGÜZEL: FINDIKTA İHANETİN BELGESİ
Haber
21 Temmuz 2021 - Çarşamba 19:05 Bu haber 2601 kez okundu
 
ADIGÜZEL: FINDIKTA İHANETİN BELGESİ
İhracatçıların oturduğu yerden gerçeğin aksine yüksek rekolte açıkladığını belirten CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Bununla da yetinmeyip kirli eller ve kirli ilişkiler ile tarım bakanlığına baskı yaparak yeniden rekolte çalışmasına ikna ettiler.”
Fındık Haberi
ADIGÜZEL: FINDIKTA İHANETİN BELGESİ

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel,  İhracatçılar Birlikleri tarafından açıklanan fındık rekoltesine sert tepki gösterdi. İhracatçıların yüksek rekolte açıklamanın yanında Tarım ve Orman Bakanlığı’na rekoltenin yeniden sayılması için baskı yaptığını iddia eden Adıgüzel, bunun fındığa ihanet olduğunu söyledi.

 

Adıgüzel, “2021 yılı Fındık Rekolte çalışması tamamlandı 650 bin ton Rekolte tahmini açıklandı.  Bu rekolteyi beğenmeyen, fındık fiyatının düşük şekillenmesini isteyen yabancı fındık karteli ve onun taşeronluğunu yapan ihracatçı birliklerinin iki gün sonra oturdukları yerden 815 bin ton açıklama yapması edepsizliktir. Çünkü 650 açıklamasını yapan tarım Bakanlığının komisyonu içinde İhracatçı birliklerinin temsilcisi de vardı. Başka kim vardı? Tarım İl müdürlükleri, TMO, Fiskobirlik, Ticaret bakanlığı, Ticaret Sanayi odası, Fındık borsası, ziraat odaları, üniversiteler, fındık çalışma grubu, ihracatçı birlikleri temsilcisi dahil 10'a yakın devlet kurumu ve sektör temsilcisi büyük bir emek ile bu çalışmayı yaptı. Sonuç işlerine gelmedi. Oturdukları yerden sahadaki gerçeğin aksine daha yüksek bir rakamı açıklama yaptılar. Bununla da yetinmeyip kirli eller ve kirli ilişkiler ile tarım bakanlığına baskı yaparak yeniden rekolte çalışmasına ikna ettiler.”

 

Tarım Bakanlığı’nın ikinci bir rekolte sayımı talimatı verdiğini söyleyen CHP Milletvekili, “16 Temmuz 2021 tarihli bu belgede daha 10 gün önce yapılmış rekolte çalışmasına rağmen Tarım Bakanlığı il müdürlüklerine ikinci bir rekolte çalışması yapılması talimatını veriyor. İşte bu ihanetin belgesidir. Geçmiş yıllarda böyle bir şey görülmemiştir. Neymiş 27 Temmuza kadar çalışmayı bitirin. Zaten bayram sonu millet bahçeye giriyor hasat başlıyor.”

 

“1 LİRALIK KAYIP 650 MİLYON LİRALIK KAYIP DEMEK”

Fındıkta 1 liralık kaybın ülkeye maliyetinin 650 milyon lira olduğunu söyleyen Adıgüzel, “Fındıkta milli bir hesap yapalım.  Fındıkta kiloda 1 TL kayıp ülkemiz adına bu yıl için 650 milyon lira kayıp demektir. Kiloda 50 kuruş kayıp demek bir Ordu-Giresun hava limanının kaybı demektir. 3-5 kuruş kazanç için ülkesinin milyarlarca lirasını uluslararası kartele satmak vatana ihanettir. En basit tabiri ile şerefsizliktir alçaklıktır.  Bu kurak hava ve kötü iklim koşullarında rekoltenin 650 den de aşağıda çıkması beklenmektedir. Bu nedenle yapılacak olan ikinci rekolte hamlesi de onların elinde patlayacak yüksek beklerken daha da düşük çıkacaktır Bu nedenle bu ikinci rekolte çalışmasını yapacak olan tüm birimleri ve Tarım İl müdürlerini uyarıyorum. Eğer aynı ya da daha düşük bir sonuç çıkmaz, talimat ile daha yüksek bir rekolte altına imza atarsanız milli bilinciniz varsa vatana ihanetten, dini inancınız varsa harama ortaklık ve aracılık etmekten iki cihanda da iki elimiz yakanızda olacaktır.”

 

“ADAM OLAN LAFININ ARKASINDA DURUR”

İktidar milletvekillerinin 30 lira fiyat istediğini belirten Adıgüzel, “İktidarın bölge vekilleri de 30 TL Fiyat açıklayıp ortalıktan kayboldular. Tam konuşulacak zamanda konuşmayıp saklanacaksanız sonsuza kadar da konuşmayın. Nasıl ki biz sn.genel başkanımıza ısrarla bilgi ve rapor aktarıp 35 TL açıklamasına katkı yaptıysak, sizin de şimdi Erdoğanın kapısına sandalye çekip halkın beklentisini 30 TL üzerinde ifade ettiğiniz rakamı açıklatmak için ısrar etmeniz lazım. 30 TL deyip kaçıp saklanmayın. Adam olan lafının arkasında durur.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ADIGÜZEL:, FINDIKTA, İHANETİN, BELGESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı