DR. COŞKUN: BU MİLLİ SERVETİN ZİYAN OLMASI
Haber
13 Nisan 2021 - Salı 08:47 Bu haber 1834 kez okundu
 
DR. COŞKUN: BU MİLLİ SERVETİN ZİYAN OLMASI
Zor şartlarda muhafaza edilen BioNTech aşısının randevu alıp gitmeyenler nedeniyle ziyan olduğunu hatırlatan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, Bir kişinin bile gitmemesiyle aşının ziyan olması milli bir servetin ziyan olması demektir.” dedi.
Sağlık Haberi
DR. COŞKUN: BU MİLLİ SERVETİN ZİYAN OLMASI

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun’dan aşı uyarısı geldi. Eksi 70 derecede muhafaza edilen BioNTech aşısı olacakların randevusuna gitmemesi nedeniyle aşıların çöpe atıldığını söyleyen Dr. Coşkun, randevu alanların gitmemesi halimnde erken haber vermelerini istedi.

 

Pfizer'ın geliştirdiği BioNTech aşısı Sinovac'a göre daha eksi derecelerde muhafaza edildiğini söyleyen Coşkun, “Sinovac aşısın normal buzdolabında muhafaza edilebildiği halde BioNTech eksi 70 derece dolaplarda saklanıp, randevu sayısına göre özel taşıma araçlarıyla aşı yapılacağı yere gidiyor. Dolayısıyla BioNTech dolaptan çıktıktan sonra hemen kullanılmalı. 6-8 saat arasında kullanıp tüketilmesi gerekiyor. Eğer bu aşıyı olmak için randevu alan olursa aşıların ziyan olma durumu söz konusu. Bu nedenle randevuya gidemeyecek olan kişinin hemen erkenden telefon açıp ben gelemeyeceğim deyip aşı sayısını sınırlandırmaları Aksi takdirde kişinin bile gitmemesiyle aşının ziyan olması milli bir servetin ziyan olması demektir.” şeklinde konuştu.

 

Yemek yapan hanımlardan örnek veren Dr. Coşkun, “Yemek yapan hanımlar çok iyi bilirler. Buzluktan donmuş bir şey çıkardığınız zaman onu eritince hemen yemek yapmanız lazım onu yemek yapmazsanız eriyince tekrar buzluğa kaldıramazsınız. Bozulur çünkü. İşte BioNTech aşısı da böyle yani eksi 70 derecede donmuş bir vaziyette. Onu çıkardıktan sonra artık mutlaka ve mutlaka kullanmanız lazım. Eğer kullanmazsanız o aşıyı bir daha tekrar eksi 70'e kaldıramazsınız. Çünkü bozulur imha etmeniz gerekir. Bu milli bir servettir. Buna herkesin bu şekilde bakması, özen göstermesi gerekir. Mutlaka ve mutlaka randevu alan vatandaşların mutlaka randevusuna sadık kalması gitmezse de gitmeyecekse erkenden hemen telefon açıp randevusunu iptal edilmesi gereken bu çok önemli.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DR., COŞKUN:, BU, MİLLİ, SERVETİN, ZİYAN, OLMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı