ATAKAN AKÇA: BU ÜRETİCİYİ SATILIK MI?
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 15:29 Bu haber 1290 kez okundu
 
ATAKAN AKÇA: BU ÜRETİCİYİ SATILIK MI?
Tekelci sermayenin işbirlikçilerinin sahneye koymaya çalıştığı rekolte oyunu yine ayaklarına dolaştığını söyleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Bu üretici satılık mı? Siz üreticiyi kendinizle karıştırıyorsunuz” dedi.
Fındık Haberi
ATAKAN AKÇA: BU ÜRETİCİYİ SATILIK MI?

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’dan sert açıklamalar gelmeye devam ediyor. Başkan Akça, fındık rekoltesinin 670 bin ton dolayında tespit edildiğini açıklarken, 800 bin ton civarında rekolte açıklayan ihracatçı çevrelerine ateş püskürdü.  

 

Tekelci sermayenin talimatıyla bölgede işbirlikçilerin açıklamalar yaptıklarını söyleyen Başkan Akça, “Attığınız taş doğru yere gitmiş ise, havlama sesi çok gelir” derdi atalarımız. Nede doğru demişler. Deneyimlerle de sabitleşen bu sözlerin, bu günlerde de doğruluğunu teyit ediyoruz adeta. Yaklaşan fındık hasat sezonu öncesinde her zaman olduğu gibi tekelci firmanın talimatıyla, bölgemizdeki işbirlikçilerinin sahneye koymaya çalıştığı rekolte oyunu yine ayaklarına dolaştı ve oluşan panik sonucunda tekelci firma yetkilileri ve işbirlikçileri tarafından peşi peşine basın açıklamaları gelmeye başladı. KİB başkanlığı tarafından başlayan panik açıklamaları, UFK Başkanlığı, Karadeniz Gazetesi köşe yazarı (tekelci firmanın basından sorumlu tetikçisi), Ünye Ticaret Borsası başkanlığı ve Ordulu sanayici ve ihracatçı birliği üyeleri tarafından adeta tavan yaptı.”

 

“CUMHURBAŞKANIMIZI KENDİ PİS EMELLERİNE ALET ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Neden paniklediklerini soran Akça, “Beyler niye paniklediniz ki? Komisyonda sizlerin ve fındıkla ilgili tüm paydaşların temsilcilerinin de bulunduğu Devletin yapmış olduğu resmi rekolteye bile itibar etmiyorsunuz. 820 bin ton rekolte var diye hem kendinizi kandırıyor hem de Tarım ve Orman Bakanlığımızı ve dolayısıyla Cumhurbaşkanlığımızı kendi pis emellerinize alet etmeye çalışıyorsunuz.”

 

Taban fiyatın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını söyleyen Başkan Akça, “Fındık taban fiyatı önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından inşallah bölgemizde açıklanacak olması ve her zaman üreticimizin yanında olan Cumhurbaşkanımızın üreticimizin elinin emeğinin, alnının terinin karşılığını verecek, üreticimizin yüzünü güldürecek bir fiyat açıklayacağı, sizi niye rahatsız etmektedir? Açıklanacak taban fiyat üzerinden aldığınız fındığı daha mı ucuza satacaksınız? Ki, bu sizi rahatsız ediyor ve panik havası içerisindesiniz.

 

“BU ÜRETİCİ SATILIK MI?”

Fındıkta yüksek fiyata karşı çıkanlara sert sözler sar eden Akça, “Ayrıca Ordulu bir sanayici tarafından yapılan açıklamada fındığa verilecek yüksek taban fiyat politik amaçlıdır ve yapılacak muhtemel seçimlerde oy devşirmek için kullanılacağı söylenmiştir. Hayrola sayın sanayici, ne demek istiyorsun bu üretici yüksek taban fiyatı hak etmiyor mu? Bu üretici satılık mı? Siz üreticiyi kendinizle karıştırıyorsunuz sanırım, üretici alnının terinin, elinin emeğinin ve geçimini sağlayacak ürününün karşılığını istiyor. Yüksek taban fiyattan niye rahatsız oluyorsunuz; sahibinizin kazancı azalacağından size çok mu kızar acaba?”

 

Rekoltenin belli olduğunu söyleyen Atakan Akça, “Siz kabul etseniz de etmeseniz de, yapılan resmi rekolte tahmini 650-670 bin ton civarındadır ve daldaki fındığın 26’sı döllenme sıkıntısı yüzünden boştur. Bu günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak fındık taban fiyatı üreticimizi memnun edecek bir fiyat olacağı düşüncesiyle, tüm üreticilerimize bereketli, bol ve hayırlı kazançlı bir sezon diliyorum”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ATAKAN, AKÇA:, BU, ÜRETİCİYİ, SATILIK, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı