ALTIN FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?
Haber
11 Şubat 2021 - Perşembe 00:31 Bu haber 5608 kez okundu
 
ALTIN FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?
550 liraya kadar yükselen altın fiyatları, 400 liraya kadar düştü. Ordu’da altın sektöründen Serhan Yüksel, altın fiyatlarının yeniden yükselmesini beklediklerini belirterek, düğünlerin ertelenmesi ve gurbetçilerin gelmemesinin satışları etkilediğini söyledi.
Ekonomi Haberi
ALTIN FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?

Türkiye’de en önemli yatırım araçlarının başında gelen altın fiyatları, geçtiğimiz yaz, gramı 550 lira gibi tarihi fiyatlar görmesinin ardından şok düşüşle 400 liraya kadar geriledi. Dün Ordu’da 22 ayar altın 409, çeyrek altın 743 liradan satıldı.

 

Altın fiyatındaki bu büyük dalgalanmanın nedenleriyle ilgili Ordu’da yıllardır kuyumculuk sektöründe yer alan Asil Kuyumculuk sahibi Serhan Yüksel değerlendirmelerde bulundu.

 

Gram altının 2020 yılında yatırımcısına ciddi şekilde kazandırdığını söyleyen Serhan Yüksel, “Geçen yıl bu zamanlarda ortalama 280-290 TL’den satılan gram altın, pandeminin etkisiyle piyasadaki belirsizlikten dolayı çok hızlı bir artış göstererek, dolar kurunun da artmasıyla, 2020 Kasım ayında en yüksek seviyesi olan 538 TL ye kadar çıktı. Gram altın 2020 yılında yatırımcısına 56 oranında kazanç sağladı. Son dönemlerde pandemiyle ilgili aşının bulunması, uygulanmaya başlaması, Hükümetin piyasalara verdiği olumlu mesajlar, yatırımcılara güven verilmesi gibi nedenlerle altın fiyatlarında düşüşler yaşandı. Ama genel beklenti, altın fiyatlarının artması yönündedir.”

 

“ALTIN HER DÖNEM KAZANDIRIR”

Altın fiyatının yeniden yükseleceğini dile getiren Yüksel, “Bizim tavsiyemiz, altın yatırımı yapacak olan kişilerin kısa vadeli değil, uzun vadeli olarak düşünmesi. 530’lu seviyelerden yatırım yapanların panik halinde hareket etmeden aldıkları altınları elde tutarak, tekrar çıkmasını beklemeleridir. Çünkü altın, her dönemde gördüğü seviyeyi tekrar görüp daha da üstüne çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

 

“PANDEMİ DARALMAYA NEDEN OLDU”

Ordu’da altın satışlarında düşüş olduğunu söyleyen Yüksel, “2020 yılında pandeminin de etkisiyle, tüm sektörlerde olduğu gibi Kuyumculuk sektöründe de ciddi bir daralma yaşandı. Mesleki olarak çok önemli olan yaz sezonunda, düğünler ertelenmek zorunda kaldı. Dolayısıyla düğün alışverişleri olmadı, yurtdışından gurbetçilerimiz gelemedi. Çeşitli kısıtlamaların olmasıyla ticarette ciddi bir durgunluk yaşandı. Bu durgunluk bütün esnafı olumsuz etkiledi.” dedi.

 

“ŞİMDİ ALTIN ALMA ZAMANI”

Altına yatırımın uzun vadede yapılmasını tavsiye eden Serhan Yüksel, “2021 yılının çok daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Aşının bulunmasıyla pandeminin etkisi inşallah azalacak. Hükümetimizin alacağı tedbirler ve yapılacak teşviklerle ekonominin canlanacağını düşünüyoruz. Altındaki düşük kur, ciddi bir alım fırsatı doğurdu. Bizim de tavsiyemiz, şu anki fiyatların değerlendirilip uzun vadede altına yatırım yapılması yönündedir.” ORDUCU HABER

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör: Zeki GÖL
Etiketler: ALTIN, FİYATLARI, NEREYE, GİDİYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı