DR. KALYONCU'DAN DİKKAT ÇEKEN BEYİN TÜMÖRÜ AÇIKLAMASI
Haber
09 Haziran 2022 - Perşembe 16:32 Bu haber 3176 kez okundu
 
DR. KALYONCU'DAN DİKKAT ÇEKEN BEYİN TÜMÖRÜ AÇIKLAMASI
Sağlık Haberi
DR. KALYONCU'DAN DİKKAT ÇEKEN BEYİN TÜMÖRÜ AÇIKLAMASI

Ordu Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Niyazi Kalyoncu, “Beyin tümörleri çocuklarda en sık görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.” dedi.

 

Ordu Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Niyazi Kalyoncu, son dönemlerde sıklıkla görülmeye başlanan beyin tümörünün teşhisi ve tedavisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Beyin tümörünün belirtileri hakkında bilgi veren Dr. Kalyoncu, “Beyin tümörleri genellikle çok spesifik olmayan şikayetlerle ortaya çıkar. Beyin tümörü olan hastalarda baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, hafıza kaybı, kas seyirmesi, mide bulantısı, kusma, kollarda ve bacaklarda uyuşukluk, fokal nöbet, konuşma ve görme bozuklukları görülebilir. Beyin cerrahları tarafından erken teşhis edilmesi ve hastalığın ilerlemeden önce teşhis edilerek tedavi yönteminin erkenden planlanması önem teşkil etmektedir.”

 

Hastalığın teşhisinin çok önemli olduğunu belirten Dr. Niyazi Kalyoncu, “Beyin tomografisi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri tanının koyulmasında önemlidir. Beyin tümörleri iki ana başlık altında sınıflandırılabilirler; kötü huylu (malign) ve iyi huylu (benign). Tüm kanser türlerinin yaklaşık 40'ı sonunda beyine yayılmaktadır. Beyin tümörleri çocuklarda en sık görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.”

 

Erken teşhisin önemine vurgu yapan Kalyoncu, “Her kanser türünde olduğu gibi erken Tanı ve Tedavi ile hastanın hayatı ve yaşam kalitesi olumlu yönde etkilenir. Sağlıklı, radyasyon ve stresten uzak bir hayat yaşayarak beyin tümörü riskini azaltmak mümkündür. Özellikle ailesinden ötürü risk grubunda bulunanların düzenli kontrolleri aksatmaması ve olası teşhisi daha erkene alması yapılabilecekler arasında sayılabilir.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DR., KALYONCU'DAN, DİKKAT, ÇEKEN, BEYİN, TÜMÖRÜ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı