BAŞKAN AKÇA BAKAN NEBATİ'YE SESLENDİ
Haber
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 16:29 Bu haber 1876 kez okundu
 
BAŞKAN AKÇA BAKAN NEBATİ'YE SESLENDİ
Ekonomi Haberi
BAŞKAN AKÇA BAKAN NEBATİ'YE SESLENDİ

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye seslenerek, “Enflasyon, fiyatları baskılamakla, üreticinin geçimi için ürettiği ürünlerini ucuza satmakla aşağıya çekilemez, bu yöntem sadece geçici bir rahatlama sağlayabilir.”

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye enflasyonla mücadele konusunda üretici fiyatlarının düşük tutulmasının sadece geçici bir rahatlama olacağını söyledi. Başkan Akça yaptığı açıklamada şöyle dedi;

 

Sayın Nureddin Nebati; Enflasyon, fiyatları baskılamakla, üreticinin geçimi için ürettiği ürünlerini ucuza satmakla aşağıya çekilemez, bu yöntem sadece geçici bir rahatlama sağlayabilir. Üretimin sürdürülebilir olmasıyla, üreticinin ürettiği üründen geçimini sağlayacak parayı kazanmasıyla, üreticinin girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesiyle olur.

 

Siz ne yapıyorsunuz? Üretici birliklerini topluyor, ürettiğiniz ürünlerin fiyatlarını aşağıda tutun, fiyat artırmayın gibi geçici önlemlerle hem üreticiyi üretemez hale getiriyor, hem de ülkenin gıda güvenliğini ve gıda arzını sıkıntıya sokacak uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyorsunuz.

 

Örnek verecek olursak; Bitkisel üretimde gübre, mazot, sulamada kullanılan elektrik fiyatlarını ve tohum fiyatlarını makul seviyelere çekmezseniz, hayvansal üretimde yem maliyetlerinin yükselişini önleyemez veya üreticinin girdi maliyetlerini sübvanse etmezseniz, üretilen ürünü ne kadar ucuz sattırırsanız sattırın üreticiyi tarlasında, serasında, bağında, bahçesinde, ahırında ve kümesinde tutamaz üretimin devamını sağlayamazsınız.

 

Ayrıca yine örnek verecek olursak çiğ süt fiyatlarını artırıyor, et fiyatlarını artırıyorsunuz, üretici oh demeye fırsat bulamadan haftada iki kere yem fiyatlarına zam gecikmiyor. İşte bu dengeyi sağlayacak ve bu problemlere çözüm bulacak makamlarda sizler oturuyorsunuz.

 

Olmaz sayın bakan olmaz! Bu ülkede özellikle bitkisel ve hayvansal üretimin sorunlarını çözmez, üreticiyi ve çiftçiyi sahada tutamazsanız, yaşanan sıkıntıları zor çözersiniz. Ülkeyi de dışa bağımlı ve ithalatçı olmaktan kurtaramazsınız. Bizlerin olduğu gibi sizlerde bu geminin içindesiniz. Demedi demeyin.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BAŞKAN, AKÇA, BAKAN, NEBATİ'YE, SESLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı