DR. COŞKUN'DAN UYARI: İHMAL EDİLİYOR
Haber
10 Şubat 2021 - Çarşamba 05:01 Bu haber 5547 kez okundu
 
DR. COŞKUN'DAN UYARI: İHMAL EDİLİYOR
Orduluların aşı olma konusunda ihmalkar davrandığını söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, Ordu’da her gün 5 bin kişi aşılama kapasitesi mevcut ilken, günde 1200’ler civarında aşılama olmaktadır.” dedi.
Sağlık Haberi
DR. COŞKUN'DAN UYARI: İHMAL EDİLİYOR

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, devam eden koronavirüs salgını ve aşılamada Ordu’daki son durum hakkında Orducu Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Şuandaki aşının mutasyona uğrayan aşıya karşı da etkili olduğunu söyleyen Coşkun, dedikodulara itibar edilmemesini istedi.

 

Ordu’da günde 5 bin kişilik aşılama kapasitesi olmasına rağmen, ancak aşılanan kişi sayısının bunun dörtte biri olduğunu söyleyen Dr. Coşkun, “Türkiye’de Covid-19 aşısı uygulamaları planlandığı takvim üzere devam etmekte ve bu günlerde 3 milyona yakın bir vatandaşımız aşılanmıştır. Ordu’muzda da bu günlerde yaklaşık 35-40 bin vatandaşımız kayıtlara göre aşılanmış görünmektedir. Vatandaşımızın aşılanma niyeti takdire şayan ama gayreti aynı oranda değil Maalesef. Ordu’da her gün 5000 kişi aşılama kapasitesi mevcut ilken, günde 1200’ler civarında aşılama olmaktadır.”

 

“AŞINIZI GECİKTİRMEYİN”

Aşı konusunda ihmal davranıldığını söyleyen Ordu Tabipler Odası Başkanı, “Birçok vatandaşımız hala nasıl aşı olacağını bilememektedir, randevu ile uğraşmak istememektedir veya son ana bırakma huyu ile aşı olmayı geciktirmektedir. Bu durum da aşılanma sayısında bir düşüş meydana getirmektedir. Bunu iki şekilde izah edebiliriz: vatandaş ihmalkar ya da vatandaş tam bilgilendirilmedi. Özetle tüm vatandaşlarımıza şunu söyleyeyim: aile hekimlerinize sorun, bu konuda onlardan yardım alın. Aşınızı geciktirmeden mutlaka olun.” diyerek uyardı..

 

“ÇİFT MASKE VE SİPERLİK KULLANIN”

Aşı olmaya gidecekleri de uyaran Dr. Coşkun, “Ülkemizdeki kullanılan aşı şu anda mutasyona da etkili. Dedikodulara kulak asmayın. Devletimize ve Sağlık Bakanlığımıza güvenin. Fakat aşı olsanız bile, maskeyi asla çıkarmayın, hatta aşı yaptırmaya giderken çift maske takın, ayrıca üstüne de siperlik kullanın. Unutmayın bir kişi aşıya giderken yanında ona refakat eden en az 2 kişi oluyor bu da aşı kuyruğunda bulaşmayı daha da artırabilir. Aile dışından Bir kişi ile kapalı ortamda her türlü önlem alınmış olarak en fazla 2 dakika konuşabilirsiniz, mesafeniz de 2 metre olmalı. Çünkü mutasyon virüs daha çabuk bulaşıyor. Temizlik ise asla ihmal etmemeniz gereken bir tedbirdir.” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DR., COŞKUN'DAN, UYARI:, İHMAL, EDİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı