BÜYÜKŞEHİRDEN ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ
Haber
16 Şubat 2021 - Salı 07:05 Bu haber 5906 kez okundu
 
BÜYÜKŞEHİRDEN ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ
Nitelikli tarım kapsamında çalışmalarını sürdüren Ordu Büyükşehir Belediyesi, Kimyasal gübrenin azaltılması için solucan gübresi üretiyor. Organik atıklarla beslenen solucanlar aynı zamanda sıfır atık projesine de katkı sağlamış oluyor.
Ekonomi Haberi
BÜYÜKŞEHİRDEN ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Başkan Hilmi Güler’in ‘Düşünen, üreten ve yarışan Ordu’ ilkesi doğrultusunda kimyasal gübre kullanımının azaltılmasını, bölgenin doğal gübre ihtiyacının karşılanmasını sağlamak ve bu konuda öncülük yapmak amacıyla solucan gübresi üretimine başladı.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı toprak iyileştirici, ürün kalitesi ile toprağın su tutma oranını artırıcı özelliğe sahip olan solucan gübresi üretimi için çalışma başlattı.

 

İlk aşamada 5 milyon solucandan 40 ton gübre elde eden Büyükşehir Belediyesi, yapılan çalışma sonucunda ekonomik kar sağlamanın yanı sıra kimyasal gübre kullanımının azaltılmasını hedefliyor. Organik atıklarla beslenen solucanlar aynı zamanda sıfır atık projesine de katkı sağlamış oluyor.

 

“5 MİLYON SOLUCANLA 40 TON GÜBRE ÜRETİLDİ”

Kaliforniya solucanından elde edilen gübrenin çalışmalarına devam edildiğine dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sefa Okutucu, “Elde ettiğimiz gübreyi Belediyemizin toprak iyileştirme çalışmalarında, tarımsal mücadelede ve ana geçim kaynağımız olan fındığın veriminin artırılmasında kullanacağız” dedi.

 

Daire Başkanı Okutucu şöyle devam etti:

“Yaklaşık 5 aydır üzerinde çalıştığımız solucan gübresi üretimi aşamasını tamamladık. Burada ürettiğimiz solucan gübreleri toprak iyileştirme, kimyasal gübrelemenin önüne geçme ve iklim değişikliği uyum şartlarını da oluşturarak biyolojik çalışmaları yürütebilmek adına yaptığımız bir çalışma. Gerek akademik çalışmalar gerekse saha çalışmalarıyla yaklaşık 5 milyon kadar Kaliforniya solucanından 40 ton gübre üretimi gerçekleştirdik. Bu gübreleri toprak iyileştirmede, Belediyemizin yeşil alanlarda kullanmasında ve Tarım Dairesi Başkanlığımızın tarımsal iyileştirme ve mücadelelerinde kullanılmasında sağlayacağız. Aynı zamanda ürettiğimiz solucan gübresini şehrimizin ana tarımsal faaliyeti olan fındığın verimini artırmak amacıyla kullanacağız. Teknik personelimizin üzerinde çalıştığı gübrelerin laboratuvar sonuçlarına göre asıl üretim tesisimize geçiş sağlayacağız. Bu çalışmamız ilk etapta deneme ve gözlem amaçlı yaptığımız bir çalışma.”

 

SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübre olan solucan gübresi, granül yapısı ile toprağın strüktürünü düzenleyip su tutma kapasitesini yükseltme özelliğini taşıyor. Bünyesinde bulundurduğu bakteriler, topraktaki zararlı bakteriler ile rekabet ederek bitki direncini arttıran solucan gübresi, organik bir gübre olması nedeniyle de toprak pH seviyesini düzenliyor. Bu nedenlerle gübrenin toprak üzerindeki olumlu etkisi uzun vadeli oluyor.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BÜYÜKŞEHİRDEN, ORGANİK, SOLUCAN, GÜBRESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı