BELEDİYE ÜZERİNDEN YURT DIŞINA MI KAÇTILAR?
Haber
18 Nisan 2021 - Pazar 06:30 Bu haber 1192 kez okundu
 
BELEDİYE ÜZERİNDEN YURT DIŞINA MI KAÇTILAR?
Sözcü Gazetesi’nden İsmail Saymaz bugün Ordu Korgan Belediyesi’ni yazdı. Saymaz yazısında 49 kişinin Korgan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle Almanya’ya siyasi sığınmada bulundukları iddialarını kaleme aldı.
Ordu Gündemi Haberi
BELEDİYE ÜZERİNDEN YURT DIŞINA MI KAÇTILAR?

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde patlak veren proje adı altında Almanya’ya insan gönderildiği iddiaları olayı Ordu’ya da sıçradı. Sözcü Gazetesi’nden İsmail Saymaz bugün Ordu Korgan Belediyesi’ni yazdı.

 

İnsan kaçakçıları Karadeniz’de

…Yalnızca Doğu’da ve Güneydoğu’da değil, Karadeniz’de de adı biliniyor! Örneğin, Ordu’nun 33 bin nüfuslu Korgan İlçesi’nde.

 

KORGAN’DAN HANNOVER’E

Kilit, geçen yıl Haziran ayında Korgan’a gelerek, iki gün konakladı. Öğretmenevi’nde kalan Kilit’in masrafları AK Partili belediye tarafından karşılandı. Bir ambulans bağışlanacağı vadiyle anlaşmaya varıldı.

 

Anlaşmaya göre Korgan Belediyesi ile Korgan Muhtarlar Derneği ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ projesi kapsamında 25 Temmuz -15 Ağustos 2020 tarihleri arasından Almanya’nın Hannover şehrine gezi düzenlemeye karar verdi.

 

Belediye Meclisi 6 Temmuz’da kararı kabul etti.

 

Kararda şöyle deniyor;

“Hannover’de yaşayan iş adamı Ersin Kilit’in davet mektubunda Almanya ile Türkiye arasında kök oluşturmak amacıyla belediyemizle Korgan Muhtarlar Derneği tarafından ortaklaşa organize edilecek Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek adlı proje kapsamında Hannover Belediyesi ile diğer kurumların belediyecilik alanında çevre ile ilgili çalışmalarını yerinde görmek ve incelemek amacı ile…”

 

49 KİŞİ KAYIP

Bu çerçevede 53 kişilik liste hazırlandı. İlk sırada AK Partili Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, AK Parti İlçe Başkanı Eyüp Karabayrak ve belediyenin o dönemki Sosyal Yardım İşleri Müdürü Selahattin Emirosmanoğlu ile babası Nami Cin dahil edildi.

 

Muhtarlar Derneği’nden bir kişi bile listeye konmadı. Diğer 49 kişiyi Kilit belirledi.

Korganlılar salgından ötürü Hannover seyahatinden son anda vazgeçerken…

Başka şehirlerden olduğu anlaşılan 49 kişiden hiçbir haber yok.

Kaçakların Almanya’ya gittiği tahmin ediliyor.

Fatsa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

‘Kardeş belediye olalım, ambulans alalım ‘dedik.

 

Eski Korgan Belediye Başkan Yardımcısı olan ve bu geziyi organize eden Selahattin Emirosmanoğlu, sorularımı yanıtladı.

 

*Organizasyon nasıl gerçekleşti?

Ersin Kilit’in şirketi Hannover Belediyesinin Türk başkanın başarısını kutlamaya ve çevre ile alakalı organizasyon yaptığına dair davetiye gönderdi. Başkanımız belediyeden masraf olmayacağı için mantıklı buldu. Kilit, Hannover Belediyesi ile kardeş belediye olma ve belediyemize araç alımı sözü verdi.

 

*Sonra

Muhtarlar Derneği ile protokol yaptık. Ancak dernek, salgından ötürü yeterli sayıya ulaşamayınca “İptal edelim” dedim. Kilit, bütçe ayırdığını söyledi. Program boşa gitmesin, sosyal güzellik olacak, belediyeye katkı sağlayacağım diye Kilit’in verdiği isimleri listeye yazdım ve pasaport çıkarttım.

 

Daha sonra başkanımız katılmayacağını bildirince Ersin’e “Gelemeyeceğiz Üyelerine çıkarılan pasaportları gönder” dedim, gönderdi. Bir kişi eksikti. Bu kişi bireysel olarak yurtdışına çıkmak isteyince polis el koymuş.

 

*Diğer kişiler gitmiş olabilir mi?

Onu incelemedik. Bilemeyiz.

 

*Nereliler?

Sormadık. Organizasyona odaklanmıştık.

 

*Başkanın imzası da var

Kardeş belediye olalım, ambulans alalım, Türk Belediye Başkanı varmış, başarısını kutlayalım, tanışalım; işin havasındaydık.

 

*Listede neden hiç muhtar yok?

İsim istedik, dernek başkanı dedi ki, pandemi, şu bu…

 

*Neden babanızı yazdınız?

Halamın ameliyatı olmuştu. Babama dedim ki” Etkinlik var gideriz, sen de halamı ziyaret etmiş olursun.”

 

*AK Parti İlçe başkanı neden var?

Başkanımız “Gidersek ilçe başkanımzla gidelim” dedi.

 

*Siz kendiniz mi gitmekten vazgeçtiniz?

Hepimiz vazgeçtik.

 

*Fakat bu insanlar gitmiş olabilir

Gitmişse de Ersin biliyor.

‘Bizden isim istenmedi’

Korgan Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Dere, listedekilerin Korganlı olmadığını ve kendilerinden isim istenmediğini kaydederek, şöyle devam ediyor:

 

“İsim bildirmediğimiz doğru değil. Bildirmediysek bile yabancıyı götürmek mi gerek? O zaman kapatacaksın o işi. Hiç alakası yok.”

 

AK Parti İlçe Başkanı Eyüp Karabayrak ise listede neden yer aldığı sorusuna ilişkin olarak “Bilmiyorum” diye yanıt verdi. Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz aramalarıma rağmen telefonu açmadı. Kaynak: SÖZCÜ

Kaynak: Editör:
Etiketler: BELEDİYE, ÜZERİNDEN, YURT, DIŞINA, MI, KAÇTILAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı