GÜNDOĞDU: FINDIK REKOLTESİ 550-600 BİN TON ARASINDA
Haber
22 Haziran 2022 - Çarşamba 22:33 Bu haber 10981 kez okundu
 
GÜNDOĞDU: FINDIK REKOLTESİ 550-600 BİN TON ARASINDA
Fındık Haberi
GÜNDOĞDU: FINDIK REKOLTESİ 550-600 BİN TON ARASINDA

2020 yılında olduğu gibi fındık fiyatının beklentilerin üzerinde açıklanacağını söyleyen AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Alivreci kesim 800 bin ton fındık rekoltesinden bahsediyor. Asla böyle bir rekolte yok. 550 bin ile 600 bin ton arasında olabilir.” dedi.

 

TBMM KİT Komisyonu’nda Toprak Mahsulleri Ofisi’yle ilgili yapılan görüşmelerde söz alan AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, TMO’nun 2017’den itibaren üretici bahçeye girmeden fiyat açıklamasından üreticinin memnun olduğunu söyledi.

 

Fındığa iyi bir fiyat beklediklerini söyleyen Gündoğdu, “İnşallah önümüzdeki dönemde de fındığın fiyatının iyi bir fiyat olacağını, sayın Cumhurbaşkanımızda Kızılcahamam’daki toplantı esnasında da söylemişti. Bizim de bölgenin beklentisinin de iyi bir fiyat olacağı yönünde. Dünya fındık üretiminin yüzde 70 Türkiye’de üretiliyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti de fındıktan 2 milyar doların üzerinde bir gelir elde ediyor. Gelir elde ettiği ürünü devlet elbette yalnız yalnız bırakmamalı. Bu destek TMO üzerinden verilmeye devam ediliyor. Elbette ki hem üreticinin, hem bölgenin lehine iyi bir fiyat açıklanmasını bekliyoruz. Bu beklentimizi Toprak Mahsulleri Ofisi’mize de bakanımıza da söylüyoruz”

 

“REKOLTE 600 BİN TON”

Fındık rekoltesinin düşük olduğunu söyleyen Metin Gündoğdu, “Rekoltenin söylendiği kadar yüksek olmadığı, rekolteyle ilgili bazı alivreci kesimin yüksek rekolte olduğunu söyleyerek fındık fiyatını düşük tutma çabaları her dönem oluyor. Bu oyuna asla gelmemeliyiz. Biz üreticinin yanında olmalıyız. Para kazanacak olan kesim parasını kazansın. Ama devasa paralar kazanmasın. Alivreci kesim 750 bin ton, 800 bin ton fındık rekoltesinden bahsediyor. Ben ne olduğunu, nasıl yetiştiğini, nasıl hizmet edildiğini çok iyi biliyorum. Asla böyle bir rekolte yok. 550 bin ile 600 bin ton arasında rekolte olabilir. Ama bunun en iyi çalışmalarını Tarım Bakanlığı TMO’nun elemanlarının Haziran ve Temmuz ayında sahaya inecekler. Yaptıkları çalışmayla rekolteyi açıklayacaklar. Tarım il Müdürlüğü ve TMO ekipleri bunun yanında birde maliyetinin ne olduğunu tespit edecekler ve bunun sonucunda iyi bir fiyat verilmesini bizde bekliyoruz.”

 

“BEKLENENİN ÜZERİNDE FİYAT OLACAK”

Alan Bazlı Gelir Desteği miktarının artması gerektiğini söyleyen Gündoğdu, “Doğrudan gelir desteği Doğrudan gelir desteği miktarının artırılması gerektiğini düşünüyorum. 2 milyar doların üzerinde bir gelir getiren bir üründe doğrudan gelir desteğinin artırılarak, üreticinin desteklenmesi gerekir. Üretici fındık yetiştirmekten vazgeçmemelidir. Fındık fiyatıyla ilgili de 2020 yılındaki memnuniyetin üzerinde bir fiyat bekliyoruz. 2020 yılında beklenti 18-19 lirayken, 22 lira fiyat açıklandı. İnşallah bu dönemde de böyle bir fiyat açıklanır.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: GÜNDOĞDU:, FINDIK, REKOLTESİ, 550-600, BİN, TON, ARASINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı