DOKTOR YILMAZ UYARDI: ZATÜRREYİ KOVİTLE KARIŞTIRMAYIN
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 00:35 Bu haber 1556 kez okundu
 
DOKTOR YILMAZ UYARDI: ZATÜRREYİ KOVİTLE KARIŞTIRMAYIN
Sağlık Haberi
DOKTOR YILMAZ UYARDI: ZATÜRREYİ KOVİTLE KARIŞTIRMAYIN

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz “Zatürre belirtileri, üst solunum enfeksiyonu, koronavirüs belirtileri ve griple çok sık karıştırılabilir.” diyerek uyarılarda bulundu.

 

Medical Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz, zatürre hastalığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Doktor Yılmaz, zatürreden korunmak için aşı olunması gerektiğini söyledi.

 

Zatürrenin belirtileriyle ilgili bilgi veren Doktor Huri Özkan Yılmaz, “En önemli belirtileri arasında, yüksek ateş, öksürük ve şiddetli göğüs ağrısı olan pnömoni ya da yaygın bilinen adıyla zatürre, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihap içeren bir sıvı ile dolmasıdır. Virüsler, bakteriler ve nadir olarak mantar enfeksiyonlarının akciğerlere ulaşmasıyla oluşan zatürre oldukça bulaşıcıdır. Hastalık her yaşta görülebilir ancak 2 yaş altı çocuklarda, bağışıklık sistemi çok zayıf kişilerde ve 65 yaş üstü kişilerde daha tehlikeli olabilmektedir.

 

Zatürre aşısı olunabilir

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 100 kişiden 1-2’sinin zatürreye yakalandığını söyleyen Dr. Huri Özkan Yılmaz, “Zatürre belirtileri, üst solunum enfeksiyonu, koronavirüs belirtileri ve griple çok sık karıştırılabilir. Bu da hastalığın ilerlemesine ve tedavinin gecikmesine yol açabilir. Dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 7 kadarının zatürre nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Özellikle KOAH, diyabet, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlar, küçük çocuklar, hamileler ve yaşlıların zatürreden korunmak için zatürre aşısı olması için doktora başvurmaları önerilmektedir."

 

“Bilinçsiz antibiyotik kullanmak hastalığı ağırlaştırabilir”

Bilinçsiz antibiyotik kullanmanın zararlarına değinen Dr. Özkan, "Özellikle burun ve ağıza dokunulduktan sonra ve yiyecekleri kullanmadan önce eller düzenli ve iyice yıkanmalıdır. Öksürme ve hapşırma sonrası kullanılan mendil atılmalı ve mümkünse eller yıkanmalıdır. Bardak veya mutfak eşyaları başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Sigara, alkol vb. bağışıklık sistemini baskılayan ve güçsüz düşüren alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Kesinlikle doktora gitmeden eş-dost önerisi ile ilaç kullanımından kaçınılması gerekir. Aşırı antibiyotik kullanımı ve uygun olmayan ilaçların seçilmesi, dirençli mikroorganizmaların gelişmesine ve dolayısıyla gerçek tedavinin başarısının azalmasına neden olabilir. Bu yüzden geçmeyen kuru öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş probleminiz varsa en kısa zamanda en yakın bir sağlık kurumuna başvurmalısınız."

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DOKTOR, YILMAZ, UYARDI:, ZATÜRREYİ, KOVİTLE, KARIŞTIRMAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı