ATAKAN AKÇA: DAYIBAŞILAR ÜRETİCİLERİ TEHDİT EDİYOR
Haber
04 Ağustos 2022 - Perşembe 00:20 Bu haber 2352 kez okundu
 
ATAKAN AKÇA: DAYIBAŞILAR ÜRETİCİLERİ TEHDİT EDİYOR
Fındık Haberi
ATAKAN AKÇA: DAYIBAŞILAR ÜRETİCİLERİ TEHDİT EDİYOR

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, daha önce belirledikleri tavsiye fiyatı olan 216 TL'yi revize ettiklerini söyledi. Akça, “Günde 120 ile 130 kilo fındık toplayabilenlere 280 TL, 120 kilonun altında fındık toplayanlar için de 240 ile 250 TL fiyat teklif ettik" dedi.

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, il dışından gelen işçileri getiren dayıbaşıların üreticileri yevmiyeler konusunda tehdit ettiklerini belirterek, 300 liranın altında yevmiye verilmesi halinde fındıkları toplamayacaklarını söylediklerini belirtti.

 

Dayıbaşıların üreticileri tehdide varan konuşmalar yaptıklarını söyleyen Akça, “İşçi kardeşlerimizi, buraya gelmesine aracı olan kişilerin üreticilerimizi zorda bırakacak ve neredeyse tehdit eder pozisyona gelecek şekilde 280 lira ile 300 lira arasında yevmiye alırız. Yoksa çalışmayız şekilde tehdit eder söylemlerin içinde oluyorlar. Bu kardeşlerimizin 100’lerce kilometre katederek buraya ekmek parası kazanmak için geldiklerini biliyoruz. 12 ay bahçesine hizmet edip, evinin geçimini sağlayacak üreticilerimizi düşünmeden kendilerince bir fiyat belirlemeye ve biz bu fiyattan aşağı çalışmayız. Ürününüz bahçede kalır’

 

Fındıkta belirlenen 216 TL tavsiye fiyatına il dışından gelen fındık işçilerinin uymadığını belirten Akça, “Dayıbaşılar fiyatı yükseltti. Şu anda ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Bu fiyatlar maliyeti arttırır. Dayıbaşılarla toplantı yaptık. Kendilerine teklifimizi yaptık. 120 ile 130 kilogram arası fındık toplayanlara 280, 120 kilonun altında fındık toplayanlara 240 ile 250 lira arasında fiyat teklif ettik. Dayıbaşılardan halen dönüş olmadı. Bu fiyatlara toplanacak fındıkta girdi maliyetleri artacaktır" şeklinde konuştu.

 

Üreticilerin belirledikleri fiyatların bir fiyat vermemelerini isteyen Başkan Akça son olarak, kimsenin alınterinde gözlerinin olmadığını söyledi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ATAKAN, AKÇA:, DAYIBAŞILAR, ÜRETİCİLERİ, TEHDİT, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı