'FINDIK FİYATI 50 LİRANIN ÜZERİNDE OLMALI'
Haber
23 Haziran 2022 - Perşembe 17:03 Bu haber 2934 kez okundu
 
'FINDIK FİYATI 50 LİRANIN ÜZERİNDE OLMALI'
Fındık Haberi
'FINDIK FİYATI 50 LİRANIN ÜZERİNDE OLMALI'

Bahçeye giren fındık üreticileri, açıklanacak taban fiyatı merakla bekliyor. Bu yıl 650 bin ton rekolte bekleyen ziraat odası başkanları, fiyatın 50 liranın altında olmamasını istediler.

 

Dünya fındık ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Karadeniz illerimizde üretici, bahçelerde hasat hazırlıklarına başladı. Üretici, bir taraftan da açıklanacak taban fiyatı bekliyor. Girdi maliyetlerinin arttığını belirten fındık üreticileri, fiyatın 50 liranın altında olmamasını ve hasattan önce açıklanmasını istedi.

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 90’ının ihraç edildiğini, fiyatın bu yüzden dolar üzerinden açıklanması gerektiğini belirtti. Akça, “Her sene fiyat ne olacak, diye tartışıyoruz. Dolar üzerinden bir fiyat açıklanırsa bu tartışmalar da son bulur. Çünkü üretilen fındığın yüzde 90’ı ihraç ediliyor, bu rakamlarla da teyitli. Bu yıl 3.5 dolar yani 54 lira fiyat verilmeli” dedi.

 

Maliyetin esas dayanağının rekolte olduğunu da ifade eden Akça, “Resmi rekolte henüz oluşmadı. Resmi rakamlar temmuz ayında açıklanacak ama bizim öngörümüz 600-650 bin ton civarında. Girdilere baktığımızda yüzde 100’ün üzerinde bir artış var. Rekoltede geçen seneye göre bir düşüş bekliyoruz. Bazı bölgelerde zirai donla karşı karşıya kaldık, buralarda yüzde 40 civarı düşüş var ama bazı yerlerde de yüzde 15 gibi artış bekliyoruz” diye konuştu.

 

GİRDİ MALİYETLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINMALI

Önceki gün açıklanan tarımsal girdi fiyat endeksini de değerlendiren Atakan Akça, şöyle devam etti: “Artışları biz görüyoruz. Altınordu Ziraat Odası olarak bizim kendi işletmemiz var. Geçen yıl 2 bin 500 liraya sattığımız 26 Azot Gübre, bugün 7 bin civarında. 120 liraya sattığımız ilaç, 200 lira oldu. Açıklanan rakamlar gerçeğe yakın. O yüzden fındıkta açıklanacak fiyat da girdi maliyetleri göz önüne alınarak üreticiyi sıkıntıya sokmayacak şekilde, üretimde aksamaya neden olmayacak şekilde açıklanmalı. Çay ve buğdayda açıklanan fiyatlar beklentiyi karşıladı, üretici fındıkta da iyi fiyat beklentisi içine girdi.”

 

Pandeminin verdiği katkıyla bahçelerde bakımların yapılabildiğini de belirten Akça, Ferrero ürünlerinde çıkan Salmonella virüsüyle ilgili de şöyle konuştu: “Avrupa’da üretilen Kinder yumurta ürünlerinde bu virüs çıktı. Küçük çocuklarda ölüme bile neden olabiliyor, çok sıkıntılı bir durum. Ülkemizde de Manisa’da üretimi yapılıyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de sorun çıkmadı. Yetkililer sürekli denetliyor” dedi.

 

FİYAT 50 LİRANIN ÜZERİNDE OLMALI

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan da fındıkta maliyetlerin neredeyse 3 katına çıktığını belirterek, 50 liranın üstünde bir fiyatın açıklanması gerektiğini ifade etti.

 

Soydan şöyle devam etti: “Üreticilerin tek düşündüğü fındık fiyatının ne olacağı. Üretici mağdur olmamak ve kazanç sağlamak istiyor. Mevcut fiyatlar üreticilerimiz için yeterli değil. TMO’nun hasattan önce fiyatı açıklayıp, üreticimizi rahatlatması lazım. Geçen sene fındık fiyatları 26 liraydı. Şu an TMO, 2021 ürününü 44 liraya satıyor. Demek ki 2021 yılı fındığımız 40 liranın üzerinde yapıyor. Ancak 2022 fındığımız için en az 3 dolar baz alınmalı. Çünkü 2022 yılı fındığının artan maliyetler karşısında daha yüksek bir fiyatla satılması gerekiyor. 3 dolar bugün 52 lira civarında. Bir maliyet ve rekolte çalışmaları yapılacak. Beklentimiz 50 liranın üzerinde bir taban fiyatın oluşması. 3-3.5 dolar açıklanacak bir taban fiyat, üreticiye de nefes aldırır. Çünkü üreticilerimizin maliyetleri çok arttı. Geçen yıla göre neredeyse maliyetler 3 katına çıktı. Üreticilerimizin üretime devam edebilmesi için bu yıl açıklanacak olan taban fiyat ve serbest piyasada oluşacak olan rakam çok önemli.”

 

Soydan serbest piyasanın da yeni hasat sezonunda 50 liranın altında fındık almamasını da istedi. Kaynak: Aydınlık Gazetesi

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'FINDIK, FİYATI, 50, LİRANIN, ÜZERİNDE, OLMALI',
Yorumlar
Haber Yazılımı