HES KODU OLMAYAN ESNAFA SATIŞ İZNİ VERİLMİYOR
Haber
25 Şubat 2021 - Perşembe 08:58 Bu haber 1854 kez okundu
 
HES KODU OLMAYAN ESNAFA SATIŞ İZNİ VERİLMİYOR
Ordu’da artan koronavirüs vakaları sonrasında denetimlerde arttı. Fatsa Belediyesi Zabıta ekipleri de Pazar yerlerinde yaptıkları denetimlerde HES Kodu olmayan ya da sorgulamada sakıncalı görünen pazarcı esnafının satış yapmasına izin verilmedi.
Ordu Gündemi Haberi
HES KODU OLMAYAN ESNAFA SATIŞ İZNİ VERİLMİYOR

Ordu genelinde artan koronavirüs vakalarının ardından denetimler daha arttı. Fatsa Belediye Zabıta Ekipleri, vatandaşların sağlıklı ortamlarda alışveriş yapabilmesi için HES kodu uygulaması yaparak pazar yerlerindeki denetimlerini üst seviyede tutuyor.

 

Semt pazarlarında koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında denetim yapan Belediye Zabıta Ekipleri, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında kod sorgulaması yaptıktan sonra vatandaşların pazar yerlerine girişlerine izin veriyor.

 

Zabıta ekipleri, ilçede kurulan çok sayıda vatandaşın alışverişe geldiği semt pazarlarında denetime erken saatlerde başladı. Denetimlerde hem esnaf hem alışveriş yapanlar maske ve sosyal mesafe konularında uyarıldı. Koronavirüs’e karşı vatandaşları korumak, maske ve sosyal mesafe gibi tedbirlerin uygulanmasını sağlamak için ilçe genelinde denetim yapan ekipler, hem pazarcı esnafını ve hem de pazarda alışveriş yapan vatandaşların HES kodlarını sorguladı.

 

HES KODU BULUNMAYAN VE SAKINCALI GÖRÜNEN ESNAFA SATIŞ İZNİ VERİLMİYOR

Zabıta Ekipleri, Sağlık Bakanlığı’nın HES mobil uygulaması ve E-Devlet uygulaması üzerinden HES kodu olmayan pazarcı esnafına kod alınması konusunda yardımcı oldu. Gün boyunca anonslar yapılarak kurallara uyulması belirtildi. Pazarcı esnafına da maske, mesafe ve temizliğe azami şekilde hassasiyet göstermeleri konusunda uyarılarda bulunuldu. HES Kodu olmayan ya da sorgulamada sakıncalı görünen pazarcı esnafının satış yapmasına izin verilmedi.

 

ZABITA MÜDÜRÜ GÜLTEKİN VOLKAN, “TAVİZ VE İHMALE GEÇİT YOK!”

Son haftalarda vakalardaki artışa bağlı olarak önlemleri yoğunlaştırdıklarını belirten Fatsa Belediyesi Zabıta Müdürü Gültekin Volkan, “İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda zabıta ekiplerimiz Pazar yerlerimizde denetimlerini sıklaştırdı. Tavize ve ihmale asla geçit vermiyoruz. Ekiplerimiz pazar yerine giriş yapmak isteyen vatandaşlarımızın HES kodu sorgulamalarını tek tek yapıyor. HES kodu göstermeyen yada durumu riskli çıkanların,  pazaryerlerinde satış yapmasına izin verilmiyor” dedi.

 

Pazar esnafı da HES Kodu uygulamasını doğru bulduklarını ve salgınla mücadele için tedbirlere herkes tarafından uyulmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: HES, KODU, OLMAYAN, ESNAFA, SATIŞ, İZNİ, VERİLMİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı