FINDIKTA REKOLTEDEN SONRA GÖZLER FİYATA ÇEVRİLDİ
Haber
17 Temmuz 2022 - Pazar 15:13 Bu haber 26422 kez okundu
 
FINDIKTA REKOLTEDEN SONRA GÖZLER FİYATA ÇEVRİLDİ
Fındık Haberi
FINDIKTA REKOLTEDEN SONRA GÖZLER FİYATA ÇEVRİLDİ

Fındıkta rekolte tespit komisyonunun yaptığı çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte ülke geneli için 730 bin, Ordu için ise 230 bin ton rekolte beklendiği öğrenilirken, şimdi bütün gözler açıklanacak fındık fiyatına çevrildi.

 

Fındık yetiştirilen bölgelerde kurulan komisyon tarafından yapılan rekolte tespit çalışmaları tamamlanıp Tarım ve Orman Bakanlığına gönderildi. Gelen bilgiler remi bir açıklama olmamakla 730 bin ton fındık rekoltesi beklendiği şeklinde.

 

Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmada 167 bin 335 ton fındık rekoltesi açıklanan Ordu’da bu sene ise Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’nın verdiği bilgiye göre 70 bin artarak 230 bin ton olarak bekleniyor.

 

Rekoltenin belli olmasıyla birlikte gözler açıklanacak fındık fiyatına çevrildi. Geçtiğimiz yıl TMO’nun alım fiyatını 26,50 TL olarak açıklamasının ardından bu sene fındık üretimi yapılan üreticiler tarafından artan maliyetler ve oluşan enflasyona göre bir fiyat artışı bekleniyor.

 

AÇIKLAMAYI ERDOĞAN YAPACAK

Fındık fiyatını Ağustos ayının ilk günlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Fiyatın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak olması üreticileri umutlandırdı. Gelen bilgilerde bu beklentiyi karşılayacağı şeklinde. Kulislerde fındık fiyatının 50 TL’nin altında olmayacağı, 53 ila 55 TL arasında açıklanacağı, üstü bir fiyat olursa da sürpriz olmayacağı şeklinde.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: FINDIKTA, REKOLTEDEN, SONRA, GÖZLER, FİYATA, ÇEVRİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı