AKYÜREK: ESNAFI AYAĞA KALDIRMALIYIZ
Haber
02 Nisan 2021 - Cuma 08:16 Bu haber 2832 kez okundu
 
AKYÜREK: ESNAFI AYAĞA KALDIRMALIYIZ
Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, "Kısa süre de olsa kısıtlamaların gevşetilmesi cafe, pastane, restoran gibi işletmelerimiz için iyi oldu. Ancak hafta sonu yasakları esnafımızı yine etkileyecek. Artık esnafı ayağa kaldırmalıyız." dedi.
Ekonomi Haberi
AKYÜREK: ESNAFI AYAĞA KALDIRMALIYIZ

Esnafın pandemi sürecinde özellikle ekonomik anlamda çok etkilendiğini hatırlatan Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, esnafın ramazanda hafta sonları kapalı olmasına değinip; "Esnafımız için 1 gün bile büyük öneme sahipti." diye konuştu.

 

MEMNUN ETTİ

Ramazana kadar bazı işletmelerin yüzde 50 açık olmasına değinen Akyürek, şunları söyledi; "Kısmi de olsa esnafımızın nefes alması önemli. Esnafımızın biri de bir, bini de birdir. İsteriz ki hepsi rahat etsin ama maalesef ülkemizde covid vakalarının artması buna engel oluyor. Kısa süre de olsa kısıtlamaların gevşetilmesi cafe, pastane, restoran gibi yerlerimiz için bizi memnun ediyor."

 

"KAHVEHANECİLERİMİZ ÇOK MAĞDUR"

Kahvehaneler için ayrı bir beklentileri olduğunu aktaran Akyürek; "Lokantaları hijyen koşullarına uyarak yüzde 50 nispetinde açabiliyorsak, kahvehaneler de bu kurallara dikkat ederler. Kahvehanecilerimiz de çok mağdur. Hemen hemen 1 yıldır kapalılar." dedi.

 

Okulların açılıp kapanmasıyla ilgili de esnafların sıkıntı yaşadığına dikkati çeken Aktürek; "Servis araçları ve kantinci esnafımız çok büyük sıkıntıda. Kahvehanecilerin yanı sıra bu iş grubu da çok büyük zorluk çektiler."

 

"TÜM YÜK ESNAFA YÜKLENMEMELİ"

Akyürek, sözlerine şöyle devam etti; "Evimize ekmek götürmemiz gerekiyor ama öncelikle sağlığımızı korumamız lazım. Sağlıklı olmadan işimizi de yürütemeyiz. Sağlığımızı da koruyarak bu kısıtlamaların gevşetilmesini bekliyoruz. Esnafımız açılmayı bekliyor ama bunun için önce vakaların azalması gerekiyor. Bu yük esnafın üzerine yükleniyor ama bundan toplumun tamamı sorumludur. Bütün suçu esnafa yüklemenin de anlamı yok. Vatandaşlar da artık kurallara dikkat etmeliler. Esnaf bu ülkenin temel taşıdır. Esnafı ayağa kaldırmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

 

"1 GÜN BİLE ÖNEMLİ"

Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması esnaflarımız için iyi olmuştu. Alınan kararla Ordu'da hafta sonları 2 gün sokağa çıkmak yasak. Ramazan ayında da devam edecek. Bu karara göre esnaflarımız hem Cumartesi hem de Pazar günü dükkanlarını açamayacak. Hafta sonu yasakları esnafımızı etkileyecektir. 1 gün bile büyük öneme sahipti."

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKYÜREK:, ESNAFI, AYAĞA, KALDIRMALIYIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı