AYDIN: FINDIK YENİ BİR BOYUTA YÜKSELECEKTİR
Haber
24 Nisan 2021 - Cumartesi 08:53 Bu haber 855 kez okundu
 
AYDIN: FINDIK YENİ BİR BOYUTA YÜKSELECEKTİR
Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın, OYAK'ın Sagra'yı satın alması ve satış işlemlerinin Rekabet Kurulu tarafından onaylamasının “Türk fındığı yeni bir boyuta yükselecektir” dedi.
Ekonomi Haberi
AYDIN: FINDIK YENİ BİR BOYUTA YÜKSELECEKTİR

Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın, Ordu’nun köklü sanayi kuruluşlarının başında gelen Sagra’nın OYAK tarafından satın alınması ve Rekabet Kurulu tarafından onaylanmasını değerlendirdi.

 

Aydın yapmış olduğu açıklamada, “Ordu’da 1936 yılında merhum Kahraman Sağra tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk fındık işleme sanayi olan Sagra OYAK bünyesine katıldı. Üretimine Ordu da devam edecek olması nedeniyle Ordu’muzun hem bir markası hem de istihdam kaynağı olmaya devam edecek. İlimize Hayırlı olsun. Bu işletmenin kurucusu Kahraman Sagra Huzur içinde uyuyabilir.”

 

Sagra’nın Ordu için önemli istihdam kapısı olduğunu belirten Aydın, “1Ordu ile özdeşleşmiş bu büyük çınarın,  büyük markanın ve en önemlisi ilimiz için büyük bir istihdam kaynağı olan bu kuruluşun doğum yeri olan Ordu’da faaliyetlerini sürdürmesi sevindirici bir gelişmedir. Yaklaşık 1000 kişilik bir istihdam kapısıdır.”

 

Sağra ailesainin Ordu için önemine vurgu yapan Aydın, “Ordu’muzun Dünya’ya açılan çikolata tadında bir penceresidir. Sağra fındık sanayisinde tam bir devrim yaptı. Sağra ailesi öncülüğünde birçok sanayici de Ordu’nun fındığın başkenti ve bir ihracat merkezi olmasının önünü açtı. Sağra ailesi de fındıktan katma değer yaratmasını tüm engellere, tüm bürokrasiye, tüm oyunlara ve ekonomik krizlere rağmen Türkiye’ye çok güzel öğretmiş aydın bir ailedir. Sonuçta Ordu’da ilk kez Sağra ailesi tarafından kurulan fındık entegre tesislerinin sayısı yıllar geçtikçe çoğalıyor. Artık on binlerce insan da ekmeğini bu tip onlarca fındık entegre tesislerinden sağlıyor. Sağra, ailesinin Ordu’ya ve yöre insanına kazandırdıkları ortada iken onlara yapılması gereken vefa duygumuzu ısrarla her zaman hatırlanmalıyız. Tekrar ilimize ve OYAK grubuna hayırlı olsun.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYDIN:, FINDIK, YENİ, BİR, BOYUTA, YÜKSELECEKTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı