CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN UMUTLANDIRAN AÇIKLAMA
Haber
09 Mayıs 2022 - Pazartesi 23:52 Bu haber 2711 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN UMUTLANDIRAN AÇIKLAMA
Ekonomi Haberi
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN UMUTLANDIRAN AÇIKLAMA

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı. Gündemi değerlendiren Erdoğan, ayrıca müjde niteliğinde açıklamalarda yaptı.

 

Başkan Erdoğan açıklamasında, ''Hedeflerime ulaşmamıza bir el uzatımı mesafe kaldığı bu kritik aşamada vatandaşlarımızın hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Bilhassa dar gelirli insanlarımızın alım güçlerindeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alırken, diğer yandan da ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede yılbaşında asgari ücretten, işçi memur ve emekli maaşlarına kadar, geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz. Haziran ayı itibariyle başvuruları başlayacak Aile Destek Programı gibi yeni uygulamalarla da insanımızı sahipsiz bırakmıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

'FIRSATÇILIKTAN KAYNAKLANAN FİYAT ARTIŞLARI AHLAK MESELESİDİR'

Fırsatçılara tepki gösteren Başkan Erdoğan, “Enerji fiyatlarında 10 kata varan artışlar, ürün maliyetlerinde ciddi artışlara yol açıyor. Bununla birlikte bazı ürünlerdeki artışlar, ne enerji, ne döviz kuruyla izah edilecek seviyelerdedir. Aç gözlülükten, fırsatçılıktan kaynaklanan fiyat artışları hukuk değil, ahlak meselesidir.” açıklamasını yaptı.

 

ERDOĞAN, KONUT ALIM-SATIMINI KOLAYLAŞTIRACAK 3 YENİ PAKET AÇIKLADI

Konut finansmanı için 3 ayrı paketin hizmete sunulacağını belirten Erdoğan, "Kısa vadede konut satışını artırmayı hedefliyoruz. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz." dedi.

 

Erdoğan ayrıca, döviz hesaplarının veya fiziki altınların Merkez Bankası'na satılarak alınacak konutlar için ise 0,89 faizle kredi verileceğini söyledi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN'DAN, UMUTLANDIRAN, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı