'FINDIK FİYATI KISA VADEDE TMO'YU GEÇECEK'
Haber
13 Ekim 2021 - Çarşamba 10:39 Bu haber 31154 kez okundu
 
'FINDIK FİYATI KISA VADEDE TMO'YU GEÇECEK'
İhracatçının eninde sonunda TMO’nun kapısına dayanacağını söyleyen Fındık tüccarı Yılmaz Bindaş, “Benim tahminim kısa vadede serbest piyasada 50 randıman fındık arz/talep etkisiyle TMO fiyatlarını yakalayacak, hatta geçecektir” dedi.
Fındık Haberi
'FINDIK FİYATI KISA VADEDE TMO'YU GEÇECEK'

Ordu’nun Altınordu ilçesinde Bindaş Fındık’ın sahibi Yılmaz Bindaş, fındık piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hava şartları nedeniyle sezonun Ekim ayı ortalarına kadar sarktığını söyleyen Bindaş, fındık fiyatlarındaki yükselişin devam edeceği beklentisi içinde olduğunu da söyledi.

 

Sezonun ilk dönemlerinde kıyı kesim üreticileri hasadını erken tamamlayarak fındığı hızla pazara indirdiğini söyleyen Bindaş, “Alt kesimlerde erken hasat ve geçen dönemki kuraklık nedeniyle randımanlar iyi gelmedi. İhracatçı istediği kaliteyi yakalayamayınca fiyatlarda biraz serin davrandı ve hızlı arz etkisiyle fiyatlar 50 randımanda 23’lere kadar indi. Ekim ortalarına yaklaştığımız bu günlerde ise orta ve üst kesimden gelen fındıklar biraz işçi bulamama birazda havaların etkisiyle iyice olgunlaştıktan sonra hasat edilebildi haliyle randıman yükseldi ve kalite iyileşti. Üreticinin fındığı pazara ulaştırması mevsim şartları nedeniyle de doğal olarak kontrollü olmuş oldu. Düşen fiyatlar arzın azalması ve kaliteli ürün ve en büyük etken TMO faktörü sebebiyle geri dönüşe geçti. Tabi ki bu arada Türk lirasındaki değer kaybını da göz ardı etmemek lazım.”

 

“İHRACATÇI TMO’YA MUHTAÇ”

Fındık fiyatlarının TMO’yu yakalayacağını söyleyen fındık tüccarı Bindaş, “Hali hazırda Eylül ayı itibariyle ihracat rakamı 30 bin ton iç fındık, iç tüketim yaklaşık 10 bin ton kabuklu fındık, TMO’dan alınan randevular 80 bin ton kabuklu fındığı işaret ediyor. Yani fındık hızla piyasadan çekiliyor. İhracat için ortalama 600 bin ton, iç tüketimde 110 bin ton kabuklu fındığa ihtiyaç var. Hesap ortada ihracatçı eninde sonunda TMO’nun kapısına dayanacak. Nasıl hesap yapılırsa yapılsın benim tahminim kısa vadede serbest piyasada 50 randıman fındık arz/talep etkisiyle TMO fiyatlarını yakalayacak hatta geçecektir. Geçen seneki veriler sizi aldatmasın geçen sene TMO fiyatları serbest piyasanın altında kalmış idi.”

 

“TÜCCAR ÜRETİCİNİN DÜŞMANI DEĞİL”

Üreticinin tüccarları düşmanları gibi görmemesini isteyen Bindaş, “Üreticilerimize çileli geçen bu hasat mevsiminde alınteri fındıklarını malından bıkmış gibi biran önce elden çıkarmamalarını tavsiye ediyorum. Tüccar düşmanlarına da bir söz söylemeden geçemeyeceğim. Bizim için fındığın ucuz olması veya pahalı olması fark etmiyor. Yüksek fiyattan alırsak ona göre satıyoruz. Üretici ne kadar iyi fiyata satabilirse bizde o kadar işlem yaparız yani bizde kazanırız.”

 

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'FINDIK, FİYATI, KISA, VADEDE, TMO'YU, GEÇECEK',
Yorumlar
Haber Yazılımı