KILIÇDAROĞLU'NA FINDIK RAPORU SUNDU
Haber
21 Ocak 2022 - Cuma 23:28 Bu haber 1716 kez okundu
 
KILIÇDAROĞLU'NA FINDIK RAPORU SUNDU
Fındık Haberi
KILIÇDAROĞLU'NA FINDIK RAPORU SUNDU

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştirerek fındıkla ve spor kanunuyla ilgili detaylı dosyalar sundu.

 

Adıgüzel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na fındıkta güncel durum, önümüzdeki yıla ait beklentiler, ihracat rakamları ve bölgenin beklentilerini içeren bir dosya sundu Ayrıca yeni spor kulüpleri ve spor federasyonları yasa teklifi ile ilgili bir değerlendirme de sundu.

 

Adıgüzel görüşmeyle ilgili açıklamasında fındıkta açıklanan ihracat rakamlarının aslında büyük bir soygunu ortaya koyduğunu, üreticiden 23 TL'ye alınan fındığın 41 TL'ye ihraç edildiğini ve batı ülkelerinde raflarda 450 TL'den satışa sunulduğunu ifade etti. Hem Karadeniz hem İstanbul İhracatçı Birliklerinin tablosunda en çok ihracat yapan ilk 20 firmanın 10’unun yabancı kartelle birlikte çalıştığını, bu kartelin ihracatın 60’tan fazlasına hakim olduğunu söyledi.

 

Hatta Ferrero ve sözcülerinin ihracat rekoru açıklamaları yaparken kendi rakamlarını tabloda yıldız koyarak gizlediklerini belirtti. Ayrıca bir diğer tabloda 2014 yılında daha az fındıkla daha çok gelir elde edildiğini söyleyen Adıgüzel, önümüzdeki yıl için stoklarda fındık kalmayacağını piyasa talebinin yüksek olacağını üreticinin elinin güçlü olacağını ancak bu talebin önünü kesmek ve yabancı kartel ve yerli ortaklarının yine sezona stoklu girmesini sağlamak için şimdi de TMO'nun elindeki 82 bin ton fındığa göz diktiklerini söyledi.

 

“Bizim de gözümüz TMO’nun üzerinde olacak. 4 doların altında ve sadece Ferrero’ya yönelik yapılacak satışta hesabını çok ağır bir şekilde ödetiriz.” diyen Adıgüzel, Ayrıca gübre ve ilaçlara gelen fahiş zamlardan sonra üreticinin tam gübre atma vaktinde zora girdiğini o fiyatlardan kimsenin gübre atmayacağını bunun için destekleme ve vergi indirimi dahil çözümler gerektiğini ifade etti.

 

Adıgüzel, spor yasası ile ilgili olarak da getirilmeye çalışılan spor kulüpleri ve federasyonları yasa teklifinin spor bakanına aşırı yetki veren, ülkedeki tek adam rejimini spora da getiren bir çalışma olduğunu belirtti. “Üst kuruluş adı altında federasyonlara adeta bir ‘paralel federasyon’ yapısı planlanıyor. Bu oluşuma dâhil olan kulüpler her türlü imkânlarını ve işbirliğini yapmaya muktedir kılınıyor. Bu da hem sporun yarışma ruhuna aykırı hem de şike ve teşvikin yasal altyapısını oluşturacak. Teklif yasalaşırsa sporda şiddet sokaklara ve statlara taşınacaktır. Bu ve bunun gibi çok sayıda sorun içeren bir taslak. Kulüpleri spor bakımından spor yasasına şirket olarak ticaret kanununa ve Sermaye Piyasası Kurulu’na, ceza olarak da ceza kanuna tabi kılan, ayrıca çok sayıda kanun ve kuruluşa gönderme yapılan bir karmaşa mevcut. Bu konudaki yanlışları ve kendi önermelerimizi çok değerli hukukçuların da içinde oldu ekiplerimizle çalıştık. Sporda getirdikleri bu yasal düzenleme ve kendi önermelerimizle ilgili detayları yakında kamuoyuyla paylaşacağım.” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: KILIÇDAROĞLU'NA, FINDIK, RAPORU, SUNDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı