BAYRAKTAR: 2022 YILINDA GIDAYA ULAŞIM ZORLAŞACAK
Haber
11 Ocak 2022 - Salı 23:52 Bu haber 2709 kez okundu
 
BAYRAKTAR: 2022 YILINDA GIDAYA ULAŞIM ZORLAŞACAK
Ekonomi Haberi
BAYRAKTAR: 2022 YILINDA GIDAYA ULAŞIM ZORLAŞACAK

2022 yılının zor bir yıl olacağını söyleyen TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Bu maliyetleri karşılayamayan üreticilerimiz üretimden vazgeçecek, fiyatlar yükselecek, hem çiftçilerimiz hem tüketicilerimiz zarar görecek, gıdaya ulaşım da zorlaşacaktır.” dedi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarımsal girdilerde yapılan zamlara karşın desteklerin yetersiz kaldığını belirtti.

 

“GIDAYA ULAŞIM ZORLAŞACAK”

Maliyetlerdeki artışa dikkat çeken Bayraktar, “Kuraklık ve her yıl yaşadığımız diğer afetler dikkate alındığında bu zamlarla birlikte 2022 yılı tarım sektöründe zorlu geçecek. Bu duruma hükümet seyirci kalamaz. Çiftçimiz zaten gübre ve mazottaki yüksek artışlar nedeniyle sonbahar ve kış ekimini yapamadı. Ekim yapanlar ise gübreyi yetersiz kullandı veya hiç kullanamadı. Yılbaşında yapılan bu yeni zamlar girdi maliyetlerini daha da artıracak, girdi kullanımını daha da azaltacaktır. Yeni elektrik fiyatlarıyla sulama da yapılamayacaktır. Sadece sulamadan dolayı çiftçimizin elektrik fiyatları 2 kat arttı. Bu maliyetleri karşılayamayan üreticilerimiz üretimden vazgeçecek, fiyatlar yükselecek, hem çiftçilerimiz hem tüketicilerimiz zarar görecek, gıdaya ulaşım da zorlaşacaktır. Zaten sıkıntı içinde olan hayvancılık sektörü, yem fiyatlarındaki artış, çiğ süt ve karkas fiyatlarının para etmemesi sonucu daha zor günler yaşayacaktır. Sektör yeni bir kriz ile karşı karşıyadır.”

 

Desteklerin yetersiz kaldığını söyleyen Şemsi Bayraktar, “Maliyetlerin aşırı artması karşısında girdi desteği çok yetersiz kaldı. Bitkisel ve hayvansal üretim yapan üreticilerimize moral verecek yeni destekleri acilen devreye sokmazsak, ülke olarak üretimi değil, ithalatı desteklemiş oluruz. 2022 yılı insanımız için zor bir yıl olur. Ülke olarak ağır faturalar öderiz. Sonra çok pişman oluruz, ancak ahlar vahlar para etmez.”

 

TARIMSAL GİRDİ KULLANIMI: GÜBRE, MAZOT, TOHUM, ELEKTRİK

Tarımsal girdinin önemli kalemleri olan gübre, mazot, tohum ve elektrik konusunda ise Bayraktar, “2021 yılının Eylül ayından itibaren gübre fiyatlarındaki aşırı yükseliş beraberinde gübre kullanımında azalmayı getirdi. Artan gübre fiyatları dikkate alındığında, 2021 yılında hububatta dekara 20 lira, diğer ürünlerde dekara 8 lira olan destek çok yetersiz kaldı. Gübre desteğinin bazı ürünlerde gübre maliyetini karşılama oranı yüzde 1’lere kadar düştü. Gübre desteği de anlamını yitirdi. Gübre fiyatlarının yarısının devlet tarafından destek olarak verilmesi sağlanmalıdır.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BAYRAKTAR:, 2022, YILINDA, GIDAYA, ULAŞIM, ZORLAŞACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı