FINDIK İHRACATÇILARINDAN FİYAT SAVUNMASI GELDİ
Haber
30 Eylül 2022 - Cuma 13:46 Bu haber 2708 kez okundu
 
FINDIK İHRACATÇILARINDAN FİYAT SAVUNMASI GELDİ
Fındık Haberi
FINDIK İHRACATÇILARINDAN FİYAT SAVUNMASI GELDİ

Fındığın en büyük alıcısına karşı başlatılan karalama kampanyasının karşısında olacaklarını söyleyen İFMİB Başkanı Muzaffer Taviloğlu, Türkiye’nin dünyada 15 yıl içinde fındık üretimindeki payının yüzde 50’ye gerileyeceğini savundu.

 

Bu sezon TMO’nun 52 liralık taban fiyatına rağmen serbest piyasada fındık fiyatının 44 lirada kalmasıyla başlayan tartışmalar büyüyerek devam ediyor. Başta Ferrero olmak üzere piyasadaki büyük alıcılara yönelik tekel oluşturma suçlamaları sonrasında İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Taviloğlu’ndan açıklama geldi.

 

“İhracatımızda ithal girdi olmadan en büyük paya sahip milli ve stratejik tarım ürünümüz olan fındık piyasasında son 1 aydır yaşananlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği basın açıklamasıdır” denerek Birlikten yapılan açıklamada şöyle denildi;

 

Fındığın yeni coğrafyalardaki dikim alanları son 10 senede yaklaşık 3 misli artmıştır ve son süratle de artmaya devam etmektedir. Nitekim ülkemizin dünya fındık üretimindeki payı 85 seviyelerinden 70'lere kadar gerilemiştir. Yapılan projeksiyonlarda bu oranın önümüzdeki 15 sene içerisinde 50 seviyesine kadar gerileyeceği öngörülmektedir.

 

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak bilhassa dünyadaki Türk fındığı hakimiyetinin bıçak sırtında olan bu döneminde fındığın en büyük alıcısı ve üyelerimize karşı haksız, ticari ve hukuki normlarla bağdaşmayıp hangi yönden düşünülürse düşünülsün hiçbir mantığı bulunmayan bu karalama kampanyasının karşısında olacağımızı, Bu karalamadan esas zarar görecek olanın fındık üreticisi ve netice olarak memleketimiz olacağını kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: FINDIK, İHRACATÇILARINDAN, FİYAT, SAVUNMASI, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı