'BU YIL FINDIĞIN ALTIN YIL OLACAK'
Haber
17 Nisan 2021 - Cumartesi 08:05 Bu haber 972 kez okundu
 
'BU YIL FINDIĞIN ALTIN YIL OLACAK'
Bu yıl fındığın altın yılı olacağını söyleyen CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Patates ve soğanda olduğu gibi fındığın fiyatının 25 TL'ye revize edilerek üreticiden alınıp öğrencilere ve vatandaşlara dağıtılması mümkündür.” dedi.
Fındık Haberi
'BU YIL FINDIĞIN ALTIN YIL OLACAK'

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık bahçesinde yaptığı açıklamada bu yıl fındık üreten ülkelerde zirai donun fındığı olumsuz etkilediğini belirtti. Adıgüzel ayrıca, üreticinin elindeki fındığın 25 liraya alınıp, öğrencilere dağıtılmasını istedi.

 

Üreticinin umutlarının da yeşerdi ve emeğinin hakkını alacağı günleri beklediğini söyleyen Adıgüzel, “Bu yıl fındığın altın yıl olacak. Diğer üretici ülkelerden İtalya'da don nedeniyle fazla fındık üretimi beklenmiyor. Azerbaycan ve Gürcistan’daki az miktardaki üretim de ancak kendi bölgesine yetecek kadar. Ülkemizde hem tozlaşma dönemindeki zarar hem ardından üst üste gelen zirai don 30 - 50 üretim azalmasına yol açacak. Şu anki ihracat rakamları da istenilen seviyeyi yakalamış durumdadır ve 2018-2019 yılındaki ihracatla aynı düzeydedir. Bu yıl ihracat bir ay geç başladığı halde tüm bu faktörler fındıkla ilgili beklentileri arttırmaktadır. TMO’nun da 30 Nisan'a kadar verdiği süreyi aşması fındık alımını sürekli hale getirilmesi üreticinin zaman kıskacına sokulmaması faydalı olacaktır.”

 

Fındığında patates ve soğan gibi alınmasını isteyen Adıgüzel, “Sayın Erdoğan patates ve soğan üreticilerinin ürünlerinin TMO eli ile alınıp ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılması talimatını vermiştir. Benzer bir şekilde aynı yakınlığın ve sahiplenmenin fındık üreticisine de verilmesi ve fındığın fiyatının 25 TL'ye revize edilerek üreticiden alınıp öğrencilere ve vatandaşlara dağıtılması mümkündür.”

 

Fındığın salgına da iyi geldiğini belirten Doktor Milletvekili, “Parti ayrımı gözetmeksizin bölgemizin tüm siyasilerini, tüm ziraat odalarını, tüm üretici kuruluşlarını,  borsalarını bu konuda destek olmaya, fındığın dalından ve üreticinin elinden tutmaya çağırıyorum. Fındık salgında da bağışıklık destekleyici her derde devadır. Bir avuç fındık salgına da iyi gelir.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'BU, YIL, FINDIĞIN, ALTIN, YIL, OLACAK',
Yorumlar
Haber Yazılımı