'FINDIK 40 LİRAYA ÇIKARSA KİMSE ŞAŞIRMASIN'
Haber
04 Şubat 2021 - Perşembe 20:48 Bu haber 13214 kez okundu
 
'FINDIK 40 LİRAYA ÇIKARSA KİMSE ŞAŞIRMASIN'
Fındık fiyatlarının 21 liraya düşmesi üzerine Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 21 liraya satacağıma kavurur yerim diyerek başlattığı akım büyüyerek devam ediyor. Şensoy ayrıca, “Fındık 40 liraya çıkarsa şaşırmayın” diyor.
Fındık Haberi
'FINDIK 40 LİRAYA ÇIKARSA KİMSE ŞAŞIRMASIN'

Sezon içerisinde 26-27 liraya kadar yükselen fındık fiyatları, son günlerde Ordu’da serbest piyasada 21 liraya kadar geriledi. Üreticilerin büyük tepkisine neden olan bu duruma karşı Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, sosyal medyada ‘21 Liraya fındık satacağıma kavurur yerim diyerek başlattığı akım büyüyerek devam ediyor.

 

Başta Ordu olmak üzere fındık üretimi yapılan illerde yayılan akıma katılanlar, evlerinde kırıp, kavurup yedikleri fındıkların fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak akıma katılıp akıma katılıyorlar. Böylelikle Şensoy’un düşen fiyatlara gösterdiği tepkiye destek veriyorlar.

 

FINDIK YEME AKIMI YAYILIYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Avrupalı fındık yemekten vaz mı geçti de fiyatları düşürüyorlar? Çikolatanın olmazsa olmazı olan bir ürünün fiyatı 21 liraya kadar düşüyorsa, burada art niyet vardır, üreticiyi yok sayma vardır. 21 liraya fındık satacağıma yiyorum. Bu benim verdiğim bir tepkidir. Bu tepki farkındalığı sağladı ve üreticilerimiz de fındıklarını yemeye başladı. Şimdi üreticimiz de bu fiyatlara fındık satmak yerine yemeyi tercih ediyor. 21 liraya elin oğluna fındık yedireceğime, kavurur kavurur yerim. Bu fiyatlar üreticiyi aşağılamaktan başka bir şey değildir. Fındığı Hans yiyeceğine, Hasan kardeşim yesin.”

 

OYUNLAR OYNANMAYA BAŞLANDI

Fındık baronların daha sezon bitmeden spekülatörlerini devreye soktuklarını söyleyen Şensoy, “Daha karanfil sayımı için çok erkenken, yine birileri, ‘karanfil miktarının çok yüksek olduğunu ve gelecek sene fındık rekoltesinin yüksek olacağını söylüyorlar. Amaçları, spekülasyon yapıp, 21 liraya kadar düşen fiyatları meşru göstermek. Böylece üreticilerin tepkisini ortadan kaldırmak. Şimdi karanfil sayılmaz. Fındığın başına daha ne geleceği belli değil. Don var, kuraklık var, bir sürü ihtimal varken, fındıkta karanfil açıklayarak, fiyat üzerinde hep yaptıkları gibi baskı yapıyorlar.”

 

Ocak ayında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde fındık üzerine yapılan toplantıya dikkat çeken Şensoy, “On Dokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde fındıkta uzman profesörlerin katıldığı toplantıda Ocak ve Şubat ayında gerçekleşen çiçeklenmenin Kuraklığın baş gösterdiği bu yıl erkek çiçeklenmenin erken gerçekleştirdiği, dişi çiçeklenmenin henüz meydana gelmediği, önümüzdeki sezonda 450 bin ton rekolte beklendiği belirtildi. Koskoca profesörlerin söyledikleri ilgi görmüyor ama iki tane spekülatörün sözü büyük ilgi görüyor.”

 

FINDIK 40 LİRAYI BULURSA ŞAŞIRMAYIN

Fındık üreticisine çok dikkatli olması konusunda uyarıda bulunan ve fındık üzerinde oynanan oyunlara gelmemelerini isteyen Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “bu yıl fındık fiyatı 30 lira, hatta 40 liraya çıkarsa kimse şaşırmasın” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'FINDIK, 40, LİRAYA, ÇIKARSA, KİMSE, ŞAŞIRMASIN',
Yorumlar
Haber Yazılımı