DR. COŞKUN: NORMALLEŞME İÇİN 2 KRİTER ÖNEMLİ
Haber
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:45 Bu haber 1318 kez okundu
 
DR. COŞKUN: NORMALLEŞME İÇİN 2 KRİTER ÖNEMLİ
Normalleşme için 2 önemli kriter olduğunu söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, “Tam normalleşme için ise hiç ölüm görülmemesi ve toplumda bağışıklık oranının yine nüfusa göre 70’lere ulaşması gerekmektedir.” dedi.
Sağlık Haberi
DR. COŞKUN: NORMALLEŞME İÇİN 2 KRİTER ÖNEMLİ

Normalleşme ve aşı konusunda açıklamalarda bulunan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, Türkiye’nin aşılamada dünyada 10. sırada yer aldığını belirterek, nüfusun yüzde 15’in aşılandığını söyledi.

 

Pandemide Normalleşmeye adım atmada 2 kriterin önemli olduğunu belirten Coşkun, “Birincisi ölüm sayılarının azalması hatta sıfır olması. Diğeri ise aşılamanın ikinci dozda toplumun nüfusuna göre en az 30 seviyesine gelmesi, tam normalleşme için ise hiç ölüm görülmemesi ve toplumda bağışıklık oranının yine nüfusa göre 70’lere ulaşması gerekmektedir. Dünyada bütün ülkelerin sağlık politikaları bu yönde.”

 

Bu durumun ülkenin nüfusuna göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Dr. Coşkun, “Nüfusu ABD gibi kalabalık, bizim gibi orta kalabalık, Yunanistan - Hollanda gibi az kalabalık olan ülkeler var. Aşıya erişebilme başarısında nüfus yoğunluğu direk etken. Aşı üretebilmek direk etken. Söz Gelimi Almanya gibi orta kalabalık bir ülke aşı üreticisi olduğu halde , daha 25-30 gün öncesine kadar ikinci doz aşı yapma oranında bizden gerideydi ( biz 13 iken Almanya 11 idi. ). Son zamanlarda aşıya ulaşabildiler ve son 20 günde yaptıkları yoğun aşılama atağıyla bizi bugün geçtiler ( biz bugün ikinci doz oranında 15 iken, Almanya 23 ). Aşağıda en son bilgileri derleyerek yaptığım tablo iyi incelenirse, Ülkemizin aşı üreticisi konumda olmamasına rağmen, nüfusu nun Almanya  ile aynı, diğer tüm Avrupa ülkelerinden daha kalabalık olmasına rağmen, Aşı bulma ve ikinci doz aşı uygulamada başarılı olduğu söylenebilir. Başarıyı ülkenin konumu, özellikleri ve şartlara göre değerlendirmek gerekir. Örneğin Yunanistan nüfusu çok küçük, iki milyon ikinci doz aşı yapmış hemen 16’yı yakalamış, biz 12 milyon doz aşı yapmışız ama daha 15’deyiz.

 

ÇİFT MASKE+2 METRE MESAFE+ EL TEMİZLİĞİ

Maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini belirten Coşkun, “Dolayısıyla ülkemize ve aşı tedarik eden makamlarımıza haksızlık etmeden, tedbirlere aynı ölçüde sarılarak, toplumun öncelikli hedef olan ikinci dozda 30 aşılanmasını beklemeliyiz. Bu durumda ölüm sayıları çok azalacaktır. Bu aşamadan sonra 70’e ulaşmak daha kolay olacaktır. Yasaklar ve kapanma ile ne karar çıkarsa çıksın, ölümler yok denecek kadar azalmadan asla tedbirleri gevşetmemeliyiz. Çift Maske + 2 metre mesafe ve el temizliği hayatımızın bir parçası olmaya uzun süre devam etmeli.”

 

SMA HASTALIĞIYLA MÜCADELE

SMA hastalığının ortadan kaldırılması için önemli adımlar atıldığını söyleyen Tabip Odası Başkanı, “Bir sevindirici haber de Ordu Tabip Odası olarak, SMA hastalığının önce Ordu’muzda sonra Ülkemizde tamamen ortadan kaldırılması İçin başlattığımız çabalar, uğraşlar çok yakın zamanda meyvesini verecek inşaallah. Sağlık Bakanlığımız’ın çok yakın zamanda iki pilot ilde buna yönelik çalışma yapacağı haberini sevinçle aldık. Ordu Tabip odası olarak her zaman inşaallah güzel işler yapmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DR., COŞKUN:, NORMALLEŞME, İÇİN, 2, KRİTER, ÖNEMLİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı