FINDIK ÜRETİCİSİNE KRİTİK UYARI!
Haber
11 Şubat 2021 - Perşembe 07:50 Bu haber 5905 kez okundu
 
FINDIK ÜRETİCİSİNE KRİTİK UYARI!
Erken yaprak açan fındıkların, önümüzdeki günlerde beklenen soğuk havalardan olumsuz etkilenmesini karşın tarım sigortası yaptırılması konusunda uyaran Giresun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, “Fındığı sigortalatmak için son tarih 11 Mart.” denildi.
Fındık Haberi
FINDIK ÜRETİCİSİNE KRİTİK UYARI!

Bölgede bu yıl sıcaklık iklim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu da bölgenin tek geçim kaynağı olan fındığın erken uyanmasına sebep oldu. Önümüzdeki günlerde havanın ani soğuması ile don riski yani fındığın zarar görme ihtimali arttı.

 

Bu duruma dikkat çeken Giresun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bu riski teminat altına almanın tek ve garantili yolu sigorta yaptırmak olduğunu belirtti.

 

Kivide tarım sigortası için son tarih olduğunu hatırlatan Giresun Tarım Müdürlüğü, “Fındığı sigortalatmak için son tarih 11 Mart 2021 olup, diğer tarımsal ürünlere de sigorta yapılmaktadır. Sera sigortasında;  Seranın örtü malzemesi, konstrüksiyon (iskelet) kıymetlerinin doğrudan bir zarara uğraması sonucu enkazın sökülmesi, kaldırılması, temizlenmesi ve taşınma masrafları paket halinde sigorta kapsamına alınmıştır.”

 

Sigortadan yaralanabilmek için kayıtların güncellenmesi gerektiği belirtilen müdürlük açıklamasında, “Su ürünleri hayat sigortasında;  Kafesler / Havuzlar arası balık aktarımları nedeniyle meydana gelen ölümler ve fiziksel kayıplar teminat kapsamına alınmıştır. Devlet prim desteği; 3205 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında belirlenen riskler için tüm branşlarda, sigorta primi tutarının 50'si oranında uygulanacaktır. Üreticilerin, tarım sigortası prim desteğinden yararlanabilmesi için, Bakanlığımızın kayıt sistemlerine kayıtlı olması veya güncellenmesi gereken ürünler için bu kaydını her yıl güncellemesi gerekmektedir.”

 

Giresun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

 

TARSİM kullanıcılarının Dijital Tarım Pazarına (DİTAP) üye olmaları durumunda; "Bitkisel Ürün Sigortası ve Ağaç/Fidan Sigortası" poliçelerinde geçerli olmak üzere "Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sisteminde kayıtlı üreticilere toplam poliçe primi üzerinden 5, DİTAP üzerinden sözleşme yapmış olmaları durumunda ise ilave 5 olmak üzere toplamda 10 prim indirimi uygulanmaktadır.

 

Kayıtlarını güncellemiş olan üreticiler Devlet Destekli Tarım Sigortası yaptırmak için tarım sigortaları alanında faaliyet gösteren sigorta şirketlerine ve acentelerine başvurup sigortalarını yaptırabilirler.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: FINDIK, ÜRETİCİSİNE, KRİTİK, UYARI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı