'FINDIK ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA!'
Haber
14 Ocak 2022 - Cuma 10:25 Bu haber 3008 kez okundu
 
'FINDIK ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA!'
Fındık Haberi
'FINDIK ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA!'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, “Üreticilerimiz tarlasında, bahçesinde atacak olduğu dönemde artan gübre, ilaç ve girdi fiyatları karşısında kışlık bakımlarını yeterli seviyede yapamamışlardır” dedi.

 

Ordu Ziraat Odaları Başkanları Altınordu Ziraat Odası’nda bir araya gelerek, fındıkta girdi maliyetlerindeki artış konusunda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan yaptı.

 

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Soydan, “Hepinizin bildiği gibi dünyada fındık denince akla gelen ilk ülke Türkiye‘dir. Çünkü dünya fındık üretiminin yüzde 70’i ülkemiz de üretilmekte, Dünya fındık talebinin yüzde 87’sini tek başına Türkiye karşılamakta olup ülkemize 2 milyar doların üzerinde döviz girdisi sağlamaktadır. Ordu İlimiz Türkiye fındık üretiminin 227 bin hektarda ortalama 200 bin ton üretimle 127 bin kayıtlı üreticisi ile Ülkemiz fındığının üçte birini üretmektedir. Fındık dışında bu kadar fazla ihracat yaptığımız başka bir tarım ürününe sahip olmadığımızı da burada belirtmek isteriz. Bu kadar önemli bir üründe yeri doldurulamaz bir konumda bulunmamızı kim sağlıyor diye baktığımızda Bölgemizdeki 500 bin fındık üreticisi aileyi görüyoruz.

 

Fındık, Ordu ilimizde, sadece fındık üreticisini değil, işçisinden nakliyesine, fındık işleyeninden, ticaretine on binlerce kişinin ve ailenin de en önemli geçim kaynağıdır. Ordu İlimiz insanının işi de aşı da fındıktır. İlimizde hayat, fındık üzerine kurulmuştur. Herkes fındıkla yatıp, fındıkla kalkmaktadır. Buna rağmen bu kadar değerli ürünü üretiyoruz ama bir türlü fiyatını biz belirleyemiyoruz. Hasattan sonra serbest piyasa fiyat istikrarsızlığı ve bir de Fındıkta bakım işleri düzenli olarak hasattan sonra Eylül ayından itibaren başlamaktadır. Üreticilerimizin tarlasında, bahçesinde atacak olduğu dönemde artan gübre, ilaç ve girdi fiyatları karşısında kışlık bakımlarını yeterli seviyede yapamamışlardır” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'FINDIK, ÜRETİCİSİ, ZOR, DURUMDA!',
Yorumlar
Haber Yazılımı