'FINDIK DESTEĞİ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE ARTIRILMALI'
Haber
27 Ocak 2022 - Perşembe 23:52 Bu haber 1822 kez okundu
 
'FINDIK DESTEĞİ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE ARTIRILMALI'
Fındık Haberi
'FINDIK DESTEĞİ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE ARTIRILMALI'

170 lira olan fındıkta alan bazlı destek ödeme miktarının artırılmasını isteyen Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, “Doğrudan gelir desteği asgari ücret düzeyinde artırılmalıdır” dedi.

 

Fındıkta 8 yıldır artırılmayan 170 TL’lik alan bazlı destek ödemelerin artırılmasına yönelik talepler devam ediyor. Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın’da alan bazlı destek ödeme miktarlarının artırılmasını istedi.

 

Artan maliyetlerle üreticinin üretemez hale geldiğini söyleyen Başkan Aydın, “Hepimizin bildiği üzere doğrudan gelir desteği 8 yıldır 170 TL’dir ve tek kuruş artırılmamıştır. Dolayısı ile enflasyonun ve asgari ücretin karşısında aldığımız gelir desteği erimiştir. Sekiz yıl önce asgari ücret yaklaşık 846 TL şimdi 4250 TL, Azotlu gübrenin sekiz yıl önce ki ton fiyatı yaklaşık 870 TL şimdi ise 8500 TL,  Mazot litre fiyatı yaklaşık 3.70 lira şimdi ise 14.5 lira olduğunu düşünürsek çiftçi nasıl gübre atsın nasıl üretsin?”

 

Doğrudan gelir desteğinin artırılmasını isteyen Aydın, “Her zaman söylediğimiz gibi tekrar söylüyorum çiftçi üretmez ise biz kaybederiz. Biz kaybedersek ülke kaybeder.. Bunların hepsini Göz önünde bulundurarak Doğrudan gelir desteği Asgari ücret düzeyinde artırılmalıdır. Yetkililerin bu konuyu görmezden gelmeleri çiftçiyi küstürür ve üretimin düşmesine doğrudan sebep olur, bu sorunun hızlı bir şekilde çözüme kavuşması gerekmektedir ve çiftçi sahipsiz, yetim bırakılmamalıdır.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'FINDIK, DESTEĞİ, ASGARİ, ÜCRET, DÜZEYİNDE, ARTIRILMALI',
Yorumlar
Haber Yazılımı