GÜBRE VURDU OCAK DİBİ KAZDI
Haber
31 Mart 2021 - Çarşamba 06:13 Bu haber 3454 kez okundu
 
GÜBRE VURDU OCAK DİBİ KAZDI
Ulubey Akpınar Mahallesi’nde fındık bahçesini inceleyen Vali Tuncay Sonel, örnek bahçede bizzat kendisi fındık ocaklarına kimi zaman eliyle gübre attı, kimi zaman da eline kazma aletini alarak, toprağın üst yüzeyini çapaladı.
Fındık Haberi
GÜBRE VURDU OCAK DİBİ KAZDI

Vali Tuncay Sonel, "Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun" projesi kapsamında oluşturulan Akpınar Mahallesinde İbrahim Yeşilkaş’a ait örnek bahçeyi ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

 

"Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun” Projesi Uygulamasını Yerinde İnceledi

Vali Sonel, fındık üretiminde verimi ve kaliteyi arttırmaya yönelik projelerden birisi olan “Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun” projesinin birinci  kısmında yer alan  bahçelerden toprak tahlili alınması, bu tahlil sonuçlarına göre gübreleme ve çapalama çalışmalarının örnek  bahçelerde uygulanması işlemini yerinde gördü.

 

Fındık Ocaklarına Gübre Attı, Çapalama Yaptı

Proje kapsamında oluşturulan örnek bahçede bizzat kendisi fındık ocaklarına kimi zaman eliyle gübre attı, kimi zaman da eline kazma aletini alarak, toprağı havalandırmak amacıyla toprağın üst yüzeyinin kazılması, çapalanması işlemini gerçekleştirdi.

 

Fındık Kozalak Akarına Dikkat Çekti

Fındık bahçelerinin özel bir zararlısı olan fındık kozalak akarına da değinen Vali Tuncay Sonel, “Yöremizde çiftçilerimiz, yöre insanımız çok iyi bilir. Gözle görülemeyecek kadar küçük, meyve veya sürgün gözlerine girerek onların şişkinleşip kozalak şeklini almalarına sebep olur” diyerek, fındık dallarında oluşan kozalakları topladı ve kozalakları elle toplamak suretiyle yapılan mücadele ile kimyasalların yaratacağı olumsuzluklarda ortadan kaldırılmış olacağının altını çizdi.

 

Vali Tuncay Sonel, "Kozalaklar temizlenerek fındığın çotanak yani meyve vermesi sağlanmalı. Çiftçilerimiz bunlara dikkat ederse, verimde ve kalitede yükseklik kaçınılmaz olur” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: GÜBRE, VURDU, OCAK, DİBİ, KAZDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı