BÜYÜKŞEHİRİN 460 DÖNÜM FINDIK BAHÇESİ VAR
Haber
16 Ağustos 2022 - Salı 21:48 Bu haber 2318 kez okundu
 
BÜYÜKŞEHİRİN 460 DÖNÜM FINDIK BAHÇESİ VAR
Fındık Haberi
BÜYÜKŞEHİRİN 460 DÖNÜM FINDIK BAHÇESİ VAR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi’nde alınan verim bahçe sahiplerinin projeye ilgisini arttırdı. Bu yıl bahçe sahiplerinden kiralanan yeni bahçelerle 460 dönüme ulaşan FINVER bahçelerinde fındık hasatı başladı.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, göreve başladığı günden itibaren klasik belediyeciliğin dışına çıkarak faaliyete geçirdiği farklı çalışma metotları ile üreticilerin yüzü gülmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ordu’nun en önemli tarım ürünü olan ve Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip olduğu fındıkta birim alandan daha fazla ürün almak için Başkan Güler tarafından başlatılan ve Büyükşehir Belediyesi’nin tarım şirketi ORTAR A.Ş. tarafından yürütülen Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi kapsamında üreticilerden 5 yıllık süre için kiralanan fındık bahçelerinde hasat başladı.

 

Üreticilerin bahçelerinin 5 yıllığına kiralanmak suretiyle uygulanan FINVER projesiyle birlikte, miras ve çoklu hisse yoluyla bölündüğü için ekonomik olarak küçülerek bakımsız kalan bahçeler ile il dışında yaşayanların geride bıraktığı bahçeler, kiralama yöntemiyle ekonomiye kazandırıldı.

 

İLK HASAT YAPILDI

İki yıl önce başlanan projede bu yıl kiralanan yeni bahçelerle birlikte 460 dönüme ulaşan FINVER bahçelerinde 2022 yılının ilk hasatıda gerçekleştirildi. Altınordu ilçesine bağlı Nizamettin Mahallesinde bulunan FINVER bahçesinde yapılan yılın ilk hasatına Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz ve ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser de katıldı.

 

GENEL SEKRETER İNAN, İŞÇİLERLE BİRLİKTE FINDIK TOPLADI

Büyükşehir Belediyesi’nin bir diğer projesi olan ‘Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın’ uygulaması kapsamında FINVER bahçesinde bir araya gelen yerli işçiler tarafından gerçekleştirilen sezonun ilk hasatına katılan Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan’da işçilerle birlikte fındık topladı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BÜYÜKŞEHİRİN, 460, DÖNÜM, FINDIK, BAHÇESİ, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı