BALMER'İN GÜÇLÜ BİR OTORİTEYE DEVREDİLMESİ İSTENDİ
Haber
09 Ekim 2020 - Cuma 10:28 Bu haber 4731 kez okundu
 
BALMER'İN GÜÇLÜ BİR OTORİTEYE DEVREDİLMESİ İSTENDİ
10 milyon Euro sermayeli kurulan BALMER, borçları yüzünden batma tehlikesiyle karşı karşıya, OTSO Başkanı Servet Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan uygun görülecek bir otoriteye devrinin sağlanmasını istedi.
Ekonomi Haberi
BALMER'İN GÜÇLÜ BİR OTORİTEYE DEVREDİLMESİ İSTENDİ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Avrupa Birliği Hibe desteğiyle 10 milyon Euro sermayeli kurulan BALMER A.Ş.’in kamuya açık borçları nedeniyle üretim yapamaz hale geldiğini söyledi.

 

2012 yılında temeli atılan yüzde 85’i Avrupa Birliği hibesi, yüzde 15’i de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanan ve 5 yılda tamamlanan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Birliği, Ordu, Samsun, Trabzon, Giresun ve Rize Arı Yetiştiriciler Birliği’nin paydaşları arasında yer alan tesiste, laboratuvar, bal paketleme, polen temizleme ve paketleme, propolis işleme, arı sütü ünitesi, bal paketleme ve AR-Ge bulunan BALMER’in içinde bulunduğu durum tartışılmaya başlandı.

 

Bölgede üretilen balların işlenmesi ve bal üretimi yapanların daha çok gelir sağlanması ve bölgeye katma değer girişi sağlanması amacıyla kurulan BALMER’in şimdi başka bir kuruma devredilmesi isteniyor.

 

Balmer A.Ş.’nin uygun görülecek bir otoriteye devredilmesi gerektiğini belirten OTSO Başkanı Şahin; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ‘Rekabetçi Sektörler Programı’ çerçevesinde desteklenen, Ordu Valiliği’nin yetkili temsilcisi olduğu, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ve Odamızın da ortağı olduğu 10 milyon EURO bütçeli ‘Arım Balım Peteğim’ projesi kapsamında kurulan BALMER A.Ş. ne yazık ki şu anda vergi ve SGK borçlarını ödeyemeyen, kuruluş amaçlarını gerçekleştiremeyen bir enstitü durumundadır.”

 

BALMER’in kamuya borcu olduğunu söyleyen Şahin, Şirketin kamuya olan borçlarından dolayı Odamız da olumsuz etkilenmiştir. Yeni projeler üretemediğimiz gibi devam etmekte olan projelerimizin % 75’lik Bakanlık payını da alamadık. Şirketin durumunun bu şekilde olması 10 milyon Euro’nun geri ödenme yükümlülüğünü doğuracağı kaçınılmaz sonuçtur. Balmer A.Ş.’nin atıl kalmaması, kuruluş amaçlarını gerçekleştirebilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmesi için Tarım Bakanlığına, Büyükşehir Belediyesine veya uygun görülecek bir otoriteye devrinin sağlanması konusunda desteklerinizi beklerim” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BALMER'İN, GÜÇLÜ, BİR, OTORİTEYE, DEVREDİLMESİ, İSTENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı