İYİ PARTİ: FINDIK FİYATI 70 TL OLMALI
Haber
21 Haziran 2022 - Salı 10:49 Bu haber 3686 kez okundu
 
İYİ PARTİ: FINDIK FİYATI 70 TL OLMALI
Siyaset Haberi
İYİ PARTİ: FINDIK FİYATI 70 TL OLMALI

İYİ Parti’nin fındık bölgesindeki 8 il başkanı yaptıkları açıklamada, “Bu sene üreticilerimize hak ettikleri fiyatı verin ve mağduriyeti önleyin. Fındık fiyatı bu sene için 3,5-4 dolar olmalı. Bu da şu demek en az 60-70 TL olmalıdır.” dediler.

 

İYİ Parti’nin fındık bölgesindeki 8 il başkanı TBMM’den fındıkla ilgili ortak açıklama yaptı. İYİ Parti fındığa 60 TL alım fiyatı istedi.

 

Toplantıya Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık, Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök ve Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er katıldı. Yapılan ortak açıklama şöyle;

 

Karadeniz Bölgemizin En Önemli Geçim Kaynağı Fındıktır

Karadeniz Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından bir diğeri de çay üretiminin yanında fındık üretimidir. Hepinizin de bildiği gibi Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisi konumundadır. Dünya genelinde yapılan yaklaşık 930 bin hektar alanın 720 bin hektarlık bölümünde Türkiye tek başına fındık üretimi yapmaktadır. Dünya genelinde fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’lik bölümü ülkemizde üretilmektedir. Türkiye, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere 100’ün üzerinde ülkeye yıllık 3 milyar dolarlık fındık ihracatı yapmaktadır. Bu bakımdan, fındık ülkemiz açısından milli ürün olmanın yanı sıra stratejik bir ürün haline gelmiştir.

 

Fındık; Kocaeli’nden Artvin’e kadar Ordu, Trabzon, Zonguldak, Bartın, Sakarya, Samsun, Giresun, Düzce Kastamonu, Sinop, Rize, Bolu, , Gümüşhane ve Tokat gibi özellikle Karadeniz Bölgesi’nde 16 il, 123 ilçe ve 3.200 köyde fındık üretimi yapılmaktadır. Fındık Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından birisidir. Yaklaşık 500 bin aile doğrudan, 2 milyonun üzerinde aile de dolaylı olarak fındık üretimi, hasat, işleme ve ticaret gibi işler kapsamında geçimini fındıktan sağlamaktadır. Üretim zor şartlarda ve yüksek maliyetle yapılmaktadır.

 

Üretim ve ihracat konusunda Türkiye, dünyada en büyük paya sahip ülke konumundadır. Bu konumuna rağmen, ne yazık ki bugüne ülke olarak ne bir fiyat konusunda belirleyici olabildik, ne de bir ulusal fındık politikası izleyebildik. Türkiye’nin içine düştüğü bu durumun tek sorumlusu hükümet ve izlemiş olduğu yanlış politikalardır. Hükümet hemen hemen her yıl olduğu gibi bu yılda fındık üreticisini mağdur etmiştir. Açıklanan 27 TL’ye rağmen serbest piyasada fındık fiyatları 24 TL’ye kadar düşmüştür. Düşen fiyatlar karşısında üretici fındığını 24 TL’den tüccara satmak zorunda kalmıştır. 2020 yılında 25 TL’den fındık satan üretici, 2021 yılında 24 TL’den zararına fındık satmıştır. Düşük fındık fiyatları konusunda TMO yeterince devreye girememiştir. Bu nedenle, fındık üreticisinin geçen yılki zararı, bu yıl açıklanacak olan iyi bir fiyatla karşılanmalı ve telafi edilmelidir. Zaten üretin maliyetleri geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok yüksek bir şekilde artmıştır.

 

Gübre 140 TL’den 600 TL’ye, İşçilik günlük 220 TL’den, 350 TL’ye, Dip sürgünü temizleme 250 TL’den 400 TL’ye, Ot biçme işlemi günlük 500 TL’den 1000 TL’ye Fındık toplama yevmiyesi 180 TL’den 350 TL’ye yükselmiştir.

 

Geçen sene fındık 3,30 dolardı. 1 kg fındıkla 14 kg gübre alınıyordu bu sene 14 kg gübre almak için fındığın 110 TL olması gerekmektedir.  Başta gübre olmak üzere üretim maliyetleri aşı bir şekilde artış göstermiştir. Dönüm başı destek sekiz senedir 170 TL olarak ödenmektedir. Dönüm başı destek enflasyon ve kur artışları dikkate alınarak en az 500 TL’ye çıkarılmalıdır. Mazot desteği neredeyse yok denilecek şekilde düşmüş ve azalmıştır. Yapılan mazot desteği ile geçen yıl yalnızca 17 litre mazot alınabiliyordu. Bu yıl o da alınamaz olmuştur. Bu yıl artan mazot fiyatları karşısında 17 litre mazot alabilmek için dönüm başı 500 TL de mazot desteği verilmesi gerekmektedir.

 

İl Başkanlarımızla birlikte hükümeti buradan uyarıyoruz. Bu sene üreticilerimize hak ettikleri fiyatı verin ve mağduriyeti önleyin. Fındık fiyatı bu sene için 3,5-4 dolar olmalı. Bu da şu demek en az 60-70 TL olmalıdır. TMO üreticiden 27 TL’den almış olduğu fındığı, 43 TL +3 TL randımanla yani 46 TL’den pazara sunmaktadır” denildi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: İYİ, PARTİ:, FINDIK, FİYATI, 70, TL, OLMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı