İŞTE ORDU'DA CUMARTESİ GÜNÜ FINDIK FİYATI!
Haber
28 Mayıs 2022 - Cumartesi 13:31 Bu haber 2759 kez okundu
 
İŞTE ORDU'DA CUMARTESİ GÜNÜ FINDIK FİYATI!
Fındık Haberi
İŞTE ORDU'DA CUMARTESİ GÜNÜ FINDIK FİYATI!

Ordu’da fındık piyasası gelecek sezonun rekoltesini ve fiyatını tartışıyor. Sektörde 2021 sezonu için son günler içinde olunurken, fındık fiyatı ise 37 Lira seviyesinde seyrediyor.

 

Ordu’da 28 Mayıs Cumartesi günü serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındık fiyatı ortalama 37 TL’den işlem görürken, bu fiyat ilçeler ve bazı tüccarlarda 36 ila 38 TL arasında değişiyor.

 

Türkiye’nin 2021 yılında 344 bin 370 ton iç fındık ihracatı karşılığında 2 milyar 260 milyon dolar döviz kazandığı fındık, önemli bir ihracat ürünü. En fazla ihracat Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor. Fındığın hem tarım hem de sanayi yönü bulunuyor. Fındıkta tartışma ise hiç bitmiyor.

 

Fındık fiyatında serbest piyasayı geçen Toprak Mahsulleri Ofisi, elindeki fındığı 41 liradan satmasıyla birlikte yeni sezon için önemli bir fiyat göstergesi olarak yorumlanıyor. Yaş Çay alım fiyatının yüzde 73 artırılmasıyla fındık fiyatında da azamı aynı oranda artış olacağı yorumları yapılıyor.

 

Ancak geçen sezon TMO’nun alım fiyatının 3,5 dolara denk gelmesiyle bu sezonda 3,5 dolar beklentisi içinde olanlar, şuan ki kurun karşılığı olarak en az 55 liralık bir fiyatın TMO tarafından fındık alım fiyatı olarak açıklanmasını istiyor.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: İŞTE, ORDU'DA, CUMARTESİ, GÜNÜ, FINDIK, FİYATI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı