BAŞKAN AKÇA: FINDIĞIMIZ TEHLİKE ALTINDA
Haber
17 Şubat 2021 - Çarşamba 05:12 Bu haber 5615 kez okundu
 
BAŞKAN AKÇA: FINDIĞIMIZ TEHLİKE ALTINDA
Hava sıcaklıklarının fazla olmasının ardından çiçek açan fındıklar, soğuk havaların gelmesiyle don tehlikesiyle karşı karşıya. Bu duruma dikkat çeken Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Yağan kar sevindiriyor fakat birazda endişelendiriyor” dedi.
Fındık Haberi
BAŞKAN AKÇA: FINDIĞIMIZ TEHLİKE ALTINDA

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, yağan kar yağışıyla birlikte bereket yağdığını fakat önümüzdeki günlerde hava sıcaklıkları eksilerin altına düşerse fındığın zirai donla karşı karşıya kalabileceğine vurgu yaptı.

 

Geçtiğimiz günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yalancı yazı meydana getirdiğini ve bu durumun fındıkta oluşabilecek zararlara neden olabileceğini yineleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Yağan kar sevindiriyor fakat birazda endişelendiriyor” dedi.

 

“ZİRAİ DON OLAYI GERÇEKLEŞİRSE ÇOK SIKINTI YAŞANACAK”

Şuanda yağan kar sevindiriyor fakat birazda endişelendiriyor diyen Ziraat Odası Başkanı Akça, “Kış ayını yaşadığımız geçtiğimiz günlerde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyordu. Buda yalancı yaz dediğimiz olayı meydana getirmişti ve fındık ürününde hem tozlanmanın hızlanması hem de karanfil dediğimiz üreme organının açmasına ve belirginleşmesine sebep vermişti. Bu süreçte yalancı yazın arkasından gelebilecek muhtemel bir kar yağışıyla fındık ürününde sıkıntı oluşabileceğini defalarca söyledik. Şuanda yağan kar sevindiriyor fakat birazda endişelendiriyor. Çünkü yalancı yazı yaşadığımız günlerde meydana gelen olaylarda zirai don olayı gerçekleşirse çok sıkıntı yaşanacak. Meteorolojik bilgilere yönelik bölgemizde bugünden sonra eksilere düşecek hava olayları bekleniyor. Ama eksilere düşecek bu sıcaklık inşallah fındığımıza zarar verecek derecede olmaz.” Diyerek endişesini dile getirdi.

 

“FINDIĞIMIZ ZARAR GÖREBİLİR”

Başkan Akça, “Yağan kar kurak seyreden mevsimin biraz daha kuraklığın giderilmesi ve tarımsal sulama ve tarımın normal seyretme açısından istediğimiz bir olay. Kar yavaş yavaş eridiği için toprak suyu özümseyerek alıyor. Özümseyerek suyunu alan toprak hem doyuyor hemde yer altı kaynakları zenginleşiyor. Dolayısıyla sıkıntı çekeceğimiz kuraklık bir nebze olsun aklımızdan çıkıyor. Ama inşallah yağan bu beyaz bereket sıcaklık derecesi eksi 6 ve 10 derecelerinde olmaz. Eğer bu seviyelere düşerse fındığımız zarar görebilir.” İfadelerine yer verdi.

 

TARSİM SİGORTASI İÇİN SON TARİH 11 MART!

Bu sezon sıkıntılı geçebilir diyen Akça, “İlerleyen dönemde sıkıntı çekmemek ve başımızı yastığa rahat koyabilmek için TARSİM sigortalarının yaptırılması gerekiyor. 11 Mart 2021 tarihi TARSİM sigortası için son tarih, bu tarihi atlamadan üreticilerimiz biran önce sigortalarını yaptırarak ürünlerini garanti altına almalarını tavsiye ediyorum.” dedi. Kaynak: Ordu Hürses

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, AKÇA:, FINDIĞIMIZ, TEHLİKE, ALTINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı