BAŞKAN ZENGİN: MAAŞ ENFLASYONA YENİLDİ
Haber
05 Nisan 2021 - Pazartesi 16:51 Bu haber 3324 kez okundu
 
BAŞKAN ZENGİN: MAAŞ ENFLASYONA YENİLDİ
TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun yıllık bazda yüzde 16’yı geçmesi üzerine açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, “Mart ayı dikkate alındığında maaşların daha yılın ilk 3 ayında eridiği ortaya çıktı.” dedi.
Ekonomi Haberi
BAŞKAN ZENGİN: MAAŞ ENFLASYONA YENİLDİ

TÜİK, Mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında TÜFE yüzde 1,08 yükseldi. Yılın ilk üç ayında enflasyon yüzde 3,7 olurken, yıllık bazda yüzde 16,19 olarak belirlendi.

 

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin’de açıklanan Mart enflasyonunun ardından açıklama yaparak, memur maaşlarının daha 3 ayda eridiğini ve memurun ekonomik çıkmazda olduğunu söyledi.

 

Resmi olarak memur maaşlarının yüzde 0,7 eridiğini söyleyen Başkan Zengin, “Kamu görevlilerine ve emeklilere 2021 yılının ilk altı ayı için yapılan maaş artışı yüzde 3 iken aynı dönemde enflasyonun yüzde 3,7 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak yüzde 0,7 eridiğini de ortaya koydu.  Böylece Mart ayı dikkate alındığında maaşların daha yılın ilk 3 ayında net yüzde 0,70 eridiği ortaya çıktı. Sadece enflasyon kaynaklı bu erime aylık ortalama 34 TL olarak belirlendi. Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği de bir kere daha görüldü.”

 

Memur ve emeklinin yaşadığı durumun ortada olduğunu söyleyen Zengin, “Memur ve emeklilerimiz her toplu sözleşme döneminde enflasyon farkı aldatmacasıyla karşı karşıya kalıyor. Enflasyon farkı ödemesini bir lütufmuş gibi gösteriyorlar. Oysa enflasyon farkı, olağanüstü durumlarda ortaya çıkacak olumsuzluklara karşı bir sigorta niteliğindedir. Eğer her maaş döneminde enflasyon farkı veriliyorsa bu, ‘her dönem sonunda sıfır zam alıyoruz; dönem içinde de maaşlarımız sürekli eriyor’, demektir. Son 10 yıldır memur ve emeklilerimizin yaşadığı durum budur.”

 

Ramazan ayında kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesini isteyen Başkan Zengin, “Tüm dünya bir buçuk yıldır bir de salgın hastalık belasıyla karşı karşıyadır. Bu şartlar altında tüm vatandaşlarımızın, memur ve emeklilerimizin her anlamda sağlıklı bir yaşama kavuşturulması gerekiyor. Ramazan ayında alınacak bir kararla kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi, hem enflasyon kaynaklı zararların karşılanması noktasında hem de bayram ikramiyesi konusunda yaşanan adaletsizliğin giderilmesi noktasında sorunları çözecektir.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BAŞKAN, ZENGİN:, MAAŞ, ENFLASYONA, YENİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı