DR. COŞKUN: Pİ VARYANTI PANDEMİYİ BİTİREBİLİR!
Haber
19 Ocak 2022 - Çarşamba 16:11 Bu haber 1869 kez okundu
 
DR. COŞKUN: Pİ VARYANTI PANDEMİYİ BİTİREBİLİR!
Sağlık Haberi
DR. COŞKUN: Pİ VARYANTI PANDEMİYİ BİTİREBİLİR!

Omicron’un hafif seyrinin cesaretlendirdiğini söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, bundan sonra beklenen varyantın adının Pi olacağını belirterek, “Pi varyantı olursa, onun karakteri pandemiyi bitirebilir veya uzatabilir!” dedi.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, Omicron varyantıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Omicron’un tüm dünyadaki daha hafif seyri, tüm dünyayı tedbirler konusunda cesaretlendirdiğini söyleyen Dr. Coşkun, izolasyon sürelerinin 7 hatta 5 günlere indiğini söyledi.

 

Rehavet konusunda uyarılarda bulunan Dr. Coşkun, “Ama bu gevşemede eğer hesap yanlış yapılmışsa, yeniden ölüm oranları artarsa, işte o zaman son dakikada gol yemiş gibi oluruz. O nedenle bütün insanların özellikle ülkemizde yaşayan insanların, izolasyon süresi yedi gün olmasına rağmen, sekizinci dokuzuncu onuncu günlerde de bulaştırıcılık olabileceğini düşünerek, her türlü önlemi almaları ve Pandemi bitmemiş gibi tedbirlere devam etmelerini önemsiyoruz.”

 

Omicron’un azda olsa 8, 9’uncu günde dahi bulaştırabileceğini belirten Coşkun, “Çünkü şu anda virüsün Omikron varyantı, bilindiği gibi hemen bulaştıktan iki veya üç gün sonra semptomlar ortaya çıkıyor, burada da semptomlarla ortaya çıkan kişide etrafa bulaştırma günleri: semptomların ortaya çıkmasından itibaren önceki iki gün ve semptomlardan sonraki ilk üç güne kadar çok yoğun, yani 90’ı bu öncesi ve sonrası toplam 5 günde bulaştırıcılık meydana getiriyor. Daha sonraki günlerde ise giderek azalıyor. Yedinci günde ise çok çok daha az bir seviyeye geliyor. Ama bu demek değildir ki sekizinci veya dokuzuncu günde de bulaştırıcılık olmayacak. Evet olacak ama çok çok daha az.”

 

“Bu durum da gösteriyor ki;  biz maske mesafe hijyen tedbirlerini henüz daha terk edemeyiz, ilave olarak aşılarımızı da eksiklerini tamamlatırsak, o zaman daha hazırlıklı olmuş oluruz.” diyen Coşkun, “Yani bu izolasyon sürelerindeki tedbirlerin gevşetilmesi azaltılmasında ki en büyük neden Omikron varyantının daha az ölümlere ve daha az yoğun bakım yatağı işgaline neden olmasıdır. Tabi toplumun çoğunun aşılanmış olması da bu da bir etken. Birde güncel hayatın sosyal hayatın devam etmesi gerekiyor bir şekilde. Özellikle hastanelerde çalışan personel için tekrar görevlerine dönmeleri isteniyor. Dolayısıyla bütün bunlar ele alındığında tüm dünya izolasyon süresini Omikron varyantının yumuşaklığından da faydalanarak kısaltmıştır.”

 

Bundan sonra olası varyant hakkında da konuşan Ordu Tabip Odası Başkanı Coşkun, “Bundan sonra bir varyant gelecekse Yunan alfabesine göre adı pi olur herhalde, 16. Harf çünkü. Dilerim ki bundan sonraki varyant belki de pi varyantı, Pandemiyi tamamen bitirecek düzeyde gelir. Pandemi bitmeden gevşeme yok! Hayatınız değerlidir!”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DR., COŞKUN:, Pİ, VARYANTI, PANDEMİYİ, BİTİREBİLİR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı